Ukrayna Savaşı: Çaresiz Bir Rus Askerinin Günlüğü

Smug

Active member
Kasım 2022’nin sonunda Rus inşaat işçisi Vitali Taktashow askere alınacak. Neredeyse hiç askeri tecrübesi yok. 31 yaşındaki Moskova’dan Ukrayna’nın güneyindeki Tokmak’a gitmek zorunda. Burada geceyi bir tren istasyonunda geçirir.

Rus askeri günlüğünde Ukrayna’daki izlenimlerini anlatıyor

Sunday Times’a göre cephedeki izlenimlerini ve duygularını başından beri bir günlükte anlatıyor. Raporların hepsinde Taktashow’un çaresizliği açık. Toplamda karısına ve oğluna hitaben mektup şeklinde 33 günlük yazdığı söyleniyor. Ancak 6 Ocak’ta 31 yaşındaki aniden yazmayı bıraktı.

Rus askeri, 22 Haziran’a kadar ailesiyle telefon görüşmelerini gevşek tuttu. İnşaat işçisinin son yaşam belirtisidir. Sonunda, Ukraynalı askerler onu Temmuz ayında Zaporijya bölgesinde buldu. Taktashow, Rus geri çekilmesinde birimi tarafından geride bırakıldı. Ukraynalılar onun günlüğünü keşfeder.

“Sunday Times” 29 Kasım’da Taktashow’dan alıntı yapıyor: “Seni çok özlüyorum ve pek çok şey hakkında konuşmak istiyorum. Bir grup Çeçenin yanındayız ve gece silah sesleri duyuyoruz. Dronlar uçuyor, topçuların hareket halinde olduğunu gördük.”

Başka bir gün şöyle yazıyordu: “Ben kimseyi öldürmek istemiyorum. Çünkü bütün dinler ‘Öldürme’ der. Umarım biz öldürmeyiz, onlar da bizi öldürmez.” Zaman geçtikçe açıklamaları daha çaresiz hale geliyor ve Zaporijya’daki çatışmalara karıştığı da açık.

Rus askeri: “Çevremdeki herkesi vurmayı düşünüyorum”

Şöyle yazıyor: “Çevremdeki herkesi veya kendimi vurma düşüncelerim var.” Taktaschow, “üç ila altı ay” bir revire gidebilmek için düşen bir ağacın bacağının üzerine düşmesine izin verme fikrini de oynadı. Sadece ailesi sayesinde hayatta kalıyor.

Ve böylece Taktashow savaşmaya devam ediyor, cephede kalıyor. Birimi onu geride bırakana kadar. Ukraynalı askerler ailenin babasını bulduktan sonra sıcaktan dolayı gömüyorlar.