Yahudi Merkez Konseyi Başkanı, AfD anketlerinin yüksek olmasından derin endişe duyuyor

Smug

Active member
Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, AfD’nin yüksek anket rakamlarıyla ilgili derin endişesini dile getiriyor. Schuster, Web.de.News’e verdiği röportajda, sağcı partinin şu anda ülke çapında “Kabuslarımda hayal bile edemeyeceğim ve bu beni ciddi şekilde endişelendiren” değerlere sahip olduğunu söyledi.

Merkez Konseyi Başkanı, AfD’nin “büyük ölçüde milliyetçi, ırkçı ve etnik” olduğunu ve “açıkça Nazi ideallerini de bünyesinde barındırdığını” ekledi. “AfD gibi bir parti federal hükümetin parçası olursa, Almanya’da Yahudi yaşamının hâlâ mümkün olup olmadığını ciddi olarak düşünmek gerekir.”

Schuster, Aiwanger’in broşür olayını ele alış biçimini bir kez daha eleştirdi

Schuster, Shoah’tan sağ kurtulan ve Münih Yahudi Cemaati Başkanı Charlotte Knobloch’un 2006’da Almanya’daki Yahudilerin nihayet çantalarını açtıklarını söylediğini hatırladı. O dönemde bu cümle kesinlikle doğruydu” dedi. “Bugünlerde bir veya iki kişi boş valizlerini tekrar ellerine hazır hale getirmek için yerleştirdikleri tavan arasına bakıyor.”

Schuster geçen hafta Hubert Aiwanger ile görüştü. Röportajda Merkez Konsey Başkanı, Bavyera Başbakan Yardımcısının broşür skandalını ele alış biçimini bir kez daha eleştirdi. “Bu iddialar ortaya çıktığında, sorumlu bir politikacının bu broşürden ve içeriğinden açıkça uzaklaşacağını ve aynı zamanda o dönemdeki rolüyle ilgili pişmanlığını inandırıcı bir şekilde ifade edeceğini beklerdim.” Ancak Aiwanger (Özgür Seçmenler) bunu başaramadı.

“Bunun yerine fail-mağdur ilişkisini tersine çeviriyor ve Nasyonal Sosyalizmin kendisine zarar vermek için istismar edildiğini iddia ediyor.” Aiwanger ile yapılan görüşme “gerçeklere dayanıyordu”. Schuster, “Bu onun tedavisine yönelik eleştirimi değiştirmiyor” dedi.

Schuster “özgür seçmenleri antisemitizmle suçlamak istemiyor”

Toplantı, Bavyera Başbakanı Markus Söder’in (CSU) Aiwanger’in Yahudi temsilcilerle görüşmesi yönündeki talebi üzerine gerçekleşti. Schuster, “Bu talebin halka açık bir basın toplantısında yapılmasını pek de mutlu bulmadım” dedi. “Bunun özel olarak gerçekleşmesi daha iyi olurdu; Aiwanger’in buna gerçekten kendi inisiyatifiyle uyup uymayacağını ancak bu şekilde görebilirdik.”

Merkez Konseyi Başkanı, Bavyera’daki Özgür Seçmenlerin anket sayılarının artmasının, “Aiwanger’in olayla ilgili olarak sunduğu tezlerin ve bira çadırlarında yaptığı konuşmaların açıkça seçmenlerin ilgisini çektiğini” gösterdiğini söyledi. “Pek çok insanın yaptığımız tartışmayı anlamaması beni şok ediyor.”

Ancak Özgür Seçmenleri sağcı popülizm veya antisemitizmle suçlamak istemiyor.