Son dakika – Rusya’nın Ukrayna’yı işgali daha sonrası Abramoviç’ten tarihi karar! 1 haftadır…

Sarr

Active member
Skorer Dış Haberler

İngiltere Premier Lig takımlarından Chelsea’nin Rus sahibi Roman Abramoviç’in kulübü satmak istediği ve şimdiden teklifler aldığı öne sürüldü.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması daha sonrası Putin’in en büyük destekçilerinden Abromoviç üstündeki baskılar artmıştı. Geçtiğimiz günlerde Londra takımının idaresini Chelsea Vakfı Mütevelli Heyeti’ne bıraktığını duyuran Rus oligarkın İngiltere’deki mal varlıklarını da elden çıkarmak istediği sav edildi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yakın olarak çalıştığı iş erkeklerinın birden fazla, işgal daha sonrası ağır yaptırımlara maruz kaldı. Ancak çabucak hemen Abramoviç rastgele yaptırım almadı. Abramoviç, Chelsea’yi etkileyen bu yaptırımları savuşturmak için kulübün ‘yöneticiliğini’ kulübün yardım mütevelli heyetine devretmeye çalıştı, lakin bu atılımı iş yaramadı.

‘Chelsea’nin çıkarlarını düşünerek…’

Aldığı karara ait yaptığı yazılı açıklamada Rus milyarder, “Yaklaşık 20 yıldır sahibi olduğum Chelsea’de hep kulübün çıkarlarını en güzel biçimde düşünerek kararlar aldım. Bu niçinle bugün kulübün idaresini Chelsea Vakfı mütevelli heyetine devrediyorum. Şu anda kulübün, oyuncuların, çalışanın ve taraftarların çıkarlarını gözetmek için en âlâ pozisyonda olduklarına inanıyorum” tabirlerini kullanmıştı.

1 HAFTADIR CHELSEA İÇİN TEKLİF ALIYOR

Rus işgalinin şiddetlenmesiyle Abramoviç’e baskılar artarken, Rus milyarder flaş bir karar aldı. İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran Abramoviç, Chelsea’nin satışı için yaklaşık 1 haftadan bu yana teklif alıyor. Kulübü kesin olarak elden çıkarmaya karar veren Rus iş adamı daha evvel gelen 2 milyar poundluk teklifleri reddetmişti. Chelsea’ye verdiği 1.5 milyar sterlini de tahsil etmek isteyen Abramoviç gelen teklifleri bu doğrultuda pahalandırıyor.

Chelsea, Abramoviç ile mümkün olan her kupayı kazandı

Rus iş insanı, Rusya’nın en güçlü insanlarından biri olarak biliniyor ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın olduğuna inanılıyor. Chelsea Vakfı, kulübün toplum ve eğitim kısımlarında faaliyetler yürütüyor. Vakfın lideri ABD’li avukat Bruce Buck, hem de bir bütün olarak kulübün de lideri. Abramoviç’in Chelsea’in sahibi olduğu müddet boyunca kulüp, iki defa Şampiyonlar Ligi, iki defa Premier Lig, bir FA Kupası, iki kere Avrupa Ligi ve üç defa de Lig Kupası kazandı. Ağustos 2021’de UEFA Muhteşem Kupası’nı da müzesine götüren ve son olarak da Kulüpler Dünya Kupası’nı kazanan Maviler, Abramovich periyodunda mümkün olan her kupayı kaldırmış oldu.