Yaşayan efsane Rafael Nadal

Sarr

Active member
CELAL UMUT EREN

Tenis tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı ismi Rafael Nadal bir kere daha tarih yazdı. Avustralya Açık’ta tek erkekler finalinde 2-0 geriden gelip Daniel Medvedev’i 3-2 deviren Rafael Nadal, mesleğinin en unutulmaz şampiyonluğunu kazandı. İspanyol raket, 21. Grand Slam zaferiyle tarihi bir rekor kırdı ve adeta yaşayan bir efsane olarak tüm dünyada ayakta alkışlandı. 36 yaşındaki Nadal, zorluklarla geçirdiği 2021 yılından daha sonra 2022’ye harika bir giriş yaptı.

Fox Sports’ta derlenen haberde, 2021’in bilhassa son kısmında eylül ayında evvel sol dizinden önemli bir sakatlık geçirerek ameliyat olan ve bir süre koltuk değnekleriyle yürüyebilen Nadal, aralık ayında da koronavirüs geçirerek yeni bir şanssızlık daha yaşadı. Nadal, 36 yaşında bulunmasına ve daha yalnızca 4 ay evvel koltuk değnekleriyle yürümesine karşın Medvedev’le oynadığı finalde tam 5 saat 24 dakika boyunca dayanılmaz bir efor sarf etti, 2-0’dan geri gelerek galip geldi.

Ülkesi İspanya başta olmak üzere tüm dünyada manşetlere ismini yazdıran ünlü raket, 21. Grand Slam zaferiyle anıldı. Novak Djokovic’in aşı kriziyle başlayan ve uzun mühlet yalnızca bu hususla gündeme gelen Avustralya Açık’ta 2. defa şampiyon olan Rafael Nadal, unutulmaz final gayretiyle ismini tarihe altın harflerle yazdırdı. Ezeli rakipleri Djokovic ve Federer de toplumsal medya iletileriyle Rafael Nadal’ı kutladı.

‘En yeterli Rafa’
Finalde 2-0 öne geçmesine karşın kaybeden Daniil Medvedev, Rafael Nadal’ı kutladı. Medvedev, “Büyük bir hayal kırıklığı hayatıyorum. Sonuçta bu bir oyun ve tenis bu biçimde sonuçlara açık bir spor. Rafa kendi düzeyine yani en düzgün düzeyine çıktı. En uygun Rafa vardı oyunda. Aslında gerçek dışı bir performans gösterdi fakat bu işte Rafa” dedi.

Tribünlerden gelen reaksiyonlara sonlandığını söyleyen Rus raket, “Saygısızlık ve hayal kırıklığıydı. Biz genç jenerasyon tenisçiler gelişmeye çalışıyoruz. Ancak bu biçimde reaksiyonlar beğenilen olmuyor. bu biçimde bir ortamda olacağıma, Moskova’da kortlara çıkarım daha iyi” diye ekledi.

‘Gurur duyuyorum’

Rafael Nadal, tarihi şampiyonluğu daha sonrası açıklamalar yaptı. Nadal, “Gurur duyuyorum, kendimi şanslı hissediyorum. Tenis mesleğimin en özel şampiyonluğu” dedi. 21. Grand Slam zaferinin hatırlatıldığı ünlü raket, “Açıkçası bu bahsin üzerinde epey durmuyorum. Ben daha epeyce bu tip maçların keyfini çıkarmaya çalışıyorum. Benim için temel manası o” yorumunu yaptı. Nadal, “Son 6 ayda epey zorlandığım vakit içinder oldu, kortlara dönmek için hayli uğraştım. Hakikaten zordu. Çok çaba verdim. Şu an maçtan daha sonra bile önemli yorgunluk hissediyorum” diye konuştu.