Tutuklanan tütün üreticilerin tabiri: AKP’li lider küfretti

Vitra

New member
Tutuklanan tütün üreticilerin tabiri: AKP’li lider küfretti Yetki dokümanı almadan yahut bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılmasının yasaklanarak 6 yıla kadar mahpus cezasının gündeme gelmesini yolu kapatarak protesto ettikleri için Adıyaman’da gözaltına alınan 16 tütün üreticisinden 10’u tutuklandı.

Adıyaman 2. Sulh Ceza Hakimliği tütün üreticilerini; “suç işlemeye alenen tahrik, kanuna karşıt toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara karşın dağılmama, kamu kurumu faaliyetini cebir ve şiddet kullanarak engelleme” tezleriyle tutukladı. Mahkeme tutuklanma öne sürülen sebebinde 10 tütüncünün “kaçma şüphesi” olduğunu belirtti.

ANKA Haber Ajansı, tutuklanan tütüncülerin sulh ceza hakimliğindeki ve kolluktaki sözüne ulaştı.

‘Olayın ortasında bulunmam yalnızca ekmeğimin peşinde olmamdır’

Tütüncülerden T.Y. kolluktaki sözünde aksiyonlara katılma öne sürülen sebebini “Benim orada bulunma maksadım ekmek davasıdır” diye deklare etti. Tütüncü M.N.A.’ya kamera kayıtlarına yansıyan “Vali baş tacıdır, alay kumandanı baş tacıdır. Başta Süleyman Soylu buraya gelecek. Yoksa biz yolu açmıyoruz” kelamları soruldu.

M.N.A., Adıyaman Vilayet Jandarma Kumandanı ve Vilayet Emniyet Müdürü’nün yolun açılması için hareket yerine geldiğini ve konuşma yaptığını söylemiş oldu. M.N.A, tek başına “Sahipsiz memleket” diye bağırmadığını lakin “Başta Süleyman Soylu buraya gelecek. Yoksa biz yolu açmıyoruz” söylemiş olduğini kabul etti. M.N.A. kimseye ziyan vermediklerini söyleyerek, “Söz konusu olayın ortasında bulunmam benim yalnızca ekmeğimin peşinde olmamdır” dedi.

‘Kargo şirketiyle satış yapamaz hale geldik’

Tütüncülerden A.Ç., hakimlikteki tabirinde; 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren “yetki belgesi” mecburiliği niçiniyle vilayet dışına satış yapmalarının yasaklandığını ve “kargo şirketleriyle satış yapamaz hale geldiklerini” belirtti. A.Ç., hareket sırasında kimseye saldırmadıklarını ve küfretmediklerini vurgulayarak, suçlamaları reddetti.

‘Belediye lideri küfretti’

Tütüncü A.Ö., Çelikhan Belediye Lideri AKP’li Mustafa Bulut’un hareket yapan arkadaşlarını “kışkırtıp sinkaflı küfrettiğini” ileri sürerek, “Ben de Çelikhan Belediye Liderini bu biçimde davranmaması konusunda uyardım. Fakat üzerime atılı cürüm işlemeye yönelik tahrik edici rastgele bir kelam söylemedim” dedi.

Tütüncü M.S. ise hareket sırasında kolluk kayıtlarında yer alan “Arkadaşlar oturun erkekse bize vursunlar” kelamını emniyet bakılırsavlilerine karşı değil Belediye Lideri Bulut ve yanındakilere dediğini vurguladı.

Tütüncü A.Y. de mahkemedeki sorgusunda “Tütün Yasası Bilgilendirme” isimli Whatsapp kümesine daha sonradan dahil olduğunu, kimseyi provoke etmediğini ve emniyet güçlerine yardımcı olarak, yaralı bir vatandaş için 112’den ambulans çağırdığını lisana getirdi.

Tütüncü C.İ., zirai ilaç almak için gittiği Çelikhan ilçesinde kalabalığı gördüklerini, onların “yetki evrakı zorunluluğunu” protesto eden tütün üreticileri olduğunun öğrenince hareketlere katıldığını belirtti. Tütüncü B.G. aksiyonlarda kimseyi tahrik etmediğini lakin “Sahipsiz memleket” diye kümeyle bir arada bağırdığını lisana getirdi.