Tatil göçü başladı; şoförlere ‘yol hipnozu’ uyarısı

Vitra

New member
Tatil göçü başladı; şoförlere ‘yol hipnozu’ uyarısı Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, gözleri açık uyumak olarak da bilinen yol hipnozuna karşı uzmanlar ihtarlarda bulundu. Uzun yola çıkacak şahıslara Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, “Bu durum seyahatten 2,5 saat daha sonra ortaya çıkıyor. Gece yola çıkmamak ve sık sık molalar vermek gerekiyor” dedi.

Gözleri açık uyumak

Bayrama sayılı günler kala birfazlaca kişi tatil için seyahat yapmaya başladı. Trafik kazası ihtimalinin üst seviyeye çıktığı bu vakitte Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, uzun yola çıkacak şoförlere ihtarlarda bulundu. Sürüş sırasında kişinin tek bir noktaya bakarak, trans gibisi bir duruma geçmesi olarak isimlendirilen, halk içinde da gözleri açık uyumak olarak bilinen yol hipnozuna karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Dr. Onultan, “Yol hipnozu, kazaların birçoklarına sebep olan bir uyku halidir. Uzun yol süreçlerinde 2,5 saat daha sonra ortaya çıkıyor. 4’üncü saatte azamiye ulaşıyor” tabirlerini kullandı.

’10 dakikalık molalar verin’

Şoförlere tavsiyelerde bulunan Dr. Onultan, “Sürücüler 2,5 saatte bir kesinlikle 10-15 dakikalık mola vermeli, 5-6 dakikalık bir yürüyüş yapmalı. Bu şoförlerin birçoklarının kendilerinin fark etmediği bir durumdur. Bilhassa şehirlerarası seyahatlerde, otobüs sürücülerinin de buna epey dikkat etmesi gerekiyor zira hayli sayıda yolcunun hayatı onlara emanet oluyor” dedi.

‘Gece seyahatlerinde daha sık görülüyor’

Yol hipnozunun gece seyahatlerinde daha sık yaşandığını vurgulayan Dr. Oğuzhan Onultan, “Gece bu yüzden yola çıkmamakta yarar var. Uykunun ritmine bağlı olarak gece daha fazla görünüyor. Uzun yoldaki şeridin, ışıkların devamlı hale gelmesi ve beynin bunu algılamada zorlanması ile oluşuyor” diye konuştu.

Şoför son 15 dakikayı hatırlamıyor

Otoyollarda devam eden bir rutinin bireyde hipnotik tesir yarattığını lisana getiren Dr. Onultan, “Yol hipnozu ortaya çıktığı vakit bilhassa kazalarda şoför son 15 dakika hiç bir şeyi hatırlamıyor. Bu ayakta uyumak ya da gözleri açık otomobil kullanmak üzere oluyor” sözlerini kullandı.

Tek başınıza yola çıkmayın

Dr. Oğuzhan Onultan şoförlerin tek başına seyahat yapmaması gerektiğini de belirterek, “Çay kahve içmek de fazlaca değerli. Tek başına yola çıkmak da bu açıdan epeyce tehlikeli. İnsanı kesinlikle uykusunu açacak, hipnozdan çıkaracak müzik çalınması, pencere açılması gerekiyor” ihtarında bulundu.

Otoyollarda görülme mümkünlüğü daha yüksek

Mevzuyla ilgili yapılan bir çalışma hakkında da bilgi veren Dr. Onultan, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“2004 yılında Wertheim hipotezi çalışılmış. Bu çalışmada farklı yollarda yol hipnozunun nasıl ortaya çıktığını araştırmışlar. Bunu da deneklerin beyin elektrolarını çekerek yapmışlar. Bunun sonunda otoyollarda hipnoz etkisinin daha fazla olduğu ortaya çıkmış. Zira yine eden bir seyahat oluyor. Otoyollar ve tali yollar içinde bu hipnozun birinci baştaki saatler içinde bir tesiri olmadığı ortaya çıkmış lakin uzadıkça otoyollarda bu durum öbür yollara göre daha bariz bir biçimde ortaya çıkmış durumda.”

Şoförler ne diyor?

Bayram ziyareti için uzun yola çıkacağını belirten Yüksel Çatal, “Daha evvel uzun yola fazlaca çıktım bayramda da uzun yol programımızda var. Hipnoz söylemiş olduğiniz bence öğlen yada akşama yakın saatlerde çok derecede yemek yiyince oluyor. Yol şeritleri sizi uyku tartısına gdolayıyor. Bende şeker hastalığı hudut düzeyinde ve yemek yediğim vakit yaşadığımı anladım. bu biçimde durumlarda dinlenip o biçimde yola devam ediyorum” diye konuştu.

‘Uzun yolda yol hipnozu oluyor’

Kendisinin de yol hipnozu yaşadığını söyleyen Vedat Ulutanır ise “Uzun yolda yol hipnozu oluyor. Daima birebir süratte gittiğimiz vakit tüm algılarımız kapanıyor. Gözlerimiz açıkken uyuyoruz. Kendimi yorgun hissettiğim vakit içinderda sağa çekip, elimi yüzümü yıkayıp yola o denli devam ediyorum. Gece çıkınca uykumuzu alıp çıkıyoruz. Cam ve müzik açarak dikkatimizi dağıtıp, yola odaklanıyorum” dedi.

Yol hipnozunun olabileceğini söyleyen otobüs sürücüsü Halil Şahin, “Yedek sürücümüz olduğu için epey badire çekmiyoruz. 16-18 saatlik seyahat yapıyoruz. 2-3 saatte bir mola veriyoruz. Yorulduğumuzda da yedek sürücüyle değiştiriyorum. Molalarda dinlenip çay kahve içiyoruz. Dinlenince yola daha rahat çıkıyoruz” tabirlerini kullandı.