Titanik’in batık enkazı birinci sefer 8K olarak görüntülendi

Kar14

New member
Oceangate Expeditions, dünyanın en ünlü batık gemisi Titanik’in şimdiye kadar yakalanmış en detaylı görüntüsünü paylaştı. Paylaşılan imajların yüksek bilgilerinın yanı sıra şimdiye kadar gözlemlenmeyen yeni ayrıntıları de açığa çıkarması araştırmacılar için son derece kıymetli.

Organizasyon tarafınca aktarılanlara göre bu teşebbüsün gayesi genel olarak Titanik’in batık enkazını incelemek ve enkazın bozulma suratı hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak. Nisan 1912’de, İngiltere, Southampton’dan ABD, New York City’ye birinci seyahatinde bir buzdağına çarparak denizin 3.800 metre tabanına batan RMS Titanik, hala daha derin deniz kameraları ve üç boyutlu sonar tarayıcılar ile incelenmeye devam ediyor.

Titanik’in birinci ve tek 8K görüntüsü

Deneyimli Titanic dalgıcı Rory Golden, “Bu manzarada yeni detaylar görüyoruz” diye açıklıyor ve ekliyor, “Örneğin, çıpa üreticisi Noah Hingley & Sons Ltd.’nin ismini iskele dtalimatında hiç görmemiştim. Onlarca yıldır enkazı inceliyorum ve birden çok dalışı tamamladım ve bu seviyede ayrıntıyı gösteren öbür bir imaj gördüğümü hatırlayamıyorum. Bu denli yıldan daha sonra, evvelki kuşak kamera teknolojilerinde o kadar bariz olmayan yeni bir detay keşfetmiş olmamız heyecan verici.”

Moskova’daki trafik sıkışıklığının niçini: Anonymous

1 gün evvel eklendi

Elde edilen 8K çözünürlüklü imgelerde pruva, iskele demiri, bir numaralı gövde, çapa zinciri, bir numaralı kargo ambarı ve hala daha sağlam bronz ırgatların yanı sıra Titanik’in korkuluklarının çöktüğü ve düştüğü yerdeki çürüme delillerini gösteriyor. 110 yıl daha sonra elde edilen Titanik manzaraları elbette son olmayacak. Oceangate Expeditions, Mayıs 2023’te başlayacak bir sefer daha planlıyor. Geçmişte elde edilen imajlar ve mevcut yeni imgelerin karşılaştırılarak tahlil edilmesi ve çürümenin daha ayrıntılı incelenmesi hedefleniyor.