(Zaten) bir çocuğumuz olmalı mı? – Düşüncelerimiz

Smug

Active member
Kabul ediyorum, bu makale sizin için hayatınızı değiştirecek kararı veremeyecektir. Ancak, kızımız olmadan önce yaptığımız birkaç düşünceyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Mali yönler

Ebeveyn izni kullandığınızda çocukların paraya mal olduğu ve aynı zamanda gelir kaybı olduğu açıktır. Küçük bir bütçeyle nasıl yönetilir, bu makaleyi okuyun. Unutulmamalıdır ki, ebeveyn parası genellikle önceki 12 ayın gelirine bağlıdır. Bu nedenle, evde çok kalmaya niyetli bir ebeveynin de bu süre zarfında bir geliri olması tavsiye edilir. Belirli bir finansal tampon, daha sonra sizi stresten kurtarabilir. Bunun ne kadar yüksek olması, yaşam tarzınıza ve sabit maliyetlerinize bağlıdır. Ancak en azından çocuk için gerekli her türlü onarım ve masraflar için yeterli para ayrılmalıdır. Temel bir giysi ve mobilya stoğuna ek olarak, bakım için para planlamak isteyip istemediğinizi de düşünebilirsiniz. Bunlar kreş ücretleri olabilir. Ama belki de bir bebek bakıcısına ihtiyaç vardır.

Apartman

Kocam ve ben uzun zamandır farklı yerlerde yaşıyoruz. Önemsiz gelebilir, ancak bizim için birlikte çocuk sahibi olmanın temel ön koşulu, aynı apartman dairesini paylaşmamızdı. Birçok çift için şu soru ortaya çıkacaktır: taşınmak zorunda mıyız? Önlenebilirse, hamileyken hareket etmekten kaçınırım. Zaten 9 ayın başında birçok kadın çok yorulur ve gün içinde çok fazla uyumak zorunda kalır. Bebek karnında ağır taşımak ve çok esnetmek kesinlikle yasaktır. Ve ev taşımanın sıklıkla getirdiği stres de hamilelik için elverişli değildir.

Bir bebeğin kendi odasına ihtiyacı yoktur. Ancak bir alt değiştirme alanı ve giysiler, havlular, önlükler, çocuk bezleri vb.

İlişki

Kızımın babasına güvenebilmem benim için önemli. Beni desteklediğini ve hayattaki önemli sorular üzerinde aynı şekilde düşündüğümüzü bildiğimi. Önceden bir süre birlikte yaşadıysanız ve günlük yaşamda uyum sağlayıp sağlamadığınızı değerlendirebiliyorsanız bu harika. İlişkinin paylaşılan deneyimlerle iyi bir temeli varsa, daha sonra bebekle her şey yeniden karıştığında bu iyi temel duygu üzerinde düşünebilirsiniz.

Maalesef biraz geç karar vermiştik düğünümüze. önce doğum pek çok gereksiz bürokrasiyi kurtarabilirdi. Diğer insanlarla olan ilişkiler de aile hayatını etkileyecektir. Eşimin ailesini iyi tanıyor muyum? Gelecekte muhtemelen hayatımda geçmişte oynadığından çok daha büyük bir rol oynayacaksın. Yakın çevremde hamilelik sırasında ve sonrasında aktif olarak bana destek olabilecek kişiler var mı? Endişelerim veya ebeveynlik sorunlarım hakkında konuşabileceğim insanlar var mı? Çocuklarla zaman içinde pek çok temas kurulur. Ama ilk defa sosyal destek en az onun kadar önemli.

Kendimi iyi hazırladım mı?

Çocuk sahibi olmak çoğu insan için büyük bir zorluktur ve aynı zamanda birçok farklı düzeyde bir yüktür. Hayatın farklı alanlarında en azından biraz istikrar oluşturmak bizim için önemliydi. Ben de o sırada kendime şu soruları sordum:

• Ayık bir şekilde bakmak: Hayatımda iyi gidiyor muyum? Dairemi makul ölçüde temiz tutabilir, kendime bakabilir, profesyonelce geçinebilir ve aynı zamanda iletişimimi sürdürebilir miyim? Kuru dönemlerin üstesinden gelebilir miyim, temelde dirençli miyim? Yoksa çoğu zaman bebek olmadan da sınırlarıma ulaşıyor ve kendimi çok çabuk mu tüketiyorum?
  • Örgütsel ve pratik koşullara ek olarak, kişisel olarak kendi kendime gidip kendime birkaç soru sormayı en az benim için önemli buluyorum. Neden bir veya daha fazla çocuğum olsun istiyorum? Ailemi nasıl hayal edebilirim? Neyi kesinlikle ve kesinlikle istemiyorum?
  • Önceliğim kendi ihtiyaçlarım değilken hayatımın birkaç yılını “feda etmeye” istekli miyim? Bu, harika tatillerden veya zaman alıcı hobilerden vazgeçmek anlamına gelebilir. Özellikle doğumdan sonraki ilk yılda, neredeyse sadece çocuk için yaşamak anlamına gelebilir.
  • Hamilelik, doğum ve muhtemelen emzirme de kadınlar için önemli fiziksel değişikliklere neden olur. Karşılığında tabiri caizse çocuğumdan çok yüksek beklentilere sahip olmamayı yine de başarabilir miyim?
  • Çocuklarla ilgilenme konusunda zaten deneyimim ve bilgim var mı? Yoksa önceden bir şeyler öğrenmem mi gerekiyor? Evet ise, nasıl ve nerede? Çocuğum özel ihtiyaçlarla doğarsa bununla nasıl başa çıkacağımı öğrenebilir miyim?
Planlama, talepler ve hayatın öngörülemezliği

Hala çocuk sahibi olabilecek kadar gençken (biyolojik çocuklardan bahsediyorsanız) tüm bunları hazır hale getirmek çemberi kareye almakla eşdeğer olabilir. Burada ve orada kendi istek ve gereksinimlerinizi kısmak zorunda kalacaksınız. Ancak tamamen bağımlı bir insanı da etkileyen bu kadar önemli bir karar vermeden önce iyice düşünmek kesinlikle yanlış değil. Ayrıca veya tam olarak çünkü bir çocuğun beraberinde getirdiklerinin çoğu planlanamaz. Elbette pek çok çocuk plansız doğuyor ve işler hâlâ yolunda gidiyor. Hangi bağlılık, hangi gücü gerektirir, ölçemem. Ama kendinizi zihnen ve pratik olarak hazırlama imkanınız varsa ancak tavsiye edebilirim.

Ayrıca ilginizi çekebilir: