TV sütunu “Zor ama adil”: Lauterbach FDP’yi karşılanamaz bakım için suçluyor

Smug

Active member
TV köşesi “Hart aber Fair”: “Doğru olamaz” – Lauterbach FDP’yi karşılanamaz bakım için suçluyor

• e-posta

Bölmek

• Daha

• twitter

• Basmak

• geri bildirim

• hata bildir

Bir Hata mı Gördünüz?

Lütfen metindeki ilgili kelimeleri işaretleyiniz. Sadece iki tıklamayla hatayı editörlere bildirin.

Fabrikada genetik mühendisliği yoktur.

Ama endişelenme:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Alman bakım sistemindeki sefaletten en azından kısmen FDP’yi sorumlu tutuyor çünkü liberaller özel sağlık sigorta şirketlerini sarsmak istemiyor.

Jochen Springborn şimdiye kadar MS hastası eşinin bakımı için 250.000 Euro yatırım yaptı. “Sonsuza kadar böyle devam edemez” diyor. Springborn evde karısıyla ilgilenir. Aslında şu anda hemşirelik mesleklerinde olduğu gibi maaşını kendisinin artırması gerekecekti. Ama tabii ki bu mümkün değil. Bu nedenle, örneğin hemşirelik servisi aracılığıyla dışarıdan aldığı yardımı sınırlamak zorundadır. Jochen Springborn 20 yıldır karısına bakıyor.

Bu arada bir arıza bile yaşadı. “Yıkılana kadar noktayı anlamadım.” Sonrasında uzun süre hastaydı. Vardığı sonuç: “Evde tek başına bakmak mümkün değil.” Bu arada dışarıdan – profesyonel, aynı zamanda arkadaş ve tanıdıklardan yardım alır. Karısına yuva bulma şansı yoktur. Birincisi, bekleme süresi iki yıldır, ikincisi, evler çoğunlukla yaşlılar için tasarlanmıştır. Bu ülkede genç insanlar için bakım yatakları nadirdir.

Jochen Springborn: “Artık yapamayacağım bir nokta gelebilir”

Jochen Springborn, zihinsel ve fiziksel olarak ince bir buz üzerinde yürüdüğünü biliyor. “Artık yapamayacağım bir nokta gelebilir” diyor. “Ama kendim için bir şey yaptığımda hep vicdan azabı çekiyorum.” Springborn sabah 6:30’da kalkar, ilaç verir, ev ofisinde yarı zamanlı tam zamanlı çalışır, arada karısının yatağına koşar, akşam 23’te yatar, gece iki kez dışarı çıkması gerekir. 24 saat, haftada yedi gün, yılda 365 gün. “Herkese tavsiyem, alabileceğiniz tüm yardımı alın. Yardım eden arkadaşlar olmadan olmaz.”

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach dikkatle dinledi. SPD’li siyasetçi, “Büyük saygı duyuyorum. Bu olağanüstü bir başarı. Orada ne kadar para kaldığını ben kendim biliyorum. Bunu annemde görüyorum.”

Lauterbach: “En az bir gönüllü tam kapsamlı sigorta”

Bakan Lauterbach, şu anda mevcut olan kısmi kapsamlı bakım sigortasını tam kapsamlı sigortayla, “en azından isteğe bağlı tam kapsamlı sigortayla” değiştirmek istiyor. Ancak bu şu anda FDP ile yapılamaz. Selefi Jens Spahn, evde kalmak için şu anda ortalama 2470 avro olan kişisel katkı payını ayda 2000 avroya düşürmek için kağıt üzerinde hibeler getirdi. Ancak Spahn, her şeyi finansal olarak desteklemedi. Lauterbach bunu telafi etmek zorundaydı.

Lauterbach, huzurevlerinin bazen verildiği yönündeki kötü itibardan da hoşlanmıyor. “Bakımevleri kötü bir üne sahip değildir. Oradaki insanlar çok uğraşıyorlar” diye açıklıyor ve ekliyor: “Bakımda ekonomiyi dramatik bir şekilde abarttık. Bunu geri çevirmelisin.”

Hemşire Behrendt-Stannies: “İnsanların neler kaçırdığını görebiliriz.”

Evde yaşayan deli babasına çok iyi bakan aktris Katy Karrenbauer, “Artık mümkün olmayan pek çok şeyin farkına vardım,” diye açıklıyor. Enerji, yiyecek ve ücretlerin maliyeti arttıkça ve sakinler daha fazla ödedikçe, genellikle hayatı daha iyi hale getiren küçük şeylerden yoksun kalıyorlar.

Karrenbauer yaşlılara bazen kahve, bazen sigara, bazen cilt kremi ve hatta saç fırçası getiriyor. “İnsanlar burada diş etlerinde sürünüyor olamaz” diyor ve bakım personelinin de sık sık ağladığını bildiriyor. Aynı zamanda iş konseyi üyesi olan hemşire Silke Behrendt-Stannies şunları ekliyor: “Bazen biz hemşireler de şeker alırız. İnsanların neler kaçırdığını görüyoruz. Yemekten sonra bir sigara iç. Geçmezsin, paylaşırsın.”

Katy Karrenbauer: “Sadece üç veya dört güzel yılımız kaldı!”

Bakan Lauterbach, kişisel katkılar için hibeleri yüzde beş ila on oranında artırmayı planladığını açıklıyor. Bu 57 ila 114 avro daha fazla. Ve parayı ofisten almak için arıyor. “Bir sözleşmeyle ödüllendirilmek onur kırıcı değil. Ömür boyu çalıştıktan sonra vergi mükellefinin parasını almak gayet iyi.”

Yakında aktris Katy Karrenbauer için de geçerli olabilir. Babasının evinin satışından 240.000 Euro’nun sadece üçte biri kaldı. “Babam 91 yaşında ve gerçekten 100 yaşına kadar yaşamak istiyor. Ona sadece üç veya dört güzel yılımız kaldığını söyledim!” Varlıklar 5.000 Euro’ya ulaştığında sosyal yardım dairesi ödeme yapar. “Evi satmak yeterince kötüydü” diyor. Baba 170 metrekareden “küçük bir odaya” taşınmak zorunda kaldı.

Hemşire Behrendt-Stannies: “Onur yok”

Bakan Lauterbach, liberallerin sefaletten en azından kısmen sorumlu olduğunu söylüyor. “FDP, yasal ve özel uzun vadeli bakım sigortası arasındaki haksız ilişkiyi ele almak istemediklerini açıkça belirtti” diyor. Yüksek gelir, dayanışma uzun vadeli bakım sigortasına hiçbir şey ödemeyecektir. Bu, düşük gelirlilerin hala düşük gelirli diğerlerine finansal olarak yardım etmek zorunda olduğu anlamına gelir. “Bu doğru olamaz.”

30 milyar euro azalan gelir bu şekilde bir araya geldi. Hemşirelik uzmanı Behrendt-Stannies, Lauterbach’ın önerdiği gibi tam kapsamlı sigortayı savunuyor. “Sadece eski sistemi kurcalayacak yeni bir yasaya ihtiyacımız yok. Yeni bir sisteme ihtiyacımız var.” Eski nesil için sosyal yardım dairesine gitmek “çok kötü bir şey”. Birçok yaşlı insan mevcut durumda endişelenir ve geri çekilir. “Onur verilmez.”