Son dakika haberleri – Trabzonspor – Galatasaray maçı daha sonrası büyük argüman: Diagne artık formayı alamaz

Sarr

Active member
Trabzonspor – Galatasaray müsabakasıyla Muhteşem Lig’in 4. haftası tamamlandı. Ezeli rakibine konuk olan sarı kırmızılı takım 2-0 öne geçse de skoru koruyamadı ve Trabzonspor’u geri dönüşü ile maç 2-2 birliktelik ile sonuçlandı.

ETERAN MAÇI ÜZERE OYNANIYOR”
Eski ulusal futbolcu ve spor yorumcusu Tümer Metin Trabzonspor – Galatasaray maçı için; ‘Sezonun birinci derbi maçı, iki kadronun da ligdeki fiziki durumları ve puan tablosundaki yerleri, toplulukların maksatları doğrultusunda yüksek kaliteli bir maç olacağı kanaatindeydim. Maçın büyük kısmında kaliteyi yakaladık. Alanda mesaimiz oldu, ter akıttık, muvaffakiyetler elde ettik fakat gün geldi bir yerde bıraktım. Geçenlerde Sergen hoca gerçek söylemiş oldu, madem koşmayacaksınız, ben niçin futbolu bıraktım dedi. Yetenekliyim, fazlaca uygun futbolcuyum fakat günümüzün futbolunda artık oyun ortasında ikiye ayrışma üzere tabirler ortadan kalktı. Top bende, istek tamam, güzel futbolcuyum lakin rakipteyken kim kazanacak? Herkes veteran maçı üzere oynuyor, ligin 4. haftası. Yüksek şiddetli kamp periyodunu geçirmişsin. 4. hafta artık, ısınma çeşitlerinin tamamlandığı, gücünü kaliteni bir tık üst çıkardığın haftadır.’ dedi.

‘DIAGNE BİR DAHA FORMAYI ALAMAZ’
TRT Spor’da Trabzonspor – Galatasaray maçını kıymetlendiren Dilmen; ‘Galatasaray’da savunma önünde oynayan 5 oyuncu genç oyuncular ve daima öne oynamaya çalışan oyuncular. Set oynadığınızda, topa sahip olsanız farka gidebilirsiniz. Maçı çeviren 2 deneyim, Nwakaeme ve Hamsik. Trabzonspor maçtan evvel 1 puana razı değil ancak maç 0-2’den 2-2’ye geldiği için memnun. Galatasaray açısından baktığımızda, 2-0’dan 2-2’ye yakalanmak Galatasaray ve Fatih Terim için mutsuzluk. Daha ayakta kalan ekip, 3. bulmaya yakın kadro bence Galatasaray’dı. Bu tip büyük maçlarda, deplasmanda yoktur. İki kadro da üç ihtimalli oynar. Bu yıl moralli bir Trabzonspor var, kazansa başkan olacak. İki ekip da puan olarak fazlaca mutsuz değiller, maç oynanmamış olsa. Galatasaray mutsuz, Trabzonspor 0-2’den geldiği için keyifli. Galatasaray’ın muhtaçlığı olan sabır. Berkan, Kerem, Morutan, Cicaldau, Halil’in yaş ortalaması Galatasaray için düşük. Gelecek için yeterli ya da berbat olduğunu vakit gösterecek. 2-0’ı 3 sene daha sonra bu takım korur lakin deneyim olmayınca hurra gitmeye çalışıyorlar. Diagne, Halil’den formayı tekrar alamaz.’

“MUSLERA İÇİN OYNAMAK ZOR”
Galatasaray’ın eski yardımcı antrenörü Ümit Davala ise; ‘Kasımpaşa maçına emsal bir durum yaşandı. 2. devreye girmedilk evvel 2-1 olursa büyük ıstırap olur demiştim, motamot o denli oldu. Skor tatmin edici olabilir fakat oyun değil. Baskıyı iki gruptan da beklerdim, Trabzonspor içeride olduğu için ve Galatasaray bunu her deplasmanda ve her alanda yaptığı için, Galatasaray’da bu biçimde alışık olduğum için. O baskı hiç bir kadrodan gelmedi. Topu alan oynadı, kaptırdı, başkası aldı, o oynadı. Gidiş gelişli maç oldu. Durumlar genelde orta alanda kazanılan toplarla. Trabzonspor’un ileri sınırı geri gelmekte büyük dert çekti, Bakasetas, Cornelius, Nwakaeme, vakit zaman Hamsik, Galatasaray o çabuk toplarla hayli konuma girmeye çalıştı ve konum da buldu. Birebir biçimde kalesinde durum da verdi. Çok konum var ancak yeterli futbol yok. Birinci 11’de Emre Kılınç’ın başlaması bizim için de sürpriz oldu lakin ulusal kadro ortasını âlâ kıymetlendirdi, bahtını düzgün kullandı. Bu üslup değişiklikler oluyor, birinci yarıda da oluyor. Birinci yarıda oyuna girip, 2. yarıda çıkan da oluyor. Bu üslup olaylar futbolda var. Abdülkadir Ömür’ü ağlayarak gördüm, bu stil şeyleri başına takmasın, bir daha sonraki maç çıkar goller atar, asistler yapar. Yansılar de olur, olağan. Muslera ulusal gruba gitti, 60 gün kampta kaldı, biz de 60 gün kampta kalmıştık, döndüğümüzde 8-9 gün müsaade yapıp yeniden kampa katıldık. O sene ben de yüzde 100’ümü veremedim, performansım düşük bir dönem geçirdim. Birebir şey Muslera için de geçerli, büsbütün kafayı boşaltmadan maç üstüne maç oynamak, kaleci olsa bile kolay değil. Dönüşte eş dost, akraba, ziyaret falan geçiyor 4-5 gün.