‘Televole Taner’in yeni yaşamı! yıllardır burada yaşıyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Gonca Kocabaş – milliyet.com.tr

Biz sizleri senelerca yaptığınız televizyon programlarımdan tanıyoruz. Şimdilerde de tıpkı gücünüzü YouTube kanalında devam ettiriyorsunuz. Karavan seyahatlerinizi ve yaşantınızı takipçilerinizle paylaşıyorsunuz. Pekala sizin karavan tutkunuza gelirsek, nasıl ve ne vakit başladı?

Ben çocukluğumdan beri kampçıyım aslında. Nasıl diye soracak olursanız şu biçimde efenim:) Babam ve annem tam tabiat sever insanlardı bu niçinle çocukluğum daima çadırda geçti. Bir de çadırımızı daima bakir yerlere kurardık tabiat ile iç içe. Kamp alanında çadır kurmuşluğumuz yoktur anlayacağınız.

Ne kadar vakittir karavanda tam vakitli olarak yaşıyorsunuz? Zorlukları sizce neler?

1 Mayıs 2017’den geldiğimiz güne kadar hala karavanımda ikamet ediyorum. Bugüne kadar bir zorluk çektiğimi hatırlamıyorum, aksine gün geçtikçe daha epeyce keyif alıyorum.

Pandemiyle birlikte karavan sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’de de binden çok karavan yollarda deveran halinde bulunuyor. Sizce bu ülkemiz için bir karavan kültürü oluşturur mu? Yoksa pandeminin verdiği bir heves mi?

Karavan kültürü o denli karavan aldım 1 hafta ortasında kaldım daha sonra ben karavancı oldum demekle olunmuyor. Doğuştan karavancı olman lazım. Yurtharicinde her meskenin önünde yahut garajında motosiklet üzere bir karavan vardır.

Bu adamlar esasen gerçek karavancıdır, bizdeki üzere karavancıyım deyip yılın 365 günün 350 günü karavanını meskenin önünde bütün yıl boyunca kış uykusuna yatırmıyorlar. Adamlar tabiat sever daima seyahat halindeler.

Yollarda karşılaştığınız karavancı profili hakkında ne söylemek istersiniz?

Ben bugüne kadar kamp alanlarında kalmadığım için profil nasıl hiç bir bilgim yok ve o bilgiye de sahip olmak istemem doğrusu. Niçin diye soracak olursanız ben esasen insanlardan kaçmak için aldım bu karavanı.

Zira magazin muhabirliği dönemimde hayatım beşerler ortasında geçti. Doğrusunu söylemek istersem kalabalıktan gürültüden sıkıldım, tabiat ile iç içe hayat en hoşu.

Şimdiye kadar karavanda yaşadığınız en büyük zorluk neydi?

Kışın suların donması:) Latife şaka ben bu hayatı sevdiğim ve seçtiğim için hiç bir zorluk çekmiyorum, çeksem bile bu durumdan keyif alıyorum.

Konaklamanızı karavan alanlarında mı yapıyorsunuz ekseriyetle? Şayet karavan alanlarını kullanmıyorsanız, pak ve gri su doldurma ve boşaltma süreçlerinizi nasıl yapıyorsunuz? Sizin üzere seyahat edecek şahıslara yol göstermesi ismine bu işlerle ilgili verebileceğiniz püf noktaları var mı?

Ben yay burucuyum. Yay burcu insanlarının en büyük özelliği özgür olmasıdır. Bu niçinle karavan parkları bana göre değil. Beni için karavan özgür hayat demek.

Karavan parklarında herkes yan yana. Adam hapşırsa yandaki adam duyma arasında. Ben tabiatta kaldığım için kendimi tabiatın akışına bırakıyorum Survivor misali
🙂

Şayet kent merkezlerinde kamp yapıyorsan adım başı rögar mazgalları var. Oraya gri suyunu, sarı suyunu, lacivert suyunu hangi renk suyun var ise boşaltabilirsin:)

Her sabah farklı bir görünüme uyanma lüksüne sahipsiniz. Şimdiye kadar sizi en büyüleyen yer neresi oldu?

Nereye park edersem meskenim orası olduğu için her uyandığım yer beni büyülüyor.

Tam vakitli karavanda yaşamak, müsaade günlerinde seyahat etmekten apayrı bir tecrübe. bir daha standart bir mesken ortamına dönmek ister misiniz?

Karavan yaşantımdan o kadar memnunum ki yine beton yığınına geçmek benim için hayli güç. Size şu biçimde örnek vereyim. Yakın arkadaşımın İstanbul’un en hoş semtinde yol yalısı var. Kendisi yurt haricinde yaşadığı için ‘git mesken bomboş kalsana’ diye 1000 defa söylemiş oldu fakat ben karavan yaşantımı hiç bir şeye değişmem.

Yeni karavan alacaklara ya da karavanıyla seyahat edenlere neler önerirsiniz?

Yeni karavan alacak arkadaşlar karavan almadan evvel kesinlikle 1 haftalığına karavan kiralayıp kendilerini test etsin. Sanki ben bu karavanın ortasında uyuyabilir miyim, ortasında yaşayabilir miyim diye kendilerine sorsunlar.

Hayalleriniz için geç kalmayın

Tabiatta tek başlarına, bir de kamp alanlarında kalıp ortadaki farkı görsünler. Bir de size bir tavsiye, hayalleriniz için geç kalmayın daha sonra üzülürsünüz. Geçenlerde emekli olmuş yaşlı bir amca ile karşılaştım. Amca emekli olduktan daha sonra meskenini satıp karavan almış zira gençliğinde daima hayaliymiş karavan ile Türkiye tipi yapmak.

Amca sonunda hayalini gerçekleştirmek için çeşide başlıyor fakat 7 gün daha sonra bitiriyor. Sordum niçin bu kadar erken bitti diye ‘oğlum bizden geçmiş yaşlanmışız her şeyi vaktinde yapmak lazımmış’ dedi.

Yolda olmak sizin için ne söz ediyor?

elbette tek sözle özgürlük.