Ulusal boksör Elif Güneri’nin maksadı altın madalya

Sarr

Active member
Avrupa şampiyonu ve dünya ikincisi ulusal boksör Elif Güneri, mesleğini aralık ayında düzenlenmesi planlanan Büyük Bayanlar Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak taçlandırmak istiyor.

Elif Güneri, AA muhabirine, son olarak 18-25 Eylül tarihlerinde Zonguldak’ta düzenlenen Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası’nda 81 kiloda birinci olduğunu söylemiş oldu.

Mesleğinde 12. Türkiye şampiyonluğunu elde ettiğini aktaran Güneri, “Çok memnunum, epeyce gururluyum. Gayem herkese güzel bir örnek olarak ülkemi en düzgün biçimde temsil etmek. Önümde Dünya Şampiyonası var. Daha evvelki dünya şampiyonasında gümüş madalya almıştım. Şimdiki maksadımız; dünya şampiyonasında ülkeme altın madalyayı getirmek. Bunun için var gücümle çalışıyorum.” diye konuştu.

Güneri, Karabük’te çalışma ortamlarının fazlaca hoş olduğunu söz ederek, kendilerine bu imkanı sunanlara teşekkür etti.

Salgın niçiniyle yaklaşık 1,5 yıldır resmi karşılaşmalardan uzak kaldıklarını aktaran Güneri, “2 yıl daha sonra gelen bir şampiyonluk. Birinci maça çıktığım üzere epey heyecanlandım. Olmak istediğim yerde olduğumu düşünüyorum. Ringde özgürce hareket edebildiğimi düşünüyorum. Orada epeyce memnunum. Bu madalyanın yeri hayli farklı olacak. Daha evvel 11 şampiyonluğum var lakin bu pandemide gelen bir altın madalya.” tabirlerini kullandı.

Güneri, 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmayı planladıklarını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Olimpiyat her atletin olduğu üzere benim de hayalim. Ülkemize Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalyalar getirdim. 2012 Londra Olimpiyatları’na katılmak için vize maçında yarışmıştım ancak olimpiyata katılma talihim olmamıştı. Artık önümüzde 2024 Paris Olimpiyatları var. Artık deneyim kazandım. niye Karabük’e olimpiyat madalyası benden gelmesin diye düşünüyorum. Bunu yapabilecek kapasitedeyiz. En büyük amacımız 2024 Paris Olimpiyatları. Her şeyimizle olimpiyatlara hazırlanacağız. Olimpiyatlar sporun tepesi.”

“Dünya şampiyonluğu ve olimpiyat madalyası kazanmamız kaldı”

Antrenör Baykan Arslan da 19 yıldır Karabük Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü bünyesinde antrenörlük yaptığını söylemiş oldu.

Zonguldak’ta düzenlenen Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası’nda 4 madalya kazandıklarını belirten Arslan, “Şampiyonada Elif Güneri altın, Merve Özcan, Merve Özge Akyüz ve Eda Yenilmez bronz madalya kazandı. Sportif muvaffakiyet yalnızca idmanla ve antrenörle atlet içinde olmuyor. Ailelerimizin de takviyesine muhtaçlığımız var. Ailelerimize teşekkür ediyorum. Karabük’te boksa hayli önemli iştirak sağlanıyor. Altyapıda çalışan 60 atletimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, Güneri’nin elde ettiği muvaffakiyetin kıymetli olduğuna işaret ederek, “Türkiye şampiyonu olmak, Avrupa ve dünya şampiyonasına gitmek için kıymetli bir faktör. Elif birinci basamağı geçmiş oldu. Ayrıyeten bu yıl içerisinde hem Avrupa tıpkı vakitte dünya şampiyonası yapılacak. Buradaki amaçlarımız de altın madalyadır. Elif Güneri, 2 Avrupa şampiyonluğu, 3 dünya üçüncülüğü 1 de dünya ikinciliği kazandı. Yalnızca dünya şampiyonluğu ve olimpiyat madalyası kazanmamız kaldı. Bugünden itibaren 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlanmaya başladık.” diye konuştu.

Zonguldak’ta düzenlenen Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası’nda 66 kiloda bronz madalya kazanan Merve Özcan ise 11 yıldır boks yaptığını, hem antrenör tıpkı vakitte atlet olduğunu anlattı.

İleride Elif Güneri üzere başarılı atletler yetiştirmek için uğraştığını belirten Özcan, boksu tüm çocuklara sevdirmek gayesinde olduğunu kaydetti.

Özcan, Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece elde etmek istediğini kelamlarına ekledi.