Türk akademisyen motosikletiyle Afrika çeşidinde

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Gonca Kocabaş – [email protected]

Şimdilerde motorunuzla Afrika turundasınız. Bu çeşide hazırlık süreciniz nasıldı? Hem kendinizin tıpkı vakitte motorunuzun bu seyahatteki performansı için nasıl bir yol izlediniz?

Uzun yıllardır motosiklet ile farklı coğrafyalara rotalarım oldu bu yüzden şimdi nelerle karşılaşabileceğimi ön nazaranbiliyorum. Afrika kıtası öbür rotalara nazaran kimi gerekli şeylere erişebilme konusunda sıkıntı bir coğrafya bilhassa motosiklet yedek modül konusunda tedbirimi alarak yola çıktım. Sarı Humma, Tifo üzere Afrika’da kimi ülkelerin mecburî kıldığı aşıları oldum. Tabi Pandemi süreci de fazlaca etkiledi. Yola çıkmadan evvel gideceğim ülkelerin hudut kapıları prosedürlerini de araştırdım. Her an her şey değişebiliyor Afrika’da.

Afrika’yı seçmenizdeki en değerli sebep sizce neydi?

Afrika sıkıntı bir coğrafya ve uzun bir müddetye gereksinimim olduğunu düşünüyordum hem. O yüzden ertelediğim ve hakkını vererek tamamlamak istediğim bir kıtaydı. Şartların olgunlaşmasını bekledim açıkçası. Artık tam da vaktiymiş diyorum. Yeterli ki bu yola çıkmışım.

Rotanızı oluştururken nelere dikkat ediniz? Önünüzde nasıl bir yol güzergahı var?

Seyahat benim için tesadüflere açık olmak manasını taşıyor. O yüzden kendimi ayrıntılı bir rota ve plan ile sınırlamamayı tercih ediyorum. şimdi aklımda daima taslak bir rota vardı. Tıpkı boylamdan devam edip Afrika’nın en Günebir daha hakikat sürmek üzere ama asıl önceliğim yol nereye götürse öyküler nereden çağırırsa oraya sürmekten hoşlanıyorum. Benim için yeni yerler görmek kadar yeni kültürler tanımak da epey heyecan veriyor. Aklımda ve planımda olmayan biroldukca farklı yer keşfetme fırsatım oldu tek bir rotaya bağımlı kalmayarak.

Ülke ortasındaki hafta sonu seyahatlerine bile birtakım beşerler valiz dolusu kıyafetle gidiyor. Bu iş biraz da minimal olmayı gerektiriyor üzere. Siz kıyafet seçiminizi ve taşıma tertibinizi nasıl yapıyorsunuz?

Açıkçası kıyafet pek de evvelarim içinde değil. 3-4 T-shirt 2-3 tane tayt yetiyor. Hatta Afrika seyahatimde yanıma kot pantolon bile almadım. aslına bakarsan motosiklet kıyafetleri ile geçiyor günümün büyük kısmı. Mont, motosiklet pantolonu ve botu, kask, eldiven vs üzere.

Afrika seyahati uzun süreceği için yanıma bu sefer öbür seyahatlerimden farklı olarak çadır, uyku matı, kamp sandalyesi, yemek pişirmek portatif bir kamp ocağı da aldım yanıma. Lakin daha fazlaca otellerde konaklıyorum. Kamp alanı bulmak, kurmak, toplamak yorucu olabiliyor birden fazla vakit. Ya da ben çabucak hemen alışamadım kamp kültürüne. Zira konaklayacağım yere ulaşır ulaşmaz ılık bir duş almak isterim, ve bu en yüksek motivasyonum.

Konaklamanızı nasıl yapıyorsunuz? Zorlandığınız anlar oluyor mu?

Açıkçası Afrika’da konaklama hayli uygun fiyatlarda olur diye düşünmüştüm ama bu güne kadar yaptığım seyahatlerimde en çok bütçeyi konaklamaya ayırdım Afrika’da. Avrupa’dan bile daha yüksek sayılar. Güvenlik sorunu ne kadar yüksek ise o kadar da artıyor otellerin fiyatları. Aslında öteki bir seçenek fazlaca ucuz ancak orta mahallelerde olan ve hayli da pak olmayan yerler.

Yani konaklama konusunda uçurum var diyebilirim Afrika’da. Uzun ve riskli bir sürüşten daha sonra hoş bir duş almak, güzelce dinlenmek ve sonraki güne motivasyonum yüksek uyanmak isterim. Bu yüzden konaklama konusunda konfordan uzaklaşamıyorum. Kalacak yer bulmak konusunda da hayli zorlanmıyorum açıkçası. Motosikletim olduğu için bulmam kolaylaşıyor.

Birinci izlenimlerinize nazaran Afrika’da en epey ilginizi çeken şey ne oldu?

Mutlaka “HAKUNA MATATA” Bu kıtada Swahilice lisanında sık kullanılan bir cümle bu yani sıkma hoş canını, takma kafana, gelir geçer üzere bir sürü manaya gelen bir cümle. Afrika’nın bütün kodları bu ideoloji üzerine konseyi. Derin kökleri var ve yüksek bir his taşıyor. Tarihte bu kadar acılar çeken, yüzsenelerca köle olarak kullanılan, bu kadar sömürülen bir coğrafya daha yoktur sanırım.

Tüm bu karanlık geçmişe karşın, ömürlerinin hakkını vermeye ve mutluluklarına gölge düşürmemeye çalışıyorlar. Yardımlaşma hala bir kültür ve çoğunluğu İngilizce konuşabiliyor. Hatta kimi ülkelerde ana lisanı üzere. Bu yüzden lokal halka rahatlıkla karışıp günlük hayatlarına şahit olabiliyorum. Farkında olmadan kendi hayatıma da farklı açılardan şahit olduğumu fark ettim. Zira “bir insan, fakat ve fakat kendini diğer bir beşerde tanır” Bu sıcak iklimin sıcak insanlarını epey sevdim ben.