Türkiye ve Suriye: Artık hayatta kalanları bulmak bir mucize gibi

Smug

Active member
Türkiye ve Suriye’deki depremler: Hayatta kalanları bulmak artık mucize gibi

En önemli:

• Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli depremin ardından yardım ekipleri enkaz altında insanları aramaya devam ediyor.
  • Ancak her geçen saat hayatta kalanları bulma olasılığı azalıyor.
  • Dondurucu sıcaklıklar özellikle çocuklar için tehlikelidir.
Somut rakamlarla bile felaketi anlamak güç: Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem felaketinde 22 binden fazla insan hayatını kaybetti. Binlerce kişinin daha ölmesinden korkuluyor. ABD, hem NATO ortağı Türkiye hem de Suriye için milyonlar değerinde yardım sözü verdi. Orada, daha doğrusu Halep’te, hükümdar Beşar Esad kazadan bu yana ilk kez kendisini alenen tanıttı.

Kurtarma ekipleri mucizeler için umut etmeye devam ediyor – enkazda hayatta kalanlar

Sınırın her iki tarafında, kurtarıcılar hala her yaşam için savaşıyor. Türkiye’nin devlet televizyonu TRT World’den bir muhabir, acil servislerden bir sözcünün Cuma günü aktardığına göre, “Kurtulan olmadığından emin olana kadar devam edeceğiz.”

Ve aslında, hala neredeyse inanılmaz kurtarmalar olduğuna dair raporlar var. Türkiye’nin güneydoğusunda, altı kişilik bir aile enkaz altında 102 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Devlet haber ajansı Anadolu’nun bildirdiğine göre, 15-24 yaşları arasındaki çocukları ile anne-baba hastaneye kaldırıldı. Aynı binada oturan komşu çift 107 saat sonra kurtarıldı.

Hayatta kalanlardan bazıları 100 saatten uzun süre sonra kurtarıldı

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, 100 saatten uzun bir süre sonra Kahramanmaraş’ta çöken bir evden on yaşındaki bir çocuğun kurtarıldığını söyledi. Kurtarma operasyonu yaklaşık bir saat sürdü.

Bu kadar uzun bir aradan sonra hala hayatta olan birini kurtarmak bir mucize. Sadece nadir durumlarda, bir kişi susuz üç günden fazla yaşayabilir. Buna donma sıcaklıklarını ekleyin.

Alman Kızıl Haçı Federal Hekimi ve Köln Üniversite Hastanesi Direktörü Profesör BeHaberler Böttiger, “Böyle bir durumda ne kadar süre hayatta kalabileceğiniz birçok faktöre bağlıdır: hava durumu, su kaynağı, fiziksel yapı” diyor, özellikle çocuklar. Yetişkinlerden daha hızlı soğurlar.”

61’den fazla ülke Türkiye’ye yardımcı gönderiyor

Depremin ardından yurt dışından giderek daha fazla yardım geliyor. Dışişleri Bakanlığı Cuma günü Ankara’da 61 ülkeden 7 binden fazla yardımcının Türkiye’de olduğunu söyledi. NATO ısıtıcılar, elektrik jeneratörleri ve tıbbi tedavi alanları ile donatılmış mobil acil durum sığınakları göndereceğini söyledi. Yardım malzemeleri ve bir sahra hastanesi taşıyan bir askeri gemi İtalya’dan yola çıkıyor, dört yoğun bakım yatağı var.

ABD, Türkiye ve Suriye için 85 milyon dolar (yaklaşık 79 milyon avro) sağlamak istiyor. ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü (yerel saatle) Twitter’da, yardımın gıda, barınak, ilaç ve aile bakımını içermesi gerektiğini yazdı. Dünya Bankası, Türkiye’ye 1,78 milyar ABD Doları (1,65 milyar Avro) yardım sağlayacağını açıkladı.

Almanya yardım uçuşları ile çadır, uyku tulumu ve ısıtma jeneratörü teslim ediyor

Almanya ayrıca daha fazla yardım teslimatı sözü verdi. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser Cuma günü Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (ikisi de SPD’li) ile birlikte ziyaret ettiği Hannover yakınlarındaki Wunstorf askeri havaalanında “Türkiye’nin yanındayız” dedi. Pistorius, “Gerektiği kadar uçuyoruz” diye vurguladı. Önümüzdeki günlerde de bu böyle devam edecek” dedi. Tedarik edilen başlıca ürünler çadır, yatak, uyku tulumu, battaniye, ısıtıcı ve jeneratördür.

• Türkiye ve Suriye için bağışlarla ilgili iletişime geçebileceğiniz yerleri buradan okuyabilirsiniz.
  • Depremle ilgili güncel haber şeridine buradan ulaşabilirsiniz.
Şimdiye kadar 22.722 ölüm sayıldı, sayı artmaya devam edecek

Her iki ülkede de ölü sayısı hızla artıyor. Yalnızca Türkiye’de 19.338 ölü ve yaralı sayısı 77.000’den fazlaydı. Son zamanlarda Suriye’den 3.384 ölüm bildirildi. Şu anda her iki ülkede de en az 22.722 ölüm sayıldı ve çok daha fazlasından korkuluyor.

Halep’te Suad isimli bir kadın Alman Basın Ajansı’na “Savaş günlerinden beter bir felaketle karşı karşıyayız” dedi.

İlk deprem Pazartesi sabahı erken saatlerde sınır bölgesini 7.7 büyüklüğünde sallamıştı. Bunu öğle saatlerinde bölgede 7,6 büyüklüğünde bir sarsıntı daha izledi. Türk sivil savunma kurumu Afad’a göre, o zamandan beri 1.000’den fazla artçı sarsıntı meydana geldi.

Suriye Devlet Başkanı Esad, Halep’teki kliniği ziyaret etti

Suriye cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Esad ve eşi Esma, Cuma günü Halep’teki bir klinikte depremzedeleri ziyaret etti. Ayrıca ikisini yaralıların başucunda gösteren fotoğraflar da yayınladı.

2011’de çıkan iç savaşta Esad kendi halkına vahşice saldırdı. Kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere insanlığa karşı suç işlemekle itham ediliyor. Onun hükümeti şimdi Halep de dahil olmak üzere parçalanmış ülkenin yaklaşık üçte ikisini yeniden kontrol ediyor.

Suriye’deki siyasi durum yardımı zorlaştırıyor

Suriye’deki siyasi durum özellikle yardımcılar için zor. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) WDR radyosuna verdiği demeçte, sorunun, hükümet ve birliklerinin son zamanlarda iç savaşın harap ettiği ülkeye herhangi bir insani yardım yapılmasına izin vermemesi olduğunu söyledi.

BM Göç Örgütü’ne (IOM) göre, Türkiye’den gönderilen altı tırdan oluşan ilk BM konvoyu Perşembe akşamı isyancı bölgeye ulaştı. Gemide en az 5000 kişi için battaniyeler, şilteler, çadırlar, güneş lambaları ve diğer şeyler vardı. Cenevre’deki bir IOM sözcüsü, 14 tırlık ikinci bir konvoyun Cuma sabahı sınırı geçerek İdlib’e doğru yola çıktığını söyledi.

fil/dpa