Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), özelleştirme kapsamına alındı

Smug

Active member
Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketinin (TEİAŞ), özelleştirme kapsamına alınmasına ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye tabi tutulmasına ait Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de haftasonunda yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan Özelleştirme Yönetimi Başkanlığının (ÖİB) sonucuna göre, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketinin özelleştirme kapsamına alınması ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye tabi tutulmasının hazırlık süreçleri, Güç ve Olağan Kaynakları Bakanlığı ile ÖİB tarafınca yürütülecek.

Faal büyüklüğü 27 milyar TL’yi aşan TEİAŞ’ın kârlılığı son bir yılda üçe katlayarak 1,6 milyar TL’den 4,84 milyar TL’ye çıktı. 8 binden çok çalışanın çalıştığı TEİAŞ bununla birlikte Türkiye’nin en büyük şirketleri sıralamasında TÜPRAŞ’ı doruktan indiren Güç Piyasaları İşletmeleri’nin de %30 ortağı.

Karara göre, özelleştirme hazırlık süreçleri 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanacak. Resmi Gazete’de yer alan sonucun, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 3’üncü ve süreksiz 29’uncu hususları ile 703 sayılı Kanun Kararında Kararnamenin 8’inci hususu yeterince alındığı kaydedildi.

2001 yılında TEİAŞ’ın bir daha yapılandırılması daha sonrasında oluşan 3 kamu iktisadi teşekkülünden biri olan TEİAŞ’in en önemli faaliyet alanı elektrik santrallerinde üretilen enerjiyi yüksek tansiyon sınırlarıyla kentlerdeki trafo merkezlerine iletmek yani Türkiye’de üretilen elektriğin tüketiciye dağıtımını sağlayan ve dağıtım şebekesine transferinden sorumlu esas kurum TEİAŞ.

Elektriğin ana omurgası pozisyonundaki TEİAŞ’ın faaliyetleri içinde yeni iletim tesislerinin etüt ve planlaması, mevcut ve yeni kurulacak tesisleri işletmek, illetim şebekesi kayıplarını karşılamak üzere gerek duyulursa elektrik gücü satın almak ve güç iletim çizgileri kapsamındaki fiber optik kablo projeleri de bulunuyor.

Açıklanan son faaliyet raporuna nazaran TEİAŞ, 68 bin 204 km uzunluğunda güç iletim sınırına, 26 bin 765 km fiber optik altyapıya, 736 trafo merkezine ve yaklaşık 305 bin GWh elektrik gücü üretimine sahip.

Habertürk