3 günde telefon parasına yaptı! Türkiye’nin en ucuz karavanı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Gonca Kocabaş – Milliyet.com.tr – Son vakit içinderda karavan kullanıcılarını daha sık görür olduk. Bazıları aldıkları radikal kararlarla ön plana çıkarken bazıları de karavan maliyetleri ile konuşuluyor. kimi vakit motoru kimi vakit de karavanıyla Türkiye’nin farklı yerlerine seyahatler gerçekleştiren 34 yaşındaki İsmail Kiremit de, yaptığı alışılmışın haricindeki karavanıyla, karavanın maliyetiyle ve tekraren vefatla burun buruna gelmesiyle dikkat çekiyor.

27 DEFA VEFATTAN DÖNDÜ

Ticaret hayatına 9 yaşında mahalle bakkalında sakız satarak başladıktan daha sonra girişimcilikten otel işletmeciliğine, tertipten tarıma kadar bir epeyce alanda çalışan Kiremit, hâlâ bu alanlarda projeler üretmeye devam ediyor. Lakin hepsindilk evvel, “hayatımın dönüm noktası bu istatistiğe dayanıyor” dediği çok değişik bir hayat kıssası var.

İsmail Kiremit, çoğunluğu 42 derecelere ulaşan ateşli hastalıklardan trafik kazalarına, uçurum kenarında asılı kalmaktan ameliyat masasında kalbinin durmasına kadar bir fazlaca sefer vefat tehlikesi atlatmış. İşte o noktadan daha sonra da hayatındaki her şeyi değiştirmek için büyük bir adım atmış.

Karar anını ve niçinini “niçin ölmediğimi sorgulamaya başladım” diyerek anlatan Kiremit, “Bir hayat hedefimin olduğunun ve bu gayeye ulaşmadan ölmemem gerektiğinin farkına vardım. O andan itibaren hayatım kökten değişti. Tertip şirketim vardı, onu kapattım. Tüm birikimimi sıfırladım. Kurt köpeğim Umay ile birlikte, geçen aralık ayının sonunda, kar ve fırtınanın olduğu bir gecede birkaç eşya ile motosikletimize atlayıp yeni bir yaşama yanlışsız yola çıktık. Karavan kısmı ise ikinci tıbbımızda ortaya çıktı” diye konuştu.

‘KARAVANI 3 GÜNDE BİTİRDİM’

ömrünü değiştirmeye karar verdiği gece, motosikletinin ardında seyahat eden K9 köpeği ile birlikte tabiatta kamptaydı ve binlerce kilometre yol geldikten daha sonra gayeleri için daha süratli harekete geçmesi gerektiğinin farkına vardı. Hayalleri için tahliller üretmeye başladı ve o gece karavan yapma sonucu aldı. Lakin hazır bir karavan almaya maddi durumunun kâfi olmadığını söyleyen İsmail Kiremit, “Eldeki imkanlarımı organize ederek ‘nasıl yaparım?’ sorusuna yöneldim. Bunun sonucunda epey düşük bir maliyet ile birinci karavanımı 3 günde yaptım” dedi.

‘KARAVANIMI BİR TELEFON PARASINA YAPTIM’

Karavan maliyeti aslında her insanın hem bütçesine tıpkı vakitte gereksinimlerine göre farklılıklar gösterebiliyor. İsterseniz bir konuttan daha lüks, isterseniz de yalnızca sıradan gereksinimleri karşılayabilecek bir karavan yapabilirsiniz. İsmail Kiremit, 10 bin 400 TL’ye 2001 model bir Peugeot j9 minibüs alarak içini bir karavana dönüştürdü. Elindeki materyalleri karavanda yaşamaya uygun hale getirerek yaz – kış kalabileceği ve seyahat edebileceği bir karavan yaptı. Tam vakitli kalabileceği bu karavan için ise yalnızca 17 bin TL harcayarak kendi karavanını yapmış oldu.

‘HİÇ EKİPMAN OLMADAN EKSİ DERECELERDE BİLE BARINABİLİRİM’

İsmail Kiremit, “Günümüzde 20 bin TL’ye telefonlar satılıyor. Ben bundan daha uyguna bir karavan yaptım. ‘Türkiye’nin en ucuz karavanı’ diyorum ben ona. Dönüşüm için elimdeki gereçleri değerlendirdim. Yatak altı demirleri, çift kişilik yatak ve dolaplar mevcutta vardı. Hepsini bir biçimde araca uyarladım, işçiliğini de yeğenim ile bir arada yaptık o yüzden masraf olmadı” diye konuştu. Yer döşemesi, perde ve ısınma için 3 bin TL harcadığını lisana getiren Kiremit, ısınma için pek örneği olmayan bir tahlil üretip aracın içine kuzine soba kurduğunu söylemiş oldu.

Karavanının 4 mevsim ve her hava şartına sağlam olduğunun altına çizen Kiremit, “Karavanımı hayli kuvvetli şartlarda hayatta kalabilecek biçimde tasarladığım üzere kendimi de bu türlü eğittim. hiç bir ekipman olmadan eksi derecelerde barınıp, yiyeceğimi bulabilirim” açıklamasını yaptı.

‘HEDEFİM ÇEKME KARAVAN YAPIP TÜRKİYE’Yİ GEZMEK’

Karavanla seyahat yapmanın en hoş yanlarından biri, içerisinde gereksiniminiz olan her şey olduğu için bir yere bağlı kalmadan seyahat edebilme özgürlüğü. İsmail Kiremit, karavanını yaptıktan daha sonra birinci deneme çeşitlerini Yalova ve Bursa etrafına yapmış. sonrasındasında ise Mudanya’dan başlayarak kıyı şeridinden Karacabey Longoz Ormanları, Balıkesir, Çanakkale, Kaz Dağları ve Şahindere Kanyonu’na , daha sonrasında ise Türkiye’nin en hoş yerlerinden Marmaris, Köyceğiz, Dalaman, Fethiye ve Ölüdeniz’e uzanan uzun bir rota gerçekleştirmiş.

?

Sıradaki maksadı ise tasarladığı çekme karavanı üretip, bir daha bir Türkiye tipi yapmak. bununla birlikte da karavanda süratli tüketim besinleri satarak para kazanmayı hedefleyen Kiremit, “ondan sonrasında ise bu iş ve ömür modelini kurumsal markamız altında öteki hayatlara da ulaştırıp çiftlerin gezerken meskenlerini ve işlerini de yanlarında götürebilmelerini sağlamak istiyorum” diyerek amacını paylaştı.

’15 DÖNÜMLÜK LİMON BAHÇESİ İÇİNDE BİR MESKEN KİRALADIM’

Geçimini nasıl sağladığını sorduğumuz da ise, “Geçimimi yaz periyodunda butik bir otelin işletmesini yaparak sağladım. Bunun dışında uzaktan tertip işleri yapıyorum. Muğla’da 15 dönümlük bir limon bahçesi ortasında bir konut kiraladım ve köyde tarım personelliği de yapıyorum. Bir de YouTube kanalımdan az da olsa sağladığım gelirle geçinebiliyorum” yanıtını verdi.

Son olarak karavan yapacaklara şu tavsiyelerde bulundu: “Öncelikle ellerindeki en temel imkânları belirleyip, o imkanlar ile plan yapmalarını öneririm. Zira daha düzgünü daha konforlusu olsun diye beklerken hayat akıp geçiyor… Başlamak için eksiksiz olmaya gerek yok. Lakin daha güzelini yapmak için başlamak kaide.”