Son dakika haberi: Spor muharrirleri Kasımpaşa-Fenerbahçe maçını kıymetlendirdi: “Trabzonspor’a bu biçimde oynarsa…”

Sarr

Active member
ERCAN İNANÇ: “SANKİ’ FENERBAHÇE!…”

Asla gerçeği üzere olmasa da.. Asla tokluk duygusu yaratmasa da… hafifçeçe silkinmesi, alana biraz akıl koyması, futbolcuların biraz özverisi bile yetiyor alandaki kadronun “Fenerbahçe hissi” vermesi, bıkkın milyonların tek gözünü aralaması için.

Düzgün oynamadan, her şeyden biraz yapıp hiç birini tam yapmadan kotarılan ve Kasımpaşa ile noktalanan üç maçlık seriye bile razı Fenerbahçeli.

Öbür ne yapabilir ki?

Birinci düdükle birlikte her iki kalede durumlarla başlayan keyifli ve tempolu maçın birinci devresini tam ortadan ikiye ayırdı grupların performansı… Yarısı Fenerbahçe’nin, öteki yarısı Kasımpaşa’nındı.

Daha doğrusu Kasımpaşa ile kaleci Altay içinde oynandı birinci devrenin son 20 dakikası. Geri kalan süreyi ve maçı Fenerbahçe galip bitirse de sonrasındasında hiç bir müddetçte baskın taraf olamadı esasen.

Dikine oynayan, pes etmeyen, fazlaca yeterli çıkan, sert ve süratli konut sahibi Kasımpaşa’nın tek zaafı savunmasıydı ve bunu altıncı dakikada kıymetlendirdi Fenerbahçe. Rossi’nin asistine Zaj’ın mükemmel ayak içi kalecinin uzanamayacağı köşeyi buldu ve Fenerbahçe öne geçti.

Golden daha sonra adım adım oyunu ele geçirmesini süreci vardı Kasımpaşa’nın… İki altı numara üzere oynayan Crespo ve Zajc’ın sahip çıkamadığı orta alana, sağ çizgide oynayan Arda’nın fark yaratamayan futbolu, Berisha’nın klasik hale gelezisyonlarn ya tamamlanmayan ya kaçan poı, İrfan Can’ın önde top tutmak yerine artta orta alana yardım etmeye çalışması, bayrağı Kasımpaşa’ya verdi.

Bilhassa Osayi’nin kanadını kullanarak hamle eden Kasımpaşa hem Osayi’nin atağa katılmasına mahzur oldu birebir vakitte ileride Arda’yı yalnız bırakıp Fenerbahçe’nin önde çoğalma teşebbüslerini başlamadan durdurdu.

halbuki Fenerbahçe fakat Kasımpaşa’nın atak ederken artta bıraktığı boşluklarda konum yaratıp yeni gol yahut goller bularak durdurabilirdi rakibini.

Olmayınca giderek mahkum bir oyun sergiledi Fenerbahçe ve Altay yardımıyla birinci devreyi önde bitirdi.

Fenerbahçe’nin ilgi odağı Arda’ya gelince… Onun tipindeki futbolcular üzere o da ekibi topa sahipken ve rakibe yüklenirken ayırt edilen futbol sergiliyor. Sonuçta, Mesut Özil’in genç “klonu” olarak bedellendirilen Arda’yı “korumak” güzelce pişene kadar parlayabileceği maçların adamı yapmak ve özgüvenini daima ayakta tutmaya çalışmak olmalı. Kasımpaşa maçı hiç de uygun değildi Arda’ya.

esasen ikinci devrede Arda’yı ve yerine Serdar Dursun yahut Valencia birinci on birde çıksa muhtemelen Fenerbahçe’ye artı iki gol yazılabilecek Berisha’yı çıkardı, Mert Hakan ve Serdar Dursun’u alana sürdü İsmail Kartal. Biri orta sahayı sağlamlaştırmak için başkası, maçın birinci yarım saatindeki üzere durumlar bulunursa gole çevirebilecek bir adam olsun diye yapılmış geç lakin hakikat ataktı.

Çabucak akabinde Muleka’nın başı ile skor eşitlense de Mert Hakan- Serdar Dursun ikilisi Rossi’nin de iştirakiyle gücü düşmüş Fenerbahçe’yi hareketlendirdi. Akabinde rakip ceza alanında iş yapsın diye İrfan Can-Pelkas değişikliği geldi. Alanda bitmiş Zajc ile Valencia değişikliği fakat 87. dakikadaydı.

bir daha de doğrunun gecikmişi bile işe yaradı ve 90 dakika tamamlandığında Szalai’nin golü ile kazandı Fenerbahçe. Lakin Kasımpaşa “biz oynadık onlar kazandı” dese yeridir.

MESUT AYDIN KALE: “ALTAY’IN DÖNÜŞÜ FENERBAHÇE’NİN DÖNÜŞÜ OLDU”

Hafta içi UEFA Konferans Ligi’ne berbat bir oyun ve sonuçla veda eden yorgun Fenerbahçe, ligde üst üste 3. galibiyeti için Kasımpaşa’ya konuk oldu. İsmail Kartal, Mert Hakan, Valencia, Pelkas’ı kulübeye çekip, sakatlıktan dönen İrfan Can’ı birinci 11’e yazdı. Ayrıyeten son günlerde hepimizin övgüyle bahsetmiş olduğu Arda Güler de birinci 11’de yerini aldı.

Fenerbahçe çabucak hemen maçın başında denilecek bir dakikada Miha Zajc’ın ayağından dayanılmaz bir golle 1-0 öne geçti. Golden daha sonra üst üste Kasımpaşa ataklar yaptı fakat sonuç alamadı. Fenerbahçe’nin ender bulduğu durumları da Berisha harcamaktan çekinmedi. Maçın 18. dakikasında % 100’lük bir gol durumunu lakin o kaçırabilirdi.

Kasımpaşa, topuyla tüfeğiyle Fenerbahçe’nin üzerine atak yaparken sarı-lacivertlilerin yakaladığı kontrataklarla 2. golü bulmasını bekliyordum lakin olmadı. Arda Güler sağ açıkta kayboldu, İrfan yeni sakatlıktan çıkmış, Berisha ve Rossi’nin isimleri yalnızca esame listesinde yer alıyordu. Hal bu biçimde olunca da Fenerbahçe hamlede etkisiz bir manzara çizdi.

Birinci yarının sonunda Altay geçtiğimiz haftalarda olduğu üzere bir defa daha sahneye çıktı ve Umut Bozok’un harikulade volesini kurtardı. Birinci yarı izleyenler için bu biçimde, tatsız tuzsuz bitti.

Teknik yönetici İsmail Kartal, ikinci yarıya başlarken en az iki değişiklik bekliyordum. Fakat deneyimli hoca, oyundan değil skordan şad olduğu için 66 dakikaya kadar bekledi.

1. yarıda geçen bu süreçte Fenerbahçe ne bir organize atak yapabildi ne de kaleye bir şut çekebildi. İsmail Kartal, tam topu ileride tutmak için Mert Hakan ve Serdar Dursun’u oyuna soktu ki, bir dakika daha sonra kalesinde golü gördü.

Bu dakikadan daha sonra maç, iki kadro ortasında bir daha başlamıştı. Aslında İsmail Kartal, ülkü 11’ini bu dakikada bulmuştu.

Fakat Fenerbahçe yalnızca savunuyor, atak yapamıyordu. Türkiye’de eşi gibisi bulunmayan yetenekteki futbolcuların alanda olduğu bir ekipte, ligin 27. haftası olmuş hala bir organize atak izleyemiyordu.

İkinci yarı Fenerbahçe, Kasımpaşa’nın ataklarına Altay Bayındır’ın kurtarışlarıyla yanıt veriyordu.

Maçın başından beri düşünüp durduğum Valencia da bir türlü oyuna dahil olmuyordu. Kadrodaki atakçılar içindeki en yetenekli ismin 90. dakikada oyuna girmesini ‘İsmail Kartal, Arda’dan daha sonra Valencia’yı da koruyor(!)’ olarak yorumladım. Valencia oyuna girer girmez esasen tesirini gösterdi ve ceza alanına yapılan bir ortada Szalai’ye fırsat yaratıp ekibinin öne geçmesini sağladı. Fenerbahçe üst üste 3. galibiyetini aldı.

Bu 3 galibiyette de Altay Bayındır’ın tesiri fazlaca büyük. Şayet bir grup gol yemiyorsa elbette bir biçimde galibiyet golünü atıyor. Bugün 90’da oldu, öteki hafta daha erken olabilir. O yüzden Altay’ın dönüşü, Fenerbahçe’nin dönüşü oldu.

Fenerbahçe öne geçtikten daha sonra maçın bitimine dakikalar kala Kasımpaşa ceza alanının yanında fazlaca farklı şeyler yaşandı. Golden daha sonra güzelce gerilen ortamda Ryan Donk’un Diego Rossi’ye hareketi Amerikan futbolunu andırdı. O hareket, eski grubuyla yaşadığı ezeli rekabetten kaynaklı mıydı bilemem. Fakat yayıncı kuruluşta yineını izlediğinizde anlayacaksınız.

Sonuç olarak Fenerbahçe, 3 puanı kazanan taraf oldu. Uzun müddet daha sonra sarı-lacivertliler 3 maç üst üste kazandı. Adana Demirspor’un puan kaybettiği haftada ismini birinci 4’ün içine soktu. Avrupa talihinin devam etmesi için her maç sarı-lacivertliler için bir final…

Fenerbahçe’nin bugünkü oyunu Kasımpaşa’yı yenmeye kâfi lakin pazar günü şampiyonluğun 1 numaralı adayı Trabzonspor’a karşı asla yetmez. Hatta bu biçimde oynarsa Kadıköy’de fazlaca enteresan bir sonuç ortaya çıkabilir.

LEVENT KALKAN: “FENERBAHÇE KAZANDI FAKAT…”

Slavia Prag deplasmanında UEFA Konferans Ligi defterini kapatan Fenerbahçe, Kasımpaşa karşısına farklı bir takım ile çıktı. Arda, İrfan Can, Crespo, Zajc ve Berisha birinci 11’de yer alırken, Tisserand, Mert Hakan, Serdar Dursun, Sosa ve Valencia yedek soyundu. esasen Sosa ve Valencia, Slavia maçının emsalsiz en kötüleriydi…

Futbolda bilgilerin ne kadar kıymetli ve belirleyici olduğunu kanıtlayan bir golle öne geçti Fenerbahçe. Rossi’nin savunmadan seken orta pasında Zajc nefis bir vuruşla topu ağlara yolladı. Zajc cüretle vuruş yapmak yerine topu denetim etmeye kalksaydı hiç elbet bu biçimde bir golü izleyemeyecektik.
Maça süratli başlayan Fenerbahçe’nin kendi anlaşılmaz standartlarına dönmesi fazlaca uzun sürmedi! Hamlede atak sürekliliği sağlayamayan, orta alanda güç eksikliği yüzünden oyunu denetim edemeyen sarı-lacivertli kadro kalesinde konumlar görmeye başladı. Kaleci Altay üç durumda epeyce değerli kurtarışlar yaparak devreyi önde kapatmalarında başrolü oynadı. Berisha’nın kaçırdığı net fırsat ise mental açıdan ne kadar bitik durumda olduğunun dokümanı üzereydi. Berisha iki metre sürse boş kaleye atacağı topu, berbat bir vuruşla dışarıya gönderdi!

Mete Kalkavan yıllar geçse de bir adım ileriye gidemeyen hakemlerin en başında geliyor. Hajradinovic’in geriden Arda’ya yaptığı faulde bunu net halde gözler önüne serdi. Kasımpaşalı oyuncu kendisinden kurtulan Arda’yı omzundan çekti, yetmedi dirseğiyle rakibinin gözüne bir de istemsiz darbe indirdi. Konum Kalkavan’ın tam önündeydi. Faulü veren hakem, itiraz eden Hajradinovic’e rakibini omzundan çektiğini anlattı! Top için uğraşa girmeden geriden çektiyse niye kart yok? Bu kartı göstermek için, adil bir hakem olmak için 55 yaşına falan mı gelmeniz gerekiyor, ben anlamıyorum hakikaten…
Kasımpaşa ikinci yarıya bıraktığı yerden başladı, tıpkı Fenerbahçe üzere… Üst üste kıymetli fırsatlar yakalayan lacivert-beyazlılar, Altay’a takıldı daima. Muleka’nın başında ise Altay’ın da elinden bir şey gelmedi, tabela eşitlendi.

Fenerbahçe 1-1’den daha sonra büyük ekip olduğunu bir daha hatırladı, rakip kaleye daha fazla ve kararlı gitmeye başladı. Bu kıpırdanışta, “hayalet” Berisha’nın yerine Serdar Dursun’un oyuna girmesi kıymetli rol oynadı. Serdar hamleye canlılık ve hareketlilik getirdi, Mert Hakan da orta alana güç kattı.

Muleka’nın golünde önemli bir yanılgı yapan Attila Szalai uzatmada attığı golle Fenerbahçe’ye hayat veren isim oldu. Futbol bu biçimde işte; tıpkı Attila üzere geçmişe takılıp kalmadan, vazgeçmeden, geri adım atmadan ebediyen geleceğe bakmalısınız. O denli ki faturanın kesileceği adam olacakken, büyük ikramiyeyi de cebinize koyabilirsiniz…

Valencia’nın bu goldilk evvel topa yükselmeye çalışan Spajic’e geriden yaptığı müdahale net bir fauldü. Hakem Mete Kalkavan’ın durumu gereğince güzel bakılırsamediğini düşünüyorum. Lakin VAR hakemi Özgür Yankaya’nın konumu “temiz” olarak değerlendirmesi kabul edilebilir değil. Fenerbahçe kazandı fakat Kasımpaşalılar haklı…