Yatırımcı Limbeck vatandaşın para hayranı Archii’ye net bir duyuru yapıyor

Smug

Active member
Televizyonu çok az izliyorum veya hiç izlemiyorum. Bu yüzden ailesiyle birlikte vatandaşın parasıyla yaşayan ve bunu değiştirmeye niyeti olmayan “Archii”den bir makale sayesinde haberdar oldum.

İşte kendini rapçi ilan eden kişiye mektubum:

“Merhaba Archii,

Doğrudan konuya girmek gerekirse: “Aileye zaman ayırmak” çalışmak ya da çalışmamak meselesi değil, zaman yönetimi meselesidir. Evde üç çocuğumuz da vardı. Babam her zaman tam zamanlı çalışıyordu, annem de daha küçük işlerle aile bütçesine katkıda bulunuyordu. Açıkçası? Bu bize zarar vermedi.

“Hayatınızın kontrolünü elinize almak” ve ailenizin yanında olmak istediğinizi söylüyorsunuz. Artık kendinizin işverenler tarafından sömürülmesine izin vermeyerek, ancak bir rapçi olarak yola çıkarak. Ben büyük hayallerin hayranıyım. “Büyük düşün ya da evine git” – gençliğimden beri bana eşlik eden bir slogan.

Tek başına hayal etmek bağımsız olmak için yeterli değildir

Ama işin püf noktasının ne olduğunu biliyor musun? Tek başına hayal kurmak yeterli değildir. Ayrıca harekete geçmek zorundasınız. Ve her gün öğlene kadar uyursan kötü görünür. Ve aslında kariyerinizin nasıl ilerlemesi gerektiğine dair bir planınız yok. Size şunu söyleyeyim: Genç bir adam olarak bulabildiğim her işi yaptım. Çitleri boyamak, diskodaki fedaileri boyamak hiç önemli değil. Benim için en önemli şey bağımsızlıktı. Kimseye yük olmak istemedim. Hiç acı çekmiş gibi görünmüyorsun.

Ailenizin yıllardır neden devletten destek aldığını başka türlü açıklayamam. Dürüst olalım: Her ay vadesiz hesabınızda sanki sihirli bir şekilde beliren 1.620 Euro’nun nereden geldiğini sanıyorsunuz? Bunlar, tüm çalışan insanların yanı sıra biz girişimcilerin ve işverenlerin de ödediği vergi havuzundan ödeniyor. Peki giderek daha fazla insan sizin gibi bencil olursa bunun ne kadar süreceğini düşünüyorsunuz? Sosyal sistemimiz, kendi hataları olmaksızın kendilerini ihtiyaç içinde bulan insanlara yardım etmeyi amaçlayan bir güvenlik ağıdır. Çalışmak istemeyen tembel insanlar için bir hamak değil.

Elbette, hayatınızda ne yapacağınız size kalmış. Ancak sadece kendinizden değil ailenizden de sorumlusunuz. Size bir çağrım var: Eğer çalışmak istemiyorsanız, en azından bunu çocuklarınız için yapın.

Çocuklarınız için nasıl böyle bir rol model olmayı istiyorsunuz?

Küçükken örnek aldığım bir vaftiz babam vardı. O benim için bir umut ışığıydı. Diğer şeylerin yanı sıra, bana her zaman en havalı hediyeleri getirdiği için. Ancak bunu benim için satın alabildi çünkü kendisi de yardım etti. O bir dağcıydı, gazete dağıtımcısıydı, ekmek dağıtımcısıydı ve çok daha fazlasıydı. İnanılmaz derecede çalışkan bir insan. Bu beni etkiledi. Bundan zengin olmadı. Ama konu bu değil. Çok çalışmak ve yine de mutlu olmak benim için önemli bir rol modeldi. İşte tam da bu şekilde oğluma rol model oldum.

Şimdi kendinize çocuklarınız için nasıl bir rol model olduğunuzu sorun. Pes etmemeyi nasıl öğrenecekler? Bu iş anlamlı ve eğlenceli olabilir mi, olmalı mı? Ya evde onlara her zaman işin buna değmediği söylenirse? Ve yenilgi korkusuyla çatışmalardan kaçınmayı ve hiç hareket etmemeyi mi tercih ediyorsunuz?

Hayatlarını çöpe atanlar işçiler değil.

Çocuklarınızın geleceğini çöpe atıyorsunuz!

Hayatın parayla ilgili olmadığını, aileyle, “etrafınızda iyi insanların” olmasıyla ve “iyi yemeklerin” tadını çıkarmakla ilgili olduğunu söylüyorsunuz. Bu noktada seninle aynı fikirdeyim. Bu parayla ilgili değil. Para bir hijyen faktörüdür. Ama iyi yemek gökten düşmez. Tıpkı ailenizle geçireceğiniz kaliteli zaman gibi. Daha fazlasını düşünün! Çocuklarınız büyüyünce ne diyecek? Peki ya okul arkadaşlarının, yeterli kamu parası olmadığı için onlara teklif edemeyeceğiniz her şeyi yaptığını görürlerse? Daha büyük bir daire onaylanmadığı için kendinize ait odanız mı yok? Tatil yok, eğlence parkında gün yok mu? Bunun dışında, muhtemelen anaokulunun “stresi” ile uğraşmak istemediğiniz ve onları televizyon ve tabletin önüne park etmeyi tercih ettiğiniz için okulda da zor anlar yaşayacaklardır.

Aslında ben sizin gibilerin devlet tarafından derhal parasının kesilmesi gerektiği kanaatindeyim. Çalışabilirsin. Hala istemiyorsan bu senin işin. Ancak en çok acı çekecek olan siz ve eşiniz değil, çocuklarınız olacaktır. Ve bu beni hem çok üzüyor hem de kızdırıyor.

Uzman Martin Limbeck’in yeni kitabı (reklam):

Limbeck. Girişimci. Başarılı girişimcilik için standart çalışma

7 Kasım 2023’te yayınlanacak

Kendiniz için değilse bile, en azından çocuklarınız için kıçınızı kaldırın!

Bu konuyla ilgili sık sorulan sorular

“Neets Kuşağı” nedir ve neden bir sorun olarak görülüyor?

“Neets”, “Eğitimde, İstihdamda veya Eğitimde Değil” anlamına gelir. Ne okula devam eden, ne çalışan ne de eğitim gören 15-24 yaş arası gençleri kapsamaktadır. Sorun giderek büyüyor ve genç nüfusun %6,8’ini etkiliyor. Derece ve vasıf olmadan risk…

Martin Limbeck'in avatarı

Martin Limbeck

Limbeck® Grubunun kurucusu, seri girişimci, yatırımcı, Ekonomik İşler Senatörü (EWS), BVMW Federal Ekonomi Senatosu üyesi ve Avrupa’da satış ve satış liderliği konusunda önde gelen uzmanlardan biri.

“Neets Kuşağı” devlete ne gibi spesifik zorluklar getiriyor?

“Neets Kuşağı” vasıflı işçi eksikliğini daha da artırıyor ve mali bir yük oluşturuyor. Uzun süredir işsiz olanların %60’ı eğitimi tamamlamamıştır. Aynı zamanda, 630.000’den fazla boş pozisyon var…

Martin Limbeck

Limbeck® Grubunun kurucusu, seri girişimci, yatırımcı, Ekonomik İşler Senatörü (EWS), BVMW Federal Ekonomi Senatosu üyesi ve Avrupa’da satış ve satış liderliği konusunda önde gelen uzmanlardan biri.

Devlet “Neets Kuşağı” sorununu çözmek için bugüne kadar ne gibi önlemler aldı?

Bugüne kadar alınan önlemler, okullardaki kariyer rehberliğinden sosyal açıdan dezavantajlı bölgelere odaklanan özel programlara kadar çeşitlilik göstermektedir. Ancak bu tedbirler yetersiz kalıyor…

Martin Limbeck

Gelecekte “Neets Kuşağı” sorununun çözümüne hangi stratejiler katkıda bulunabilir?

Olası stratejiler arasında yüksek kaliteli kariyer rehberliği sağlamak, farklı kariyerleri denemek için fırsatları artırmak ve sosyal destek sistemleri oluşturmak yer alır. Girişimciler de katkıda bulunabilir…

Martin Limbeck