Son dakika – Mete Gazoz, ABD’li rakibi ok atarken niye güldü? deklare etti

Sarr

Active member
Olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz’un ve baba Metin Gazoz’un CNN Türk’te Damla Uğurtürk’e yaptığı açıklamalar şöyle:

Çok memnunum. 2016 bittikten daha sonra verdiğim kelamı tuttuğum için daha da memnunum. Birinci çeşit beni fazlaca zorladı. Hava fazlaca rüzgarlıydı. Rakibim de fizikî olarak benden daha kuvvetliydü lakin sonuç benim için hoş oldu. Hislerimi nasıl tanım edeceğimi ben de bilmiyorum. Çok memnunum.

“YARIŞMALAR SIRASINDA GÜLÜMSEMEMİN SEBEBİ…”

Rakipler ok atarken gülümsediğim anlar fazlaca konuşulmuş. O anda hissettiğim yalnızca mutluluktu. Birazdan kazanacağım, altın madalya benim olacak biçimindeki mutluluğumun dışarı vurmuş haliydi. Kasıtlı değildi lakin her vakit o durumdam keyif çıkarmaya ve eğlenmeye çalışıyorum. O gülmelerim de eğlendiğimin göstergesiydi.

“ANNEM VE BABAMIN KATKISI ÇOK BÜYÜK”

Annemi ve babamı fazlaca seviyorum. Bu 5 yıllık bir müddetç değil. Buraya gelmemde epeyce büyük katkıları ve dayanakları var. Onların takviyeleri olmasa burada olimpiyat şampiyonu olarak konuşamazdım. Türkiye’ye döndüğüm vakit onlarla bunu doya doya kutlayacağız.

METİN GAZOZ: “TÜRK OKÇULUĞU ESKİSİ ÜZERE OLMAYACAK ARTIK”

2012’ye kadar yaptığımız çalışmalarla Mete’nin fizikî ve zihinsel gelişmenine katkı sağladık. 2012’den daha sonra Ulusal Grup hocamıza emanet ettik. Benim yapacaklarım oraya kadardı. daha sonrasında okçuluk sporunun temelleri devreye giriyordu. Onlar da her şeyi yaptılar. Adım adım muvaffakiyet geldi. Evvel gençlik olimpiyatları, daha sonra Rio’ya katılması. Akabinde dünya şampiyonluğu. Muvaffakiyet geliyorum diyordu esasen.

Uzun yıllardır Mete’yi seyrettik. Dünkü his tanım edilemezdi. Türk halkına fazlaca büyük bir ikram. Torununa kalacak bir anı. Türk okçuluğunu tarihi bir daha yazıldı. Yeni bir sayfa açıldı. Bundan daha sonra hiç bir şey eskisi üzere olmayacak. Çalışılarak, muhakkak bir program dahilinde alınan bir muvaffakiyet. Bundan daha sonra daha uygun olacak.

METE GAZOZ: “ANNEME KOLYE YAPTIRMIŞTIM, DÖNÜNCE ALTIN MADALYAYI GETİRECEĞİM DEDİM”

Buraya gelmedilk evvel kendime ve anneme bir kolye yaptırdım. Kendiminki olağan, anneminki altındı. Ona dönüşte altın madalyayı takacağım boynuna demiştim. Döndüğümde madalyamı takacağım annemin boynuna.

METİN GAZOZ: “METE ÇOK FARKLI BRANŞTA KENDİSİNİ GELİŞTİRDİ”

Mete epeyce farklı sporlarda eğitimler aldı. Lisanslı satranç oyuncusu. Satranç bir hamleyi değil daha sonraki atakları düşündüğünüz bir branş. Yüzme yaptı. Bedeninin fazlaca farklı kısımlarını geliştirecek branşlarda çalışmalar yaptı. Kas yapısını her sporda yarışacak biçimde geliştirdik. Küçükken hocaları tenise verin gerekli eğitimi alsın şampiyon olur, havalı tüfeğe verin şampiyon olsun diyorlardı.

Çocuklarımızı sevdikleri branşlara yönlendirelim. Sizin sevdiğiniz branşlara değil, çocuk için gerçek alanlara yönlendirmeliyiz. Bir yıl bunu yapsın bir yıl bunu yapsın halinde yapmamalıyız.

Mete en son kuyruklu piyano istedi. Konser mi vereceksin dedim. Hayır, dünya şampiyonu olacağım dedi. Biz gittik org aldık ona. El göz uyumunu geliştirdi. Aileler olarak çocuğa yetişkin bir birey üzere konuşmamız gerekiyor. Ne yapmak istediğini anlamamız lazım.

METE GAZOZ: CANIM PİYANO ÇALMAK İSTEMİŞTİ

bu biçimde canım piyano çalmak itemişti o yüzden istedim. Okçulukla ilgili planlarım alışılmış ki vardı ancak anne ve babamın yönlendirmeleri bana hayli katkı yaptı. Çocuklar sevdikleri işi yapmalı. Bu spor olmak zorunda değil her alanda bu geçerli.

“Tokyo’da tedbirler epeyce sıkı. Hastalığın olimpiyat köyüne girmemesi için bütün tedbirler alınmış durumda. izleyicisiz olması olimpiyat atmosferi için üzücü ancak fazlaca da üzülecek bir durum yok. Alandaki gayret daha değerli.”

Farklı sportmenler gördüm lakin salgın sebebiyle başka atletlerle temas kurmamaya çalıştık. Bütün sportmenler buna fazlaca dikkat ediyor.

Atlet arkadaşlarımın beni karşılamasıyla hayli memnun oldum. Aile ortamımızın hayli hoş olduğunu gördüm. Dilerim ki benim madalyam açılış olur ve altınlara devam ederiz.

“SIRADAKİ GAYEM PARİS 2024”

Sıradaki gayem 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmak.