Tam Ölçülü Mercimek Köftesi

Sarr

Active member
Tam Ölçülü Mercimek Köftesi Tanımı İçin Materyaller

• 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 2 su bardağı ince bulgur
  • 4,5 su bardağı su
  • 1 orta uzunluk haşlanmış patates
  • 2 tane kuru soğan
  • 1 çay bardağı zeytinyağ / yahut sıvı yağ
  • 1,5 yemek kaşığı biber salçası
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım demet maydanoz
  • Limon suyu
  • Nar ekşisi
  • Tuz
  • Pul biber ( tuzunu biberini damak zevkinize bakılırsa ayarlayin).
Tam Ölçülü Mercimek Köftesi Tanımı Yapılışı

1. Birinci evvel mercimekleri yıkayıp suyunu güzelce süzgeçten süzüyoruz.
  2. sonrasındasında uygun bir tencereye alıyoruz ve mercimeklerin üzerine 4, 5 su bardağı su ek ediyoruz.
  3. Ocağın altını açıp orta ara mercimekleri karıştırın ve pişiriyoruz.
  4. Bu ortada ben 1 orta uzunluk patates haşladım ve bir çatalla ezdim.
  5. Mercimek piştikten daha sonra biraz sulu kalması olağan merak etmeyin üzerine ince bulguru ekleyip güzelce karıştırın ve ezilmiş patatesi de ekleyin tencerenin kapağını kapatın ince bulgurun şişmesi için aşağı üst 20-25 dakika kadar bekletin.
  6. Mercimek beklerken bu ortada :.
  7. Uygun bir tavaya soğanları küp küp doğruyoruz 1 çay bardağı sıvı yağ yahut zeytinyağ ile kavuruyoruz üzerine salçalarımızı ek edip ve karıştırın.
  8. Soğan ve salça kavrulduktan daha sonra baharatları ( pul biber kara biber. ) ekleyip bir iki karıştırıp ocağın altını kapatıyoruz.
  9. Size tavsiyen bir tepsiye şişen bulguru, mercimek, patates karışımı döküp birinci sıcaklığı geçtikten daha sonra salçalı sosumuzu üzerine ek edip güzelce yoğuruyoruz.
  10. Üzerine nar ekşisi, yada limon suyu yahut eritilmiş limon tozu meskeninizde hangisi var ise ( dikkat edin hayli ek etmeyin damak tadınıza nazaran ek edin).
  11. Güzelce yoğuruyoruz. ( püf noktası burada ne kadar âlâ yoğurulsa o kadar hoş oluyor).
  12. Elimize ceviz büyüklüğünde bir kesim alıp elimizle form verip servis tabağımıza diziyoruz.
Afiyet olsun????????.