Türkiye’nin gururu bayan atletlerden ‘başarının önünde pürüz yok’ daveti

Sarr

Active member
Mardin’de Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla Marmara Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Alanda Bayan Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (ESKAR) tertibiyle düzenlenen “2. Ulusal Spor ve Bayan Zirvesi”ne katılan bayan sportmenler, kız çocuklarına ilham kaynağı olmak istiyor.

Çocuklara ve gençlere seslenen atletler, hayallerine ulaşmaları ve muvaffakiyet elde etmeleri için pürüz tanımadan azimle ve kararlılıkla çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

“Başarmanın önünde hiç bir mahzur yok”

Ordu’da yaşayan para tekvandoda Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan ulusal atlet Şeyma Parıltı Emeksiz Bacaksız, AA muhabirine 22 yaşında tekvandoya başladığını, 6 yıldır bu branşta ilerlediğini ve biroldukça muvaffakiyete imza attığını söylemiş oldu.

Birkaç gün evvel de Avrupa Para Tekvando Şampiyonası’nda ikinci olduğunu, ayrıyeten kota ile katılan tek ülke olarak olimpiyatlarda tarihe geçen şahıslardan biri olmanın memnunluğunu yaşadığını söz eden Bacaksız, “Ben başarabiliyorsam ki bir engelliyim, her insanın başarabileceğine inanıyorum. Kâfi ki başarmak isteyin. Başarmanın önünde hiç bir mani yok.” dedi.

Bacaksız, çocukluğundan beri bu sporla uğraşmak istediğini fakat ailesinin müsaade vermediğini lisana getirerek, “Normalde başa vurma vardı lakin engellilerde yoktu. Annemi sıkıntı ikna etmiştim. Öğretmenlerimize ailelerimizi ikna ettirebiliriz. Ben o biçimde ikna ettirdim ailemi. daha sonra da şampiyonluklar nasip oldu. Kâfi ki isteyin ve hedefleyin.” diye konuştu.

“Uğruna koşacakları, savaşacakları bir hayalleri olsun”

İstanbul’da hayatını sürdüren 16 yaşındaki ulusal tekvandocu Meryem Elif İyin ise Avrupa ikincisi, dünya şampiyonluğu ve dünya üçüncülüklerinin bulunduğunu belirterek, bu muvaffakiyetlerini hayli çalışarak elde ettiğini aktardı.

Herkese de hayallerine kavuşmak için hayli çalışmayı öneren İyin, “Fedakarlıklar olmadan hiç bir muvaffakiyet olmaz. Güç lakin çalıştıkça kolaylaşıyor. Uğruna koşacakları, savaşacakları bir hayalleri olsun. Hayallerimizin de hayatlarımızın üzerinde bir hakkı var. Onları gerçeğe dönüştürmek bizim bakılırsavimiz. Çabalasınlar, hiç bir vakit vazgeçmesinler. Çabaladıkça istedikleri her şeyi başarabileceklerine inanıyorum. Eminim ki hak ettikleri başarıyı yakalayacaklardır.” tabirlerini kullandı.

“Türk hanımına fırsat verilince nerelere gelinebileceğini gösterdik”

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) İdare Konseyi Üyesi, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenör Eğitim Kısmında Öğretim vazifelisi eski ulusal voleybolcu Esra Gümüş Kırıcı da çocuk yaşlarda basketbol ile spor ömrünün başladığını fakat bu branşta serüvenin fazla sürmediğini söylemiş oldu.

Ortaokulda vücut eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle voleybola başladığını anlatan Kırıcı, uzun yıllar altyapıda oynadıktan daha sonra A kadroya yükseldiğini aktardı.

Kırıcı, 2003 Avrupa Şampiyonası’nda Ankara’da Avrupa ikinciliği elde ettiklerini ve “filenin sultanları” ismini orada aldıklarını belirterek, şöyleki konuştu:

“Tarihimizde birinci sefer o denli bir muvaffakiyet elde ederek Türk voleyboluna yeni kapılar açtık. Çok uzun yollar Eczacıbaşı’nda oynadım 11 dönem. Bunun 10 döneminde da kaptanlık yaptım. A ulusal ekipte da kaptanlık yaptım. bir daha tarihimizde 2012 Londra Olimpiyatları’na giden ekibin kaptanıydım. 2017 yılının sonunda da faal profesyonel ömrüme son verdim. beraberinde akademisyen oldum. Türk bayanına fırsat verilince nerelere gelinebileceğini gösterdik.”

Fırsat eşitliği yakalandığında neler yapabileceğini gösterdiklerini belirten Kırıcı, Türk hanımının kuvvetli olduğunu, ayakları üzerine durabildiğini, öz inancının yüksek olduğunu kaydetti.

Kırıcı, “Sadece sporda değil her alanda fazlaca başarılı olacağını gösteren bayanlarımız var. Gelecekte de inşallah daha güzel imkanlarla daha hoş yerlere geliriz toplum olarak. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, hayallerinizin peşinden koşun. Bizler kuvvetliyüz, fırsat verildiğinde her şeyi başarabiliriz.” sözlerini kullandı.

“Türk bayanı pürüzlerle karşılaşırsa ortasında o gücü, cevheri bulacaktır”

İzmirli eski ulusal basketbolcu Gülşah Akkaya da 27 yıllık basketbol hayatının 25 yılının profesyonel biçimde geçtiğini aktardı.

ABD, İspanya, Yunanistan ve İsrail liglerinde oynadığına işaret eden Akkaya, “Sayısız şampiyonluklarım var. 2005 Akdeniz oyunlarında altın madalya, 2011’de Avrupa şampiyonasında gümüş madalya aldım. 2018 yılında da faal basketbol hayatımı sonlandırdım. Artık sporculuk daha sonrası mesleğimi planlıyorum.” diye konuştu.

Akkaya, bu muvaffakiyetleri sağlarken zorluklar yaşadığını lakin zorluk olmadan, konfor alanından çıkmadan kişinin kendisini geliştirip muvaffakiyete ulaşılamadığına dikkati çeken Akkaya, şu biçimde konuştu:

“Basketbolu epey seviyorum, tutkuyla yaptığım bir spor kısmıydı. Yere düştüğüm vakit kalkmasını bildim. Türk bayanın azimli, disiplinli, öz inançlı olmasını spora bağlıyorum. Spora erken yaşta başlamam bu yeteneklerimi geliştirmeme sebep oldu. Bu yüzden de daha dirençli bir karaktere sahip oldum. Güç vakit içinderı aşmayı bildim. Sporun hayatımızdaki yeri artık herkes tarafınca biliniyor. Doğuda kimi vakit fırsat eşitliği maalesef olamıyor. Kız çocuklarının spora iştirakinde sorun olabiliyor. Lakin bunlarla ilgili tıpkı zamandavletimiz hem Bakanlığımız çeşitli projeler yürütmekte. Bu manada da kız çocuklarımız spora başladığında şayet pürüzlerle karşılarlarsa ya da Türk hanımı pürüzlerle karşılaşırsa ortasında o gücü, cevheri bulacaktır. O manileri muvaffakiyetle geçecektir.”

“Sporda epey başarılı örneklerimiz var, giderek de artıyor”

Marmara Üniversitesi ESKAR Müdürü Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu da merkez olarak spor alanındaki başarılarla genç kitlede farkındalık oluşturmak istediklerini, tüm gençlerin spora teşvik edilmesini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını söylemiş oldu.

Bu kapsamda Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirdiklerini, akademisyen ve başarılı bayan atletleri gençler ve özelikle kız çocuklarıyla buluşturduklarını lisana getiren Ayanoğlu, “Sporda epey hoş ve hayli başarılı örneklerimiz var, giderek de artıyor. Ülkemizin her bölgesinden hayli farklı alanlarda muvaffakiyetle spor yapan kızlarımızla, gençlerimizle bir ortaya geldik. Aslında sporu herkes seviyor. İmkan verilirse herkes yapar. Bu hususta çalışmalar yapılırsa ki hükümetimiz epeyce hoş takviyeler veriyor.” formunda konuştu.

Ayanoğlu, bayanların birbirlerine örnek, birbirinin dostu, desteği olduğuna işaret ederek, bu birlik ve birliktelikle bayanların ülkenin her noktasında ne kadar kuvvetli çalışmalara imza atılabileceğini gösterdiğini söz etti.