Üvey baba cinsel istismar suçlamasından beraat etti

Vitra

New member
Üvey baba cinsel istismar suçlamasından beraat etti Olay, geçen yıl şubat ayında İ.T.’nin, annesi A.S.’nin eline tutuşturduğu mektupla ortaya çıktı. Kızı İ.T.’nin, 2016’dan beri üvey babası Bülent S.’nin kelamlı ve fiziki cinsel istismarına maruz kaldığını anlattığı mektubu okuyan A.S., savcılığa hata duyurusunda bulundu.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 4 yıl boyunca İ.T.’ye cinsel istismarda bulunduğu sebebi öne sürülerek gözaltına alınan Bülent S. tutuklandı. Bülent S. hakkında Karşıyaka 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuğun cinsel istismarı’ hatasından dava açıldı.

İ.T., bir süre evvel görülen davanın birinci duruşmasındaki sözünde, “Bebeğinle oynayalım mı diyerek’ beni boş bir konuta götürdü. Burada elle taciz etti. Ben aslında ablamla birlikte anneannemin konutunda kalıyorum ancak annemi görmek için kimi bazı Bülent S. ile annemin yaşadığı konuta gidiyordum. bir daha bir gün o meskene gittim ve sabah kalktığımda beni okşadığını fark ettim. Bu ve bunun üzere biroldukca sefer taciz edildim” dedi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Bülent S. tıpkı duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

Mahkeme heyeti, çocukların Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) alınan sözleri hakkında eksper raporu istedi. Psikolog O.T., hazırladığı 21 sayfalık birinci eksper raporunda, çocukların güzel ve makus sevmeyi anlayabilecek seviyede oldukları, başlarına gelenleri düzgün biçimde tabir edebildikleri ve ruhsal durumlarının yaşadıkları şeylere delalet eden bir yapıda bulunduklarını vurguladı. O.T., bu raporun çabucak sonraki günü 2 sayfalık ek rapor daha hazırladı. Bu ek raporda ise çocukların annelerinin yönlendirmelerine açık olduğu, vakit kavramlarının bulunmadığı açıklandı.

Davanın, 14 Nisan’da görülen 5’inci duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, ek raporu göz önünde bulundurarak sanık Bülent S.’nin beraatini istedi.

İ.T. ve ailesinin avukatları Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Gayret Vakfı (UCİM) bakılırsavlileri Candan Tekin Çekiç ile Zeynep İrem Durmaz, mütalaa daha sonrası İ.T.’nin tuttuğu günlüğü kanıt olarak dava evrakına sundu. Ablasıyla bir arada anneannesinde kalan İ.T.’nin, tuttuğu günlüğe, anne hasretini ve bir arada yaşama isteğini şu tabirlerle kaydettiği görüldü:

“Eğer bir dilek dileyince gerçek olsaydı kesin, İnşallah annemle yaşarım derdim. Annemi hakikaten özledim”,
“Şimdi uyuyacağım keşke annem yanımda olsaydı. Cuma günü tahminen giderim anneme!”, “Yarın dolgu yapacaklar ve dolgu acıtıyor! Annemi istiyorum!… Anne gel artık, yanına al beni!… Seni istiyorum, uygun geceler seni fazlaca seviyorum…”

‘Her gece yaşadıklarımı görüyorum, korkuyorum’

İ.T., konutta istismarla karşılaştığını ve yaşadıklarının gece hayallerine girdiğini, okuldayken dahi aklından atamadığını da satırlara aktardı. İ.T. şu tabirleri kullandı:

Bugün son duruşma görüldü

Davanın 7’nci ve son duruşması, bugün görüldü. Savcının, sanık hakkındaki beraat istikametinde verdiği mütalaayı yinelamasının akabinde mahkeme heyeti sonucunı verdi. Heyet, Bülent S.’nin kanıt yetersizliğinden beraatine hükmetti.

Karara reaksiyon

Duruşmanın akabinde Karşıyaka Adliye Sarayı önünde toplanan 10 kişilik UCİM üyesi küme, karara reaksiyon gösterdi. Ellerinde, ‘Ben çocuğum, beni dehşetle yaşatma’, ‘Kadınlar, çocuklar uyurken susar, istismar edilince değil’ yazılı dövizler tutan küme, “Çocuklar vatandır, vatanına sahip çık” sloganı attı.

İ.T.’nin ve ailesinin avukatlığını yapan Candan Tekin Çekiç, “Bugün maalesef ki beraat sonucu çıktı. Biz tüm kanıtlarımızı sunduk. Belgeyi tüm detaylarıyla inceledik ve çocukların birbirleriyle dengeli beyanlarını ortaya koyduk. Çocukların isimli tıpa sevkini istedik. Zira yetkili şahıslar tarafınca alınmayan, ruh sıhhati uzmanları tarafınca alınmayan uzman raporları vardı ve birbiriyle çelişkiliydi. Çocuğun 2016 yılında tutmaya başladığı günlüğü ibraz ettik, orada ismiyle sanıyla yaşadıklarını anlatıyordu, lakin maalesef göz arkası edildi. Çocuğumuz bugün yepisyeni umutlarla yeni bir günlük aldı, zira başından geçenleri anlattığı eski günlüğünü mahkemeye vermişti. Oraya yeni şeyler yazacaktı, umutlarını yazacaktı lakin maalesef ki tahminen de birinci yazacağı şey bu elim beraat sonucu olacak. Bunun için fazlaca üzgünüz. Argüman makamı tarafınca çocuğun yaşadıklarını detaylı bir biçimde aktarmadığı söylendi, lakin 8 yaşındaki bir çocuktan bahsediyoruz. Daha ne anlatabilir ne yaşayabilir, daha nasıl lisana getirebilir bu çocuk. Aslında her şey ortadaydı” dedi.