21 yaşındaki vatandaşın yardım alan kişisi sadece bir gün sonra işten ayrılıyor

Smug

Active member
Mannheim'da yardım alan bir vatandaş çalışma hayatına girmeye çalışırken beklenmedik engellerle karşılaştı. RTL Zwei'nin “Hartz und Herzen” belgelerine göre Mannheim'lı 21 yaşındaki Pascal yakın zamanda gazete dağıtımcısı olarak çalışmaya başladı.

Pascal, tek bir vardiyadan sonra “Bunu yapmaya artık devam etmeyeceğim çünkü bu tam bir istismar!” diyor. Gazete dağıtması gerektiği açıkça kararlaştırılsa da reklam da dağıtması gerekiyordu.

Pascal, sözde dürüst olmayan işvereni hakkında “İşi bıraktığımı sesli olarak duyuracağım” diyor. “O halde umarım bana kızgın değildir. […] Ve eğer bununla baş edemiyorsa, öyle olsun.”

Annem Pascal'ın gazeteleri katlamasına yardım etti

Ancak Pascal ilk ve son vardiyasını annesi sayesinde tamamlayabildi. Oğluna kaç tane gazete dağıtıldığını görünce müdahale etti.

“Gerçekten o kadar fazlaydı ki Pascal bunu tek başına yapamazdı!” diyor. İlanı kesti, düzenledi, gazeteye koydu ve hepsini Pascal'a verdi.

Vatandaş yardımından yararlananların sayısı artıyor

“Statista”ya göre Almanya'da şu anda yaklaşık 3,97 milyon kişi vatandaşlık yardımından yararlanıyor. Geçen yıl vatandaşların parası uygulamaya konulduğunda bu sayı yaklaşık 40.000 daha azdı.

Vatandaşların parası, kendi hatalarından kaynaklanmayan geçici sıkıntı zamanlarında birçok insana güvence görevi görse de, son zamanlarda doğru miktar konusunda artan bir toplumsal tartışma yaşanıyor. Uzmanlar vatandaşların parasının şu anki haliyle neden muhtemelen bir anlam ifade etmediğini ancak Ocak ayında açıkladılar.

Ancak geçen yıl Ukraynalı bir babanın açıklamaları hararetli tartışmalara yol açmıştı: Kendisi Almanya'da vatandaşlık yardımı almasına rağmen, kaderdeki Alman yoldaşlarını “saf ve çocukça” olarak nitelendirmişti.