Tokyo’da buruk sevinç yaşayan İstek Kayaalp’in Paris 2024 planı hazır

Sarr

Active member
Mesleğinde 10 Avrupa ve 4 dünya şampiyonluğu bulunan, olimpiyatlarda iki bronz ve bir gümüş madalya kazanan İstek Kayaalp, kızı Ay Vera ile Anadolu Ajansı’nı ziyaret etti.

İstek, olimpiyat altın madalyası hayaliyle Tokyo’ya gittiğini belirterek, “Üçüncü madalyamızı aldık ancak bir daha altın nasip olmadı. Daima şunu söylemişimdir; bu kadar şampiyonluklarının yanına bir olimpiyat altın madalyasını koymak nasip olur inşallah demişimdir. Fakat bir daha olmadı.” dedi.

Tokyo Olimpiyatları’ndaki üçüncülüğünü “Buruk bir sevinç yaşadım.” kelamlarıyla anlatan İstek, “Sonuçta gayeme ulaşamamıştım lakin bir daha de ülkeme madalya kazandırdım, takviye olabildim. Gayemden şu an kopmuş değilim. Bir daha sonraki olimpiyatlarda da denemek istiyorum. Onun için de gerekli planlamaları aslına bakarsanız yaptım.” sözlerini kullandı.

Artık aşikâr bir yaşa geldiğini bunun için dinlenme ve çalışmanın istikrarını âlâ ayarlaması gerektiğinin altını çizen ulusal güreşçi, birtakım şampiyonalara katılmayacağını kaydetti.

İstek, Norveç’in başşehri Oslo’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’na da bu niçinle katılmadığını lisana getirerek, şu biçimde devam etti:

“Sonuçta 2024 hayalim var ise artık bu saatten daha sonra dinlenmem gerek. Olimpiyatlara daha epeyce kıymet vermem gerektiğini düşündüm. Olimpiyat hazırlığı üzere ağır, ağır bir devirden geçtik. Dünya Şampiyonası için hiç dinlenemeden çalışmak zorundaydım. Başka arkadaşımın gitmesini, onun güreşmesini de istedim. Benim için daha uygun olacağını düşündüğüm için bu sonucu aldım. Gitsem tahminen yeni bir şampiyonluk daha ülkeme yaşatabilirdim ancak amaç olimpiyat olduğu için bunu es geçmem gerekiyordu.”

Büsbütün tek amacına odaklandığını vurgulayan İstek, “Sonuçta tek bir maksadım var; olimpiyat şampiyonluğu. Bu yüzden bu süreçteki Avrupa ve dünya şampiyonalarının kimilerinden fedakarlık edebilirim. Dediğim üzere alamadığım bir altın madalya var ve onu almak için her şeyi yapmak istiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

– “Artık son talihimi deneyeceğim”

“Dünyadan da Avrupa’dan da vazgeçebiliriz.” biçiminde görüş belirten ulusal güreşçi, “Eğer bedenimin dinlenmesi gerekiyorsa, Avrupa ya da Dünya Şampiyonası’ndan fedakarlık edip, gitmeyerek bedenimi dinlendirebilirim. Zira benim için değerli olan tek şey artık olimpiyat şampiyonluğu. Artık son bahtımı deneyeceğim.” diye konuştu.

Uzun bir ortadan daha sonra kadroda yer almadığına işaret eden İstek, şunları söylemiş oldu:

“Hem epey uygun dinleneceğiz birebir vakitte fazlaca çalışacağız. Bunun ikisinin ayarlamasını daha uygun yapmam lazım. Gençken hiç orta vermiyordum. Şampiyonadan gelip bir hafta daha sonra yeniden çalışmaya başlıyorduk. O gençliğin vermiş olduğu bir durumdu lakin artık bunun istikrarını âlâ ayarlamak gerekiyor. 2005’ten 2009’a kadar yıldızlar ve ergenlerde, 2009’dan 2021’e kadar da büyüklerde aralıksız kadroya giren bir sporcuyum. 32 yaş biraz erken olabilir lakin inanılmaz derece ağır bir periyot geçirdim. O yüzden bu Dünya Şampiyonası’nda bu sonucu aldım. Avrupa ve dünya şampiyonalarının kimilerine gidip, kimilerine gitmeyeceğiz.”

İstek, olimpiyatların akabinde çalışmalara yavaş yavaş başladığını belirterek, “Dinlenmemi yaptım, yavaşça hafifçe de çalışmalara başladım. Hatta biraz da artırdım diyebilirim. Son 1 haftadır sistemli çalışma içerisindeyim. 20 gün-bir ay yeterli çalışarak gücümü yinedan doruğa çıkarıp, daha sonra tekrar biraz dinleneceğim. Bu dengeyi korumak değerli lakin hiç bir şey yapmadan 3-4 ay dinlenirsen bu biçimde inanılmaz geriye gidersin. O yüzden o dengeyi güzel ayarlamak gerekiyor.” biçiminde konuştu.

– “Rakiplerim fazlaca sevinmişlerdir”

Oslo’daki Dünya Şampiyonası’na ait de değerlendirmelerde bulunan İstek, “Tabii ki madalya alabilecek arkadaşlarımız var. Kadroda bir yenilik de var. Daha evvel ekibe giren 3-5 arkadaşımız şu an ekipte değil. ‘3-4 madalya alırız’ diye ümit ediyorum. Şampiyonluk gelir mi gelmez mi, bilemiyorum lakin inşallah gelir. Madalya maçına çıkarlar. İnşallah şampiyonluk da bunun yanında gelir.” görüşünü paylaştı.

İstek, grekoromen tarz 130 kiloda kendisi yerine Türkiye’yi temsil edecek Osman Yıldırım’ın madalya alacağına inandığını lisana getirerek, “İnşallah şampiyon olur. Şampiyon olabilecek seviyede. Benim kilomda madalyanın geleceğini düşünüyorum.” dedi.

Dünya Şampiyonası’na katılmama sonucunı rakiplerinin nasıl karşıladığıyla ilgili soruya İstek, “Bazı rakipler doğal epey sevinmişlerdir. Devamlı yendiğim ve şampiyon olabilecek seviyedeki rakipler var. Onlar çok sevinçlidir diye düşünüyorum. aslına bakarsan olimpiyattan daha sonra bana ‘gelecek misin’ diye sordular. ‘Yok gelmeyeceğim’ dedim.” cevabını verdi.