5 günde İlahların Yolunu yürüdü

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
İtalya’ya taşınma sürecini anlattığı Türkiye’den Gitmek: İtalya’ya Uzanan Bir Göç Öyküsü isimli kitabın muharriri Gökhan Kutluer, bir sırt çantasına sığabilecek kadar az eşyayla Bolonya’dan Floransa’ya yürüdü. Kutluer, 132 kilometrelik İlahların Yolunu (La Via degli Dei) 5 günde tamamladı. Bu yürüyüş yardımıyla tabiat ve insan hikayeleriyle kendi göç öykümü daha da zenginleştirdim diyen muharrir, yürüyüşüyle daha güzel bir gelecek için yeni ilhamlar yaratmayı hedefliyor.

TABİATIN MUCİZESİ

İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesindeki Bolonya kentinden başlayıp Rönesansın başşehri Floransa’da sona eren La Via degli Deinin doğal bitki örtüsü, engebeli tırmanış yolları, patikaları ve geniş üzüm bağları ile tabiatın mucizesini yansıttığını belirten Kutluer, hislerini, Yalnızca yürüyerek geçilebilen bu 132 kilometrelik yol boyunca karşılaştığım köy ve kasabaların sunduğu zenginliklerle hikayemi derinleştirdim. Hayli tırmanışlı bir parkura sahip olan yolda karşılaştığım irili ufaklı zorluklar, bana ömrün kendi ortasında bir bütün olarak hayatımızı şekillendiren ve çaba etmek zorunda olduğumuz berbat sürprizlerini hatırlattı. Rastgele bir ulaşım aracı kullanmadan ilerlemenin, aksiliklerle başa çıkabilmenin, farklı insan hikayeleriyle kendi öyküme yeni notlar düşebilmenin memnunluğunu yaşadım kelamlarıyla anlattı.

KENDİ ÖYKÜMÜZÜN PEŞİNDEN GİDERKEN TABİATIN ÖYKÜSÜNÜ UNUTUYORUZ

Farklı rotalar arayan tabiat ve yürüyüş tutkunlarını İlahlar Yolu’na davet eden Kutluer, Rakım 1200lere yaklaştığında, ormandaki sık ağaçların gölgesinde tabiatın gelecek telaşlarına baş yordum ve hayat hikayemde sürdürülebilir geleceğe de yer açmam gerektiğini anladım. Bu yüzden üçüncü kitabımda bu hususa da değineceğim. Kendi öykümüzün peşinden giderken tabiatın öyküsünü unutuyoruz. Uzayıp giden dağ yolları, üzüm bağlarıyla çevrili köyleri ve aşılması sıkıntı patikalarıyla tabiat hem in-sanla birlikte tıpkı vakitte beşere karşın kendini geleceğe taşımak için uğraş ediyor. Bu uğraşa insan üstü bir güçle takviye vermemiz gerekiyor dedi.

GOETHENİN ADIMLARINI TAKİP ETTİ

La Via degli Dei boyunca bölgenin kültürel özelliklerini keşfetme bahtına eriştiğini belirten Kutluer, Geçtiğim her kasaba ve köyde, bizim üzere yürüyenler için hazırlanan küçük sofralarda yalnızca bölgeye mahsus yiyecek ve içecekleri tattım. Bölge insanlarının hikayelerini dinlemek fazlaca keyifliydi. Yer yer Goethe’nin İtalya Seyahati kitabında Apeninlerden geçerken yaptığı müşahedeleri anımsadım. 1786da onun geçtiği yerlerden yürüyerek geçmek hoş bir tecrübeydi. Görüş aralığının açık olduğu bir günde Apeninlerin doruklarından kuzeyde Tirol ve kuzeybatıda İsviçre ile İtalya içinde hudut oluşturan dağları görmek mümkün. Etrüskler tarafınca oluşturulan ve Antik Romanın hem askeri birebir vakitte ticari sebeplerle geliştirdiği bu yoldan yürümek tüylerimi ürpertti dedi.

Bolonya’dan Floransa’ya uzanan bu yola niye La Via degli Dei yani İlahların Yolu dendiğini de aktaran muharrir, Bizi Paganizme kadar gdolayıyor. Parkuru geçerken aşmak zorunda olduğumuz dağların isimleri, Pagan rablerinin isimlerini taşıyor. Monte Adone, Monte Venere ve Monte Luario bunlardan birkaçı diye konuştu.

İTALYAN KÜLTÜRÜNE YAKIN MARKAJ

Türkiye’de çabucak hemen bilinmeyen bir rota olan La Via degli Dei, bilhassa bahar periyotlarında dünyanın bir hayli ülkesinden gelen uzun yürüyüş meraklılarını ağırlıyor. Parkur üzerinde konaklama tesisleri de bulunuyor. Yürüyüş sırasında epey sayıda beşerle tanışma fırsatını bulduğunu belirten Kutluer, Yolda ve konakladığım yerlerde karşılaştığım şahıslar, Türk olduğumu öğrenince büyük bir şaşkınlık yaşadı. Bu yolda birinci kez bir Türk gördüklerini söylemiş olduler. Pandemi sebebiyle epeyce fazla turistle karşılaşmadım. Bu da bana tüm seyahati İtalyanlarla geçirme, onların kültürlerini epeyce daha yakından gözlemleme fırsatı verdi dedi.

SEYAHAT NOTLARI 3ÜNCÜ KİTABA GİRECEK

Yolda karşılaştığı her insanın birbirine Bu yolu niye yürüyorsun? sorusunu sorduğunu söyleyen Kutluer, her insanın karşılığı elbette ki farklıydı lakin bu karşılıkların odak noktasında tabiatın sunduğu hoşluklarla hayatın yoğunluğundan biraz uzak kalabilmek yatıyordu. Ben de o denli yaptım ve yürüyüş boyunca kucak kucak kendimle kalarak sayfalarca not aldım. La Via degli Dei notları yeni kitabımda kendine geniş yer bulacak diyerek kelamlarını bitirdi.