‘Yapamazsın’ dediler, halterde Türkiye şampiyonu oldu

Sarr

Active member
Çakırlar Mahallesi’nde çiftçilikle geçimini sağlayan Korkmaz ailesinin 4 çocuğundan en küçüğü İsmail Zeki, 3 yaşındayken geçirdiği kaza daha sonrası omurilik zedelenmesinden dolayı yürüyemedi. Engelli birey olarak eğitim hayatında ve toplumsal hayatında sıkıntılar yaşayan, meskenden çıkmamayı yeğleyen Zeki, fizik tedavi sürecinde antrenörü Ekrem Celil ile tanıştı. 2018’de Antalya Spor Salonu’nda haltere başlayan Zeki, 3 ay daha sonra katıldığı birinci şampiyonada Türkiye ikinciliği elde etti.

MADALYAYLA İTİMADI ARTTI
Kazandığı madalya ile kendine olan inancı artan Zeki, sporda başarılı olma gayesiyle idmanlara devam etti. 2019’da Türkiye şampiyonluğu kazanan Bilgili’nin hayatı, spordaki başarılarından daha sonra değişmeye başladı. Kendine inancı artan, arkadaşlarıyla toplumsal hayata katılan Zeki, pandemi sürecinde turnuvaların iptal edilmesiyle meskende idmanlara devam etti. Madalya kazanma maksadıyla 2 yıldır çalışan İsmail Zeki, Adana’da 8 Ağustos’ta Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafınca düzenlenen Halter Türkiye Şampiyonası’nda altın madalyanın sahibi oldu. Kasım ayında düzenlenmesi planlanan dünya şampiyonasına hazırlanan Zeki, birincilik madalyasını kazanmayı hayal ettiğini söylemiş oldu.

“TÜM SÖYLENENLERE İNAT ÇALIŞTIM”
Fizyoterapi sürecinde eğitmenlerinin yönlendirmesiyle spora başladığını aktaran Zeki, şunları söylemiş oldu: “Okulda yaşadığım problemlerden dolayı lise eğitimimi açık öğretimden tamamladım. Bu süreçte daima konutta oturuyor, dışarı çıkmak istemiyordum. Fizyoterapi sürecinde sporun bana düzgün geleceği, sosyalleşmeme faydalı olacağı açıklandı. Haltere başladığımda birinci vakit içinder annem, babam, ‘Bir yerin acır’, ‘Sakatlanırsın’, ‘Halter düşer kafanı fayda, kaburganı kırar’, ‘Kolun kırılır’ üzere niyetle telaşlı karşıladılar. Etrafımdakiler, ‘Sen yapamazsın’ diyordu. Kimse muvaffakiyet kazanacağıma inanmadı. Salona birinci gelip, halteri tuttuğumda o tartısı kaldırabileceğimi ve kuvvetli biri olacağıma inandım. O his bana heyecan verdi. Tüm söylenenlere inat çalıştım. Haltere başladıktan 3 ay daha sonra da Türkiye ikincisi oldum. Kendime itimadım arttı. Arkadaşlarımla daha hayli gezmeye gittim, konutta geçirdiğim vakit azaldı. 2019’da Türkiye birincisi oldum. 2020’de turnuva yapılmadı, 2021’de de şampiyon oldum. Ulusal gruba seçilmeyi ve kasım ayında yapılacak dünya kupasına katılmayı epey istiyorum. Hayalim dünya şampiyonluğunu kazanmak, daha sonrasında da olimpiyata katılmak.”