Toprak Razgatlıoğlu: ‘MotoGP’de savaş verebilirim’

Sarr

Active member
Türkiye’nin motor sporları alanında yetiştirdiği en yetenekli atletlerden biri olan Toprak Razgatlıoğlu, 2021 Dünya Superbike Şampiyonası’nda şampiyon olmayı başardı. 5 yaşında babası yardımıyla motosikletle tanışan, 16 yaşında ise İstanbul Park’ta pist rekoru kırıp Türkiye Pist Şampiyonu olan Razgatlıoğlu, 2018 yılına adım attığı Superbike’da 3 yıllık başarılı dönemin akabinde ülkesine dünya şampiyonluğuyla döndü.

“Kendime tatil günü bile ayırmadım”

Dünya şampiyonluğuna giden yolda fazlaca çalıştığını ve tatil yapmadığını söyleyen Toprak Razgatlıoğlu, “Bu sene epey uzun bir sene benim için. Çok hoş bir biçimde başladık ve neredeyse her gün idman yaptım. Zira idmansız bir yere varmak epey güç. Her vakit o sporun ortasında kalmanız gerekiyor. Ben idmanlarımı daima motosiklete binerek yaptım. Bu sene epeyce çalıştık ve kendime tatil günü bile ayarlayamadım. Zira benim için fazlaca kıymetli bir dönemdi. Kendime vakit ayırmadan yalnızca işimi yaptım. kararında Dünya şampiyonluğuna ulaştık. Bunun için epey memnunum. Artık kendime biraz vakit ayıracağım. Biraz tatil fırsatı doğdu. sonrasındasındasında yeniden çalışmalara başlayıp, testler ve yarışlar başlayacak” dedi.

“Her genç atletin hayalinde bir şampiyonluk vardır”

Yarışlarda şampiyonluğu düşünmeden gayret ettiğini ve şampiyonluğa ulaştığı için epey keyifli olduğunu belirten Razgatlıoğlu, “Ben dönem ortasında hiç bir vakit şampiyonluğu düşünmeden yalnızca çıktığım yarışı kazanmaya odaklandım. O yüzden son 2 yarış kala aslında şampiyonlukta sahiden çok yakın olduğumuzu gördüm ve bir daha de onun onun hayalini kurmadan yalnızca yarışlara odaklandım. Zira orada hissedeceğiniz heyecan, gerilim fazlaca büyük biçimde yarışın ortasında etkileyecekti. Ben bunu hayli hoş biçimde atlattığımı düşünüyorum. Yalnızca yarışlara odaklanarak en yeterli biçimde bitirip hoş puanlar topladım. Şampiyonluğu düşünmeden yapmak aslında güç. Şampiyon olduktan daha sonra nasıl bir kutlama düşünüyorsunuz yahut nasıl bir şey yaparsınız? İnsanoğluyuz sonuçta hayal edebiliyoruz. Lakin yarışa çıkarken yalnızca yarışa odaklandım. Her genç atletin hayalinde bir şampiyonluk vardır. Biz de bu bu şampiyonluğa ulaştığımız için epeyce mutluyum” tabirlerini kullandı.

“Umarım her birimiz dünya şampiyonu oluruz”

Farklı kategorilerde başarılı motor atletlerinin olduğunu söyleyen Razgatlıoğlu, “Kenan ağabey Türk bayrağını taşıyan tek kişiydi. Artık 4-5 kişi olduk. Benden daha sonra gelecek bir sürü isim var. Hepimiz birlikte idman yapıyoruz. Her birimiz de farklı kategoride yarışıyoruz. Her kategoride de başarımız var. Ben bu sene SuperBike Dünya Şampiyonu oldum. İnanıyorum ki başka atletler da seneye kendi kategorilerinde başarılara imza atacaklar. Umarım her birimiz seneye farklı kategorilerde dünya şampiyonu oluruz” halinde konuştu.

“2022’de bir daha şampiyonluk çabası vereceğiz”

Superbike şampiyonluk hayalini gerçekleştirdiğini ve MotoGP’de de şampiyonluk uğraşı verebileceğini kaydeden Razgatlıoğlu, “Benim hayalimde Superbike dünya şampiyonluğu vardı. Ona ulaştım. Artık 2022’de bir daha şampiyonluk çabası vereceğiz. İnşallah şampiyon oluruz ve 2023’de MotoGP’ye gitmeyi düşünüyoruz. Bunların hepsi hoş bir muahedeye bağlı. Hoş bir mutabakat olmadığı takdirde aslına bakarsanız Superbike’de kalmaktan memnunum. Hoş bir muahede olursa MotoGP niye olmasın. Zira şayet 2022’de de Dünya şampiyonu olursam Superbike’de yapacak bir şey kalmıyor. MotoGP’ye gidip yine bir şampiyonluk uğraşı vermeyi düşünüyorum. Bunu konuşmaya daha hayli vaktimiz var. İnşallah MotoGP’de olur ancak benim hayalim Superbike şampiyonluğuydu. Ona da ulaştım. Artık MotoGP’ye gidilebilir, orada da savaş verebilirim” dedi.

Razgatlıoğlu son olarak Red Bull atleti olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirerek, “Benim Red Bull’la birlikte 7’inci yılım. Bu aileye katıldığım için fazlaca memnunum. Bizim uygun ve berbat günümüzde her vakit yanımızda. O yüzden bizler de Red Bull’un verdiği emeği boşa çıkarmamak yarışlarda elimizden geleni yapıyoruz” sözlerini kullandı.