Son dakika haberi: Spor müellifleri Galatasaray-Lazio maçını kıymetlendirdi: ‘İçi boş, yalnızca ismi var! Elleri ayaklarına dolaştı’

Sarr

Active member
İŞTE SPOR MUHARRİRLERİNİN GÖRÜŞLERİ

UEFA Avrupa Ligi E Kümesi birinci maçında temsilcimiz Galatasaray, İtalyan devi Lazio’yu Türk Telekom Stadyumu’nda 1-0 mağlup ederek Avrupa macerasına 3 puanla başladı. Spor muharrirleri Galatasaray-Lazio müsabakasını kıymetlendirdi.

ŞANSAL BÜYÜKA: GALATASARAY’I ‘NİNNİ’ UYUTAMADI

“Yarım asra yaklaşan meslek ömrümde epey pahalı iki “şeref madalyam” var. Birincisi; 2000 UEFA Kupası finalinde Galatasaray ve Fatih Terim… İkincisi; 2008 Avusturya-İsviçre Avrupa Şampiyonası’nda finalden dönen ulusal grup ve Fatih Terim…”

“İkisini de canlı yaşadım. Galatasaray kupayı kaldırırken, Fatih Hoca‘nın 50 metre gerisindeydim. Ulusal Grup finali kaçırdıktan daha sonra, Alman Ulusal Takımı’nın kurmaylarının Fatih Terim‘i tebrik için sıraya girdiklerinde, o erdemi tribünlerde yaşadım.”

“Aradan epeyce uzun yıllar geçti. Buna karşın iki destansı muvaffakiyet yüreğimin en sıcak yerinde tazeliğini korurken, iki gurur madalyası şahsi müzemin en kıymetli yerinde duruyor.40 yılı aşkın meslek ömrümde epey pahalı iki muvaffakiyet, iki onur madalyası, ikisinin de altında Fatih Terim imzası var. Bunu unutamam, bunu inkar edemem, hocanın kıymetini ve değerini bilirim.”

“O günleri, o maçları, o yılları, en kıymetlisi o muvaffakiyetleri epeyce özledik. Bilhassa son senelerda daima aşağı gerçek giden grafiği durdurmak ve çıkışa geçmek için tahminen de Lazio baht maçıydı.her neyse epey uzun bir müddetden daha sonra nihayet kazandık, kazanarak başladık. Lazio‘nun asistini yaptığı kalecisiyle kendi kalesine attığı gol niçiniyle “ikram” diyen olursa buna hiç katılmam.”

“İmmobile haricinde içi boşalan, yalnızca ismi kalan Lazio karşısında Galatasaray maçı doruktan tırnağa hak etti. O denli ki, Halil’in şutuna Luis Felipe son anda ayağını uzatmasa, Morutan‘ın füzesi üst direği sallamasa, Kerem mutlak durumda topu ayağından açmasa, Galatasaray’ın rakibine oranla en az üç gömlek daha üstün oynadığı maç en az üç golle biterdi.”

“Lazio için hatırlanacak tek konum, savunmanın gerisine kaldırılan topu, Saviç‘in kaleci Muslera‘ya teslim etmesiydi. Lazio, maç erken saatte oynanmasına karşın, oyunu yavaşlatarak, orta alanda top yaparak, bir manada “ninni” söyleyerek Galatasaray‘ı uyutmaya çalıştı. Lakin bu ilkel futbol anlayışını sürdürürken “eli ayağına” dolaştı. Savunmanın ayağından çıkan topla asist yaptı, kaleci Strakosha, elleriyle topu kendi kalesine attı. Futbolun isyanıydı bu…”

“Umarım bu maç, bu galibiyet, bilhassa son yılları uyuyarak geçiren Galatasaray‘ın Avrupa kupalarında bir daha ayağa kalkışı olur. Galatasaray’ın, Fatih Terim‘in, bu ülkenin Avrupa kupalarında kazanmaya o kadar hayli hasreti, o kadar epey muhtaçlığı var ki… Birinci adımı attık.Haydi, güneş ufuktan artık doğar, yürüyelim arkadaşlar…”

OSMAN ŞENHER: ASLAN HAK ETTİ

“Fatih Terim yeni kuşak bir grup kuruyor, birçok da genç futbolcular ve birbirleriyle birinci kere oynuyorlar. Olağan ki tempoda olsun, pas yanılgılarında olsun dertler olacak. Lakin ortada bir gerçek var. Galatasaray futbolunun üstüne koyarak gidiyor.”

“Mutlaka bugün Lazio’nun berbat oynadığına dair yorumlar okuyacağız. Ben buna katılmıyorum. Başta Berkan, Taylan, Cicaldau olmak üzere sarı kırmızılı oyuncular orta sahayı harika parsellediler. Lazio, ikinci bölgede üstünlük sağlayamayınca fazla hamleye çıkamadı. Atak yaptığı vakit da Nelsson ve Marcao yerinde müdahalelerle rakibin bu hamlelerini önlediler.”

“Morutan’ın bir topu direkten döndü, bir topu da yüzde yüz durumda auta attı, tıpkı biçimde Cicaldau hayli net durumdan yararlanamadı. Futbol talihi biraz sarı-kırmızılıların yanında olsaydı, maçın skoru da 3-1 olurdu. Lakin ne oldu? Galatasaraylıların yapamadığını Lazio’nun kalecisi Strakosha yaptı. Topu dışarı tokatlamak yerine tutmaya çalışınca kendi kalesine golü attı. Bu da mesken sahibi grubun talihiydi.”

“Ne olursa olsun, Fatih Terim’in talebelerinin uzun vakitten beri birinci kez bu biçimde kadro olarak birlikte hareket ettiklerini, birbirlerinin kademelerine girdiğini, terlerini sonuna kadar akıttıklarını gördüm. Yalnız üstüne basa basa söylüyorum Berkan özellikle ikinci bölgede fevkalade gayret etti. Biraz da bahtı olsaydı birinci yarı Kerem’in derinlemesine verdiği topu, iki metreden vurup filelerle buluşturabilirdi. Lakin ben gecenin en yeterlisi olarak onu görüyorum. Grubu için nitekim büyük bir yarar.”

“Halil Dervişoğlu rakip stoperlere hayli düzgün pres yapıp onları hamleye çıkartmıyor. Ama Halil’den daha fazlaca gol bekleniyorsa kesinlikle yanına orta alandaki arkadaşlarının girmesi lazım.Eminim Morutan fazlaca eleştirilecek. Şimdiden söyleyeyim… Tekniği epeyce yeterli. Biraz tempo ve kondisyon sorunu bulunmasına karşın hayli net gol konumuna girip tesirli şutlar çekiyor. O da ilerleyen haftalarda eminim kadrosuna daha yararlı olacak. Cicaldau ise sahiden Cim Bom’un bir modülü olmuş. Taylan, Cicaldau ve Berkan eminim ki bu Avrupa Ligi’nde Galatasaray’ı farklı bir yere taşıyacaklar.”

“Sonuçta Avrupa Ligi’ne üç puanla başlamak, Türkiye’ye puan kazandırmak hakikaten büyük muvaffakiyet. İlerleyen haftalarda bu moralin ekibin futboluna daha epeyce yansıyacağından eminim.”

NEVZAT DİNDAR: GENÇLİĞİN AYAK SESLERİ

“Galatasaray’dan görkemli açılış. Cim-Bom, Avrupa Ligi serüvenine kümenin favorisi Lazio’yu yenerek başladı.Galatasaray’dan görkemli açılış. Cim-Bom, Avrupa Ligi serüvenine kümenin favorisi Lazio’yu yenerek başladı.Genç Aslan, gücüyle İtalyan takımı karşısında fark yarattı, dayanılmaz baskı ile rakibini sindirdi. Ön tarafta Kerem, Halil, Morutan ve Cicaldau çabuklukları ile Lazio savunmasına güç anlar yaşattı. Ortada Taylan ve Berkan çalışkandı. Marcao’nun dönüşüyle savunmanın merkezinde Nelsson da kendine geldi.”

“Cim-Bom’un bulduğu gol ise fazlaca değişikti. 67’de Strakosha hafızalardan silinmeyecek biçimde bir gol attı kendi kalesine. Gol tahminen tesadüftü ancak sonuç dünkü oyun karşısında olağandı. Kümenin en tezli takımı karşısında hem alınan 3 puan birebir vakitte oynanan futbol ilerisi için umut verici oldu. Adeta genç ve yeni kümenin ayak sesleri hissedilmeye başlandı. G.Saray’ın denetimiyle geçen birinci yarıda Morutan’ın bir şutu da direkten döndü. 23’te Rumen oyuncunun bu mükemmel şutu direk yerine ağlarla buluşsaydı jeneriklik olacaktı.”

“bir daha bu devre Halil ile de gole yaklaştı takımımız. 51’de Kerem kaptığı topu boş durumdaki Halil’e veremedi. 61’de Morutan’ın pasında Kerem yakın uzaklıktan maksadı bulamadı. 1 dakika daha sonra Cicaldou bahtını deneyen isimdi. O beklenen gol 67’de geldi. Morutan’ın ortasında savunma ortaya girdi ve havalanan topu kaleci Strakosha denetim etmek isterken kendi kalesine bıraktı: 1-0.”

MİSLİ.COM’DA CANLI İZLE VE OYNA