Son dakika – Şansal Büyüka yıldız futbolcuya patladı! ‘Bu kadarı yeteer!’

Sarr

Active member
ŞANSAL BÜYÜKA İLE DOBRA DOBRA

Muhteşem Lig’de kıran kırana geçen 4. hafta daha sonrası haftayı Beşiktaş önder kapattı. Kadroların performansını kıymetlendiren Büyüka, şampiyonluk için favorilerini deklare etti. Ligin yıldız ismine tenkitte bulunan Büyüka, Altay Bayındır’ın yaptığı yanılgıyı kıymetlendirdi. Aykut Kocaman’ın “Kılavuz kargalar” kelamlarına köşesinden karşılık verdi.

“AYKUT HOCA KARŞILIĞI KAMERAYA DEĞİL ALANDA VERMELİ”

Aykut Kocaman, yerli hocaları eleştirenlere, “Kılavuz kargalar” dedi. şüphesiz Aykut Hoca’nın da eleştirmeye, karşılık vermeye hakkı var. Ancak Aykut Kocaman üzere beyefendi bir hocanın, “kargalar” sözü, o nezaketi ile hiç örtüşmedi. Kendi adıma, yerli hocaları eleştirenlerden biri de benim. Lakin hiç bir yazımda tek söz hürmet hudutlarını aşan bir tabir kullanmadım. Aykut Hoca’ya hatırlatmak isterim; Kılavuz kargalara karşılığı kameralar karşısında değil, alanda vermelisin. Bizden daha düşük bütçeli Avrupa grupları karşısında bile nal toplarsak…, Ulusal ekipte daima hüsran yaşarsak…, Gelişen ve değişen dünya futboluna ayak uyduramazsak…, kuvvetli bir oyun bulamazsak…, Tek devayı transferde ararsak…, Bu “kılavuz kargalar” daha çoook öterler…

“YETEER… BU KADAR YERDE YATMA”

Sergen Yalçın (Beşiktaş): En âlâ yerli…, N’Koudou (Beşiktaş): Suratın adresi…,?Adem Büyük (Malatya): Yeteer… Bu kadar yerde yatma…, Abdulsamed (Malatya): Ne vakit kaleci olacaksın?, Pesiç (Karagümrük): Gol krallığına yeni aday…, Mensah (Kayseri): Öff… Öff… Öff… O ne gol o denli…, Fernandes (Kayseri): Haftanın, tahminen yılın asisti…, İrfan Can (Göztepe): 10 saniye ortasında iki mucize kurtarış…, Marek Hamsik (Trabzon): Futbolcunun babası…, Djilobodji (Gaziantep): Havadan- karadan aşılmaz duvar…

“ALTAY BAYINDIR MAKÛS YAKALANDI”

Altay Bayındır: Kaleciye paslarda daima riskli işler yapıyordu. Bu kez berbat yakalandı. Berisha ve Rossi: Sarı ışıktalar… Yeşil de yanabilir, kırmızı da…, Endişe: Fenerbahçe yan pası hatırladı. Umut: Gustavo ile Osayi Samuel epeyce düzgün…, Bolluk: Orta saha…, Yokluk: Golcü…, Merak: Bu kadar sakatlık niçin?

LİGİN EN YETERLİSİ BEŞİKTAŞ

Şampiyonluk borsasını güncellemek gerekiyor. Muhteşem Lig başladığında Beşiktaş’ta Pjaniç, Alex Teixeira ve Batshuayi yoktu. Dördüncü haftada üçü birden birinci on birde… Bu durumda; şampiyonluk masasında kartlar bir daha karılır, bir daha dağıtılır. Güya “Üç As” Beşiktaş’ta üzere…Beşiktaş için yalnızca bir soru var; Muhteşem Lig’in epeyce üstünde olan Şampiyonlar Ligi’nde yıpranır mı? Yıpranırsa bu bizim lige yansır mı? Yoksa, daha dördüncü haftadan muhakkak oldu ki, bu ligin en uygunu Beşiktaş…Galatasaray’da, Trabzonspor’da emsal problemler var… Savunmaları helva üzere dağılıyor. Bütün kozlarını hamle alanında oynuyorlar. Galatasaray savunmayı toparlayabilirse, genç ve süratli hamle silahşorları ile tekrar ligin favorisi ve “Ağır Abi”si olur.

AĞIR ABİ TRABZON

Şampiyonluk yarışında bir diğer “Ağır Abi” Trabzonspor… Fakat “Ağır Abi” savunmada epey toyca işler yapıyor ve çabuk dağılıyor. Abdullah Hoca çabucak hemen buna bir deva bulabilmiş değil…Fenerbahçe geçen yıldan fazlaca farklı ve önde… Buna karşın takım planlaması âlâ yapıldı mı? Önemli kuşkularım var. Herkesi kıskandıracak bir orta saha zenginliğine sahip… Lakin golcü ve goller konusunda 4 şampiyon adayı içinde en geride…“Üç As” değerli… Beşiktaş’ın eli kuvvetli… Şampiyonluk masasından kazanarak kalkabilir.

“BU BAŞLAR DEĞİŞMELİ”

Şenol Güneş diyor ki; kaleci Altay’ı oynattım, memleketim Trabzon bana düşman oldu. Uğurcan’ı oynattım, bu kez Fenerbahçeliler düşman oldu. Trabzon baskısı yüzünden Emre Belözoğlu’nu alamadım.Milli Kadro, Galatasaray’ın stadında oynuyor, Fenerbahçeli oyuncular ıslıklanıyor. Ulusal Kadro, Fenerbahçe’nin stadında oynuyor, Galatasaraylı oyuncular ıslıklanıyor. Kulüplerde iş bulamayan, bulup da dikiş tutturamayan ne kadar hoca var ise kendini TFF’ye atıyor. Merhum eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel üzere 6 sefer gidip, 7 kere gelen hocalar var. Herkes kendi adamını nazaranve getirmek için ağır bir kulis ortasında… Ulusal ekip için objektif kriterleri ölçü alan bir Allah’ın kulu yok. Futbol kültürü gelişmeden, bu başlar değişmeden, ulusal grupta daha fazlaca hoca değişir, ulusal kadro asla değişmez…

“ABDÜLKADİR’E ÇOK AYIP ETTİ”

– Trabzonspor izleyicisi, Abdülkadir Ömür’e epey ayıp etti. Kaybetmek kolay, kazanmak sıkıntı… -Milli maçlar güya kaleci Uğurcan Çakır’a yaramadı. -Yusuf Sarı, suratı, çabukluğu ve iki istikametli oyunuyla birinci on biri hak etmiyor mu? -Djaniny mi, Cornelius mu derseniz şu imgeyle “Djaniny” derim. -Gervinho’nun suratı arandı. – Geri dönüşler külfetli… Hamlede zenginlik, savunmada tedirginlik var.

“ATTIĞIN KADAR TUTMAYI DA BİL”

-Galatasaray’da Kerem ile Halil nitekim fırtına… Fakat bu fırtınayı kısa kesmemeleri lazım…- Galatasaray beklerini alırken daima atak aksiyonlarını düşünüyor. Beklerin savunma anlayışında zaafları var…- Kasımpaşa maçında 2-0 öndesin, sonuç 2-2… Trabzon maçında 2-0 öndesin, sonuç 2-2…- Atmasını bildiğin kadar, kararı tutmasını da bileceksin.