Ulusal Eğitim Bakanı’ndan yüz yüze eğitim ve aşı açıklaması

Vitra

New member
Ulusal Eğitim Bakanı’ndan yüz yüze eğitim ve aşı açıklaması Esenler’de düzenlenen geri dönüşüm programında konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu biçimde konuştu:

Türkiye’de eğitimin ve öğretimle ilgili hayli önemli yatırımlar yapıldı. Okul sayılarımız arttı. Türkiye’de 850 bin dersliğimiz var. Derslik sayısı son 19 yılda yüzde yüz 32 arttı.

2002’de 500 bin öğretmen varken, bugün 1, 2 milyon öğretmenimizin olduğu eğitim sisteminden bahsediyoruz. Eğitimin kalitesinin artması için önemli yatırımlar yapıldı.

Derslik başına düşen öğrenci sayısında önemli düşüşler oldu. Bu düşlerin hepsi kaliteyle bağlı. Okul öncesi eğitimde önemli yol katledildi. Eğitimde kalitenin ihmal edilmediği bir devirdeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız her vakit yanımızda oldu.

‘Birinci doz aşılama oranı yüzde 92’ye ulaştı’

Yüz yüze eğitimde 1,5 yıl ortadan daha sonra ortadan daha sonra üçüncü haftaya gelindiğini belirten Bakan Özer kelamlarına şöyleki devam etti:

Okullar birinci açılması gereken ve son kapanması gereken yerlerdir. Kâfi ki biz kurallara uyalım. Türkiye’deki 1.2 milyon öğretmenin birinci doz aşı olma oranı yüzde 92’ye ulaştı.

İkinci doz aşı olan ve antikor kazanların oranı ise yüzde 85’e ulaştı. Öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Okul dışı tüm ortamlarda kurallara uymamız gerekiyor. El birliği yapıp bu süreci anlatacağız. Tüm velilerimize bu süreçten dolayı teşekkür ediyorum. Eğitim sistemimiz yalnızca akademik muvaffakiyet değil ahlaki önceleyen bir eğitim sistemini kurgulamanın sıkıntısındayız. Birinci önceliğimiz israf etmemek.

Yerlikaya: İstanbul’da bir doz aşı ortalaması 82,9 oldu

Konuşmasında aşının ehemmiyetine vurgu yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “İstanbul’da dün sabah itibariyle bir doz aşı ortalaması yüzde 82,9 oldu. Şilede de yüzde 82,9, oradaki vatandaşlara da söylemiş oldum. Kadıköy’de 88,5, İyilerde ise 74,5. Demek ki İstanbul ortalamasından biraz gerideyiz. İyilere yakışan İstanbul ortalamasını geçmektir. Gönüllük asıllı fakat biz istiyoruz ki ilmin geldiği Covid-19 ile uğraşta kolay ulaşabileceğiniz en son nokta olan aşıdan kendinizi geri bırakmayın” dedi.

“Yüz yüze eğitimi yüz akıyla bitirmek için aşı aşı aşı” diyen Yerlikaya, “15-18 yaş ortası her iki gençten biri dün sabah itibariyle aşı olmuş. 491 bin gencimiz aşı olmuş. 12-15 yaş içinde ise 61 bin sayısına ulaşmışız. Yavrularımız okullarını, kantinlerini, arkadaşlarını fazlaca özledi. Yüz yüze eğitime yüz akıyla başladık bu biçimde bitirebilmek için aşı aşı aşı diyoruz” diye konuştu.