Zeybek: Bahçeli’nin açıklanmamış ani kararları var

Vitra

New member
Zeybek: Bahçeli’nin açıklanmamış ani kararları var Daha evvel MHP’de misyon yapan, ANAP ve DYP’den milletvekili seçilen Namık Kemal Zeybek, Independent Türkçe’nin sorularını yanıtladı

‘Bahçeli’nin açıklanmamış ani kararları var’

Bir periyot Recep Tayyip Erdoğan ile o periyot başbakan olağan Devlet Bahçeli’nin içindeki o atışmalar herbiçimde Türk siyasi tarihinde hayli azdır…

Yoktur o denli bir şey. Hiç yoktur. O ona ‘zürriyetsiz’ dedi, o ona bilmem ne dedi. Yanlışsız değil bu biçimde şeyler söylemek, ayıp. Zira balık baştan kokar. Onlar bulundukları pozisyonun gereğine uygun davranmalı ve konuşmalıdırlar.

daha sonra Devlet Bahçeli’nin siyasi dirliğinde açıklanamamış, açıklanmamış kendisinin dahi açıklamadığı, kimsenin bilmediği ani kararları var. Onlardan birisi, AKP’yi iktidara getiren 3 Kasım 2002’deki seçimin daveti örneğin… Ortada seçim gündemi yoktu. 57. Hükümet iş başında, Ecevit Başbakan’dı. Kendisi ve Mesut Beyefendi, Başbakan Yardımcısı’dı. Ekonomik kriz çıkmış, ekonomik kriz kararında IMF ve Kemal Derviş gelmiş. Türkiye krizden çıkmak üzereyken, tam çukurdayken ‘Seçim var’ dedi. Biraz bekleseydi 1,5 yıl daha sonra rahatlama devrinde seçim olurdu. Zavallı Ecevit yalvardı. ‘İntihar ediyoruz’ dedi Başbakan.

‘Yüzü sapsarıydı’

niye seçim daveti yaptığını Devlet Bahçeli’ye sordunuz mu?

Keles Kaymakamı’yken benim başlatmış olduğum, MHP’nin de benimsediği ve daha sonra gelenek haline gelen Kocayayla’daki yörük şöleninde kendisine sordum. Bahçeli, orada çadırda birisi ile telefonda konuştu. Çıktı, yüzü sapsarıydı çıkarken. 5 dakika daha sonra kürsüye çıkıp ‘3 Kasım’da erken seçim var’ diye ilan etti. Ansızın oldu, hiç bir yardımcısının haberi yok.

Bir anda mı oldu?

Evet bir anda, bir telefonda. Nedir, bilmiyoruz. Lakin kendisi bana şu biçimde deklare etti. Dedi ki: ‘Hürriyet gazetesinde bir muharrir, Yalçın Doğan, ‘MHP’siz ve Ecevit’siz iktidar’ diye yazı yazdı. O oyunu bozmak için yaptım.’ Ben de dedim ki: ‘Sayın Genel Liderim, bozmadınız ki tam aksisi oldu. Tahminen de öyledir ne bileyim, bilmiyorum ki’. Benim bir adetim vardır, komplo teorilerini benimseyip anlatmam. Bilmem zira. Bir şey anlatıyorsam biliyorum demektir. Enteresandır, şu anda Devlet Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan tenkitlere ondan evvel yanıt veriyor. Kesin olarak hükümdardan hayli kralcı.