Yiyeceklerini hazırlamaya vakit yok mu bir de bu sistemi deneyin !

onurnisan

New member
Günlük koşturmacada çeşitli sorumluluk ve yoğunluklar ortasında olduğumuzdan birfazlaca kişi yemek hazırlamaya vakit bulamıyor. Dışardan yemek sipariş ediliyor ve çabuk tüketebileceği paketli eserleri yemeyi tercih ediyor. Hal bu biçimde olunca da içeriğini bilmediğimiz yağ oranlarının fazla olduğu yemekler daha sonrasında bize kilo olarak dönüyor. Bunu yapmamak için haftada bir gününü 1-2 saat ayırarak bu karmaşanın ortasından çıkmak isterseniz okumaya devam edin. Daha evvel duydunuz mu bilmiyorum fakat “meal prep” tekniğini anlatmak istiyorum. İşinizi kolaylaştıran bu formül; nizamlı bir mutfağa sahip olurken ekonomik manada sizi rahatlatacak ve yüksek kalorili yemek siparişlerini tercih etmek zorunda kalmayacaksınız. Çok istediğiniz fakat yapamadığınız sağlıklı beslenme işini büyük oranda çözmüş olacaksınız.

Haftanın bir ya da iki gününü -kişiden bireye değişmekle birlikte- bu süreç için ayırabilirsiniz. Büsbütün yemekleri pişirip; saklama kabı, dondurucuda koruma etmek halinde ilerleyebilirsiniz bu büsbütün sizin vaktinizle alakalı olan bir durum olacak. Saklama kaplarının makinede yıkanabilir, buzdolabında saklanabilir ve dondurucuya atılabilir olması işleri kolaylaştırır.

Haydi artık ayrıntılara başlayalım.

Öncelikle ne yiyeceğinize karar verin meskende olan materyalleri belirleyerek eksik olanlar için alışveriş listesi oluşturun. Burada değerli ayrıntılardan biri mevsiminde hoş zerzevat ve meyveyi ihmal etmeyin. Zira aslına bakarsanız sebze/meyve yemekte zorlanan biriyseniz bir de taze olmayanları satın alırsanız yemek biraz zorlaşabilir.

Hazırlığa başladığınızda en epeyce vakit alacak ne ise ondan başlayın. Öteki işleri de o hazırlanırken ortadan çıkarmış olursunuz. Büsbütün yemeği pişirmek sizin için kolay olacaksa haftanın 2 günü yapmanız daha hakikat olacaktır. Yemeklerin piştikten daha sonra tüketme mühletleri var ve bu süreyi aşmayın. Sağlıklı yiyorum derken sizin için risk faktörü oluşturmasın aman dikkatli olalım.

Et/tavuk/balık üzere besinleri porsiyonlamak ister buzdolabı poşetlerinde isterseniz saklama kaplarında diyetteki ölçüleri hemen ayarlamak konusunda sürat kazandırır. Kıymayı köfte formuna getirip baharatları eklemek, tavuğu dilimlemek, eti ne biçimde pişirmeyi planlıyorsanız onu kesmek üzere olabilir. Daha ileriye gitmek isterseniz bir ön pişirme/pişime yapabilirsiniz. Örneğin tavuğu haşlamak, balığı dilimleyip fırınlamak üzere olabilir. Ben sıcak pişen yemeği seviyorum diyorsanız sadece dilimlemek ve pişirmeye hazır hale getirmek kâfi olacaktır.

Kurubaklagiller konusunda aslına bakarsanız hali hazırda çoğunlukla yaptığımız fakat porsiyonlarken eksik olduğumuz bir durum olduğunu düşünüyorum. Haşladığınız kurubaklagilleri bir poşetini daha hayli paketlerken başkalarını de 3-4 kaşık yahut 5-6 kaşık halinde poşetleyin. Sırf kuru fasulye yemeği yaparken değil salatalara, zerzevat yemeklerine ilave ettiğinizde de hem doyucu tıpkı vakitte bitkisel protein alımını artırmış oluyoruz. Bir de menü olarak haşladığınız nohutların yanına haşlanmış tavuğunuzu az yağda soteleyip baharatladığınızda pek süratli ve sağlıklı bir alternatif ortaya çıkarmış olacaksınız.

Sebzeler; en unutulan ve zorlanılan kısım olduğu için kesinlikle taneli olanlar ayıklanmalı, ne biçimde pişireceğinize karar verdikten daha sonra dilimlenmeli ve saklama kaplarında ya da dondurucuda pişirmeye hazır biçimde bulunmalılar. bu biçimde elinizin altında hazır olursa zerzevat yemek güç olmaz bilakis yemeklerinize eşlik eder ve bir bakmışsınız her gün zerzevat yiyebiliyorsunuz bu da demek oluyor ki sağlıklı bir bağırsağa yer hazırlıyorsunuz.

Salata sağlıklı beslenmenin şayet olmazsa olmazları içinde olduğu için yeşilliklerinizi kesinlikle yıkayıp kurutarak saklayın. Havlu peçete, beze sarıp saklama kabında uzun müddet koruma edebilirsiniz.

Meyveler, aslında bu adımı taze ve mevsiminde meyve alarak yaptınız. Her gün orta öğün yerine ya da kahvaltılarda kullanabilirsiniz. Kabuklu yenebilenleri kabuklu, ince dilimlenmiş biçimde yerseniz her gün tatlı istekleri için tedbir almış olursunuz. Bir de “ben meyve yemeyi unutuyorum” diyorsanız konutunuzda kurallar belirleyin. İşten meskene geldiğimde yahut kahvaltıma meyve ekleyeceğim üzere.

Onun haricinde yoğurt, ayran, süt üzere seçenekleri alışveriş listenizde ekleme unutmayın. Kendiniz yapıyorsanız probiyotikli mayalamaya ihtimam gösterin.

Ekmekler de dilimli olarak dolapta ya da dondurucuda saklanabilir. Her gün taze, sıcak ekmek almak kilo alımına sebep olabilir. Sıklığını ne kadar azaltırsanız o kadar güzel bir davranış değişikliği olacaktır.

Çorbaların içine zerzevat eklemeyi tercih ederseniz dilimlediğiniz zerzevatları kullanabilirsiniz. Tam tahıllı unlar kullanarak zeytinyağı ve baharat eği ile farklı lezzetler deneyebilirsiniz.

Bunları yaptığınızda mutfak daha az kirlenecek, ekonomik manada rahatlayacak ve her gün ne yesem kaygısından kurtulmuş olacaksınız. Haftanın 1-2 günü kâfi vakti ayırdığınızda hepsini çarçabuk yapabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim…