Taha Akgül, Oslo’da üçüncü dünya şampiyonluğu için mindere çıkacak

Sarr

Active member
Norveç’in başşehri Oslo’da düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası’nda gayret edecek Taha Akgül, mesleğindeki üçüncü dünya şampiyonluğuna ulaşmak için mindere çıkacak.

Mesleğinde 1 olimpiyat, 2 dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu bulunan ulusal güreşçi Taha Akgül, AA muhabirine, yarın başlayacak Dünya Şampiyonası öncesinde açıklamalarda bulundu.

Taha, Dünya Güreş Şampiyonası’nın olimpiyatlardan kısa bir süre daha sonra yapılacağına işaret ederek, “aslına bakarsan olimpiyatlara yeterli hazırlanmıştık. O yüzden Dünya Şampiyonası’na hazırlanma üzere bir vaktimiz olmadı. ‘Hazırız’ diyebilirim. aslına bakarsan fizik olarak olimpiyatlara yönelik epeyce önemli bir hazırlık süreci geçirdik. O çalışmanın verdiği formla Dünya Şampiyonası’na gideceğiz.” diye konuştu.

“Buraya rahat bir biçimde gidiyorum.” diyen Taha, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Bir karşılaşma üzere… Doğal ki ülkemi en yeterli biçimde temsil etmeye çalışacağım. Her katıldığım şampiyonada altın madalya için güreşen bir sporcuyum. Burada ruhsal olarak daha rahat güreşeceğim. Zira olimpiyatlarda maksadım altın madalyaydı, bronz nasip oldu. Ummadığım, beklemediğim bir mağlubiyet aldım. Artık en azından Dünya Şampiyonası’na olimpiyatın gerilimini de atmış bir biçimde gideceğim. Bu rahatlıkla, bu öz inançla güreşeceğim. Âlâ olacağını düşünüyorum. Birinci sefer tahminen de kasmadan, kendimi rahat hissederek bir Dünya Şampiyonası’na gideceğim. Dünya Şampiyonası daima kıymetlidir. İnşallah, Allah nasip ederse üçüncü kere dünya şampiyonluğu gayem var. ”

Paris 2024’e kadar devam sonucu

Taha Akgül, 2024 Paris Olimpiyatları’nda da Türkiye’yi temsil etmeyi ve altın madalya kazanmayı hedeflediğini söylemiş oldu.

Paris Olimpiyatları’na 3 yılın kaldığını hatırlatan ulusal güreşçi, “İki sene daha sonra eleme turnuvaları başlıyor. Bir anda olimpiyat havasına tekrar gireceğiz. Üç sene fazlaca kısa bir süre, şampiyon olduğum Rio 2016’dan Tokyo Olimpiyatları’na kadar 5 sene hayli çabuk geçti. Paris Olimpiyatları’nın da bir an evvel geleceğini düşünüyorum. O yüzden 2024 Paris Olimpiyatları’na kadar da var gücümle çalışacağım. Yapabildiğimin en düzgününü inşallah Paris Olimpiyatları’nda sergileyeceğim. İnşallah bu biçimdea kadar da devam edeceğim.” değerlendirmesini yaptı.

Hür Ulusal Grubu’nun kaptanı Taha Akgül, kadroda yaşanan nesil değişikliğine değinerek şu sözleri kullandı:

“Ben aslında bu Dünya Güreş Şampiyonası’na katılmayı düşünmüyordum. Genç arkadaşlarımızın deneyim kazanmaları, alttan gelen genç kardeşlerimizin önünü açmak açısından düşünmüyordum. Lakin hocalarımla sonrasındasında konuştuk ve müsabık olma, maç deneyimi, gelecek ismine güreşmemizin faydalı olacağına kadar verdik. Kadromuzun yaş ortalaması düşmeye başladı. Bu, gelecek ismine epeyce uygun. Dünyada tüm ekipler nesil değişikliği yaşıyor. Biz de yavaş yavaş kabuk değiştirmeye başlıyoruz. Artık ben ekibin en yaşlı ismi oldum. Bizler yavaş yavaş yerimizi genç arkadaşlarımıza bırakacağız, onların önünü açacağız. Onlara örnek olacağız. Dünya Şampiyonası’nda deneyimli ağabeyleri olarak onları motive edeceğiz. İnşallah onlar da bizden bayrağı alıp daha da ileri götürecekler.”

“ABD’li güreşçi ile rövanş epeyce farklı olacak”

Taha Akgül, Tokyo Olimpiyatları’nda yenildiği ABD’li güreşçi Gable Steveson’ın, ülkesinde profesyonel güreş cümbüş şirketi WWE ile anlaştığını ve Norveç’teki Dünya Şampiyonası’na katılmayacağını aktardı.

Steveson ile kesinlikle yeniden güreşmek istediğini ve ondan rövanşı alacağını belirten Taha, şu biçimde konuştu.

“Kendisi bir branş değişikliğine gitti. WWE tertibinde artık yarışacak. Güreşe orta verdiğini söylemiş oldu. O yüzden Dünya Şampiyonası’nda olmayacak. Daha fazlaca genç bir atlet. 2016 yılında 15 yaşındayken Twitter’dan, ‘Taha Akgül hayli efsane bir atlet, umarım sporu bırakmadan onunla güreşme fırsatı bulurum’ iletisi paylaşmış. Olimpiyatta çeyrek finalde karşılaştık. Çok uygun hazırlanmış, bana motive olmuş. Ben de onun karşılaşmalarını izledim. Bana soruyorlar, ‘Onun karşılaşmasını izledin mi? diye. Doğal ki inanın orada 4 karşılaşma yaptım. Güreşmedilk evvel hepsinin tek tek bütün maçlarını izledim. ABD’li atletin da yaptığı bütün kontraları, hepsini ezberledim. Lakin güzel hazırlanmış. Finalde saliseler kala Gürcü sporcuyu yendi, şampiyon oldu. Demek ki bizden daha düzgün çalışmış, daha fazlaca hak etmiş. Hem Gürcü sporcuyu birebir vakitte beni yenerek şampiyon oldu. Hak ettiği bir şampiyonluğu aldı.”

ABD’li güreşçi ile yaptığı müsabakayı anlatan Taha, “Benim için de inanın hiç yorulmadan çıktığım bir maç oldu. 2-2,5 dakika maçtan koptum. 8-0 oldu maç, hiç yaşamadığım bir şey, birinci sefer 8-0 geriye düştüm. Çevirecek konsantrasyonu da kendimde bulamadım. 2,5 dakika kadar bekledim, o da bekledi maç bitti. Nabzım yükselmeden maçtan çıktım. Birinci kez yenildiğim bir karşılaşmada kendimi zorlayamadım. Garip bir şeydi, basiretim bağlandı. Elim ayağıma dolandı. O denli bir mağlubiyet oldu. ABD’li sportmen da diğer bir tertipte yarışacak. Tahminen ilerleyen senelerda karar değiştirip gelebilir. Zira yaşı daha epey genç. Gelirse de bir rövanş tahminen nasip olur. Onunla tekrarki maç hayli farklı olacak. İnanın fazlaca farklı olacak zira Gürcü sportmen ile olan maçını da izledim. Çok eksikleri var. tekrarki karşılaşmanın epey farklı olacağının kelamını veriyorum. Umarım tekrar karşılaşırız.” sözlerini kullandı.