Toplumsal medya fenomenleri Buca’yı keşfetti

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
BÜYÜLEYEN TARİH ROTASI

Belirlenen 3 günlük rota kapsamında gezginler, evvela İzmir’in en yeşil yerlerinden birisi olanBuca’nın kırsal kesitlerini keşfetti. Köylerin akabinde kent merkezine geçen gezginler, Buca’nın levanten köşklerinden kiliselerine, tarihi parklarından mescitlerine, tren istasyonundan hipodroma kadar unutulmaz bir çeşit gerçekleştirdi.

Çeşidin ikinci gününde de toplumsal medya fenomenleri, Buca Gölet Tesislerindeki Göl Restoranda Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç ile bir ortaya gelerek kent sohbeti gerçekleştirdi.

BUCA’YI KEŞFETMEK İSTEYEN HERKES BİZİM KONUĞUMUZDUR

Davetlerini kırmayarak Buca’ya gelen gezginlere teşekkür eden Lider Kılıç, Bucamız eşsiz tarihi, tabiatı, kültürü, toprakları ve mutfağıyla İzmir’in en değerli ilçelerinden birisi bulunmasına rağmen şimdiye kadar daima meseleleriyle anılmış.

Bizler, kent kimliğini yalnızca Türkiye’ye değil tüm dünyaya tanıtmak için çalışmalarımızı ve projelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bunu tanıtacak, vatandaşlarımıza anlatacak olan sizlersiniz.

Sizleri ağırlamaktan fazlaca memnunuz. Birfazlaca insan Buca’nın bu biçimdesine tarihi ve kültürel bedellere sahip olduğundan habersiz. Daha evvel de söz ettiğim üzere Buca’yı keşfetmek isteyen herkes bizim konuğumuzdur. Tüm gezginleri, tarih ve kültür meraklılarını Buca’yı keşfetmeye davet ediyorum sözlerini kullandı.

YILLARDIR BUCA’DA YAŞAYIP BUCA’YI BİLMEYENLER VAR

Yaptıkları paylaşımlarla Türkiye genelinde binlerce seyahat tutkununun gözlerini Buca’ya çeviren toplumsal medya fenomenleri deneyimlerini aktardı. plansiz gezgin kullanıcı ismiyle tanınan, Interrail Türkiye sorumlusu, gezgin muharrir Bestami Köse, Ben buraya gelmedilk evvel biroldukça insanın burayla ilgili ön yargısı vardı.

Bunu saklamıyorum, benim de bir ön yargım vardı. Üniversiteye geldiğim devirde de burayla ilgili hayli bir fikrim yoktu. Kaynaklardan gezdiğimiz bütün köylerin tabiatı ve buradaki Levantenlerin hayatları ve eski tarihine dair beni bile şaşırtan biroldukça şeyi öğrenmiş oldum.

Ben, seyahatseverlerin bu üzere etkinliklerde buluşup deneyimlerini anlatmalarının fazlaca değerli olduğunu düşünüyorum. Çok insanın da önyargısını kırdık. Buca’nın ve İzmir’in tarihine dair beklediğim birfazlaca şeyi burada bulduk.

Burası inanılmaz bir yer. Lavanta bahçelerini, Kaynaklardaki kamp alanlarını,doğal yerlerini bilmeyenler olduğunu gördüm. Hatta bu hoşlukların Buca’da olduğunu bilmeyen lakin yıllardır Buca’da yaşayan beşerler var. Biroldukça insanın haberi yok. İlerleyen vakit içinderda Kaynaklar bölgesinde kamp planlıyoruz. Bundan daha sonra bir ayağımız Buca’da olacak dedi.

BUCA’YA GİTMEK İSTEDİĞİNE EMİN MİSİN?fazlacaokuyanoldukçagezen kullanıcı ismiyle bilinen seyahat ve blog muharriri Sevil Mert, Bu Buca’ya birinci sefer gelişim. Daha önce bir ön yargım vardı. Toplumsal medyada paylaşınca Buca’ya gitmek istediğine emin misin? diye yazdılar.

Fakat buraya gelince o tenkitlerin hakkının olmadığını görüyorum. Beklediğimden hayli daha hoş bir yerle karşılaştım. Ben kültür ve tabiat tipleri yapmayı epey seven biriyim. Köylerde hayli hoş görünümler gördüm, lavanta tarlaları gördüm. Kent ortasında de kültür tipi yaptık. her insanın gelip görmesi gerektiğini düşünüyorum. Gördüklerim beni epeyce şaşırttı diye konuştu.

GEZGİNLERİN YENİ LOKASYONU BUCA

balibey kullanıcı ismiyle tanınan fotoğrafçı ve gezgin Birol Bali ise Çok şaşkınım. İzmir’in biroldukça yerine gitmiştim lakin Buca’ya birinci kez geliyorum ve epeyce şaşkınım. Beni en çok Buca’nın tarihi etkiledi. Mimariye değer veren, tarihe değer veren biroldukça takipçim var.

sıradan şaşkınlar bu biçimde bir yer olduğu için. Evet hayli tanınan turistik tarihi yerler var fakat bir süre daha sonra bu rotaları bitiriyoruz. Burası katiyetle yeni lokasyon olabilir.

Deniz turizmi istemeyen biroldukca gezgin kitlesi var. Kiliseler gördük, köşkler gördük, doğal alanlar gördük. Gezginlerin katiyen Buca’yı keşfedeceğine inanıyorum dedi.