Son dakika haberi: Sadık Çiftpınar’ın skandal hareketinin akabinde olay kelamlar: “Affedilemez! Edep ya Hu”

Sarr

Active member
Mustafa Anıklı’nın yazısı şöyle;

Vakit zaman kullandığımız bir kelamdır; “Edep ya Hu…” “Allahım sen hepimize ahlak ver” manasına gelen bir kelamdır.
Yeni Malatyasporlu Sadık Çiftpınar’ın, Kasımpaşa maçında taraftarına cinsel organını göstermesi ve akabinde yaşananlar, “Edep ya Hu” kelamının tam da karşılığı oldu. Galatasaray alt yapısından çıkan, Fenerbahçe’ye giderken Malatyaspor’a para kazandıran, dönüşünde de kaptanlık pazubandını takan bir futbolcunun, taraftarına yaptığı bu biçimdesi bir hareket affedilemez.

Lakin onun bu “çirkinliği”, öbür nahoşlukları de kamufle edemez, örtemez. Tribünlere gelen ve kendini bir şey zanniçin, taraftar görünümlü “şey”ler… Size kim, ailelere küfretme hakkı verebilir? Ülkemizde, “anasına sövülenlerin” cinayet bile işlediği bir durumda, kelamım ona taraftar psikolojisiyle hareket eden kendini bilmezler, maçın akabinde başını iki elinin ortasına alıp, hiç düşündü mü, “Benim karıma küfredilse, ne olur?”

Ya Yeni Malatya İdaresi? Daha evvel taraftarıyla yaşadığı polemikten dolayı “hakaret”ten PFDK’den 3 maç ceza alan Sadık Çiftpınar, idaresinden nasıl bir ihtar almıştır? Bu cezanın daha sonrasındasında, onu alana kaptan olarak çıkarmak, yaptığını onaylamak değil midir? Sadık’ın, 7 aydır maaş almadan oynadıklarını söz eden toplumsal medya iletisinde, “FIFA’ya başvurup, tek taraflı fesih hakkı olan bilhassa yabancı asıllı grup arkadaşlarına şifahen verilen kelamlara kefil olup, kendilerini ikna edip, gruba dönmesini sağlayan ve bu kelamlarını tekraren tutamayıp yalancı durumuna düşürüldüğü” kelamları de, direkt idarenin oturup, düşünmesi gerekenlerdir. Sadık, yaptığının yanılgı olduğunu kabul etmiş ve özrünü dilemiştir. Onun haricinde, özür dilemesi gereken “küfürbazlar” ve gereğini yapmayan “yönetim” nerededir?

MHK’de yüz yüze görüşme

Merkez Hakem Heyeti tarafınca klasman dışı bırakılan 12 hakem, sonucun iptali için Tahkim Heyeti’ne başvurmuştu.

Ortadan geçen mühlet içerisinde Tahkim’den, “İnceliyoruz” açıklaması bile gelmedi. Lakin süreç işledi.

Heyet, hakemlerin itirazını görüşebilmek için, Merkez Hakem Şurası’na, “niçin bu kararları aldın?” sorusunu yöneltip, karşılığını bekliyor. Başka taraftan da hakemler, online değil, yüz yüze duruşma talebinde bulundu. Muhakkak ki, “gorev dışı” bırakılanlar, gözlerinin içine baka baka, Tahkim Heyeti üyelerine açıklamada bulunacak, kendilerini savunacak. Aslında Tahkim, MHK Lideri Ferhat Gündoğdu’yu da, oraya çağırmalı! Herkes yüz yüze, eteğindeki taşları dökmek için çalışmalı…

Klasmana geri dönmek için, Tahkim’e başvuran hakemlerin itiraz belgesinde, elle tutulur doneler mevcut… Hepsi soruyor, “Performansım mı düşük? Öyleyse niye bakılırsav verdiniz? Öteki bir cürmüm mu var? 6222 sayılı Sporda Şiddeti Tedbire Kanunu’na nazaran ceza mı almışım? Yüz kızartıcı bir kabahat mu işlemişim? Yoksa, rastgele bir niçinle Disiplin Konseyleri tarafınca bir kerede 45 gün ve toplamda 90 günden çok mühletle cezalandırılmış mıyım?”

NOKTAYI KOYDUStefan Kuntz’tan Arda Güler açıklamasıHaberi Görüntüle

Bunların hiç biri yoksa, niye?

Talimat dışı hareketler ise, başka bir garabet imajı ortasında…

aslına bakarsan Tahkim Konseyi da; Merkez Hakem Konseyi’nden bunların yanıtını bekleyecek.

Ya Tahkim’den, hakemlerin dönüşüne hükmeden bir karar çıkmazsa?.. bu biçimde, ver elini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi… Anayasamıza nazaran, Tahkim Heyeti’nin kararları kesin olduğu ve itiraz bile edilemeyeceğine nazaran, bu biçimde deva AIHM olacak. Keşke o duruma gelmese… Keşke FIFA ve UEFA o günlerimizi görmese…

ÇOK KONUŞULACAK KELAMLARBalotelli’den İtalyanlar’a Türkiye uyarısı! En büyük pişmanlığı…Haberi Görüntüle

Altyapıdan kaç yabancı çıktı?

Galatasaray’dan Pape Youssou Niang’ı tanır mısınız?

Ya Fenerbahçe’den Jin Ho Jo’yu…

Beşiktaş’tan Badra Cisse yahut Avtandil Duishoev’i hiç izlediniz mi?

Bunlar yalnızca, üç büyüklerden verilen örnekler… Harika Lig’de, daha biroldukca grubun içerisinde var bu tıp yabancılar… Amatör oldukları için, yabancı kontenjanına girmeyen, lakin U19 gruplarında denenenler, oynayanlar…

Fenerbahçe, gruba yeni katılan İsveçli İsak Vural haricinde, Ferdi Kadıoğlu, Arda Güler, Muhammed Gümüşkaya, Melih Bostan ve Osman Ertuğrul Çetin ile kontrat yeniledi. Gelecek senelerda kademeli olarak düşecek yabancı sayısına, bir manada hazırlık yaptı. Merih Demiral ve Ömer Faruk Beyaz’dan ağzı yanan sarı-lacivertliler, ellerini çabuk tuttu. Onları kaptırmanın acısını yeniden yaşamamak için, gelecek gördükleri oyuncularına yeni mukaveleler yaptı.

DEVREYE GİRDİGöztepe’de sürpriz isim devrede! Abramovich derken…Haberi Görüntüle

16-17 yaştaki Fenerbahçeli Arda Güler’in, Beşiktaşlı Emirhan İlkhan’ın, Trabzonsporlu Ahmetcan Kaplan’ın alanda yaptıklarını görür görmez, başka ekipler da, “niçin olmasın?” moduna geçti.

Galatasaray, Bartuğ Elmaz’a bel bağlamıştı ancak “Hadi eyvallah” diyeceği, yeni mukavele imzalamadığı için, takım dışı bıraktı. Fenerbahçe’nin daha evvel geçtiği yoldan, artık onlar ilerliyor!

yine yazının başına gelelim. Bizden hiç futbolcu çıkmıyor da, o niçinle mi genç yabancılar kadroya kazandırılıyor? Cim-Bom, 19 yaşındaki Senegalli Niang’dan, birebir yaşlarındaki Tunuslu Ahmet Jafeli’den, 17 yaşındaki Kırgız Beknaz Almazbekov’dan medet umarken, ekipte, alttan gelen en genç isim Işık Kaan Aslan, 21 yaşında… Kaan bugüne kadar oldukçatan formayı kapmalıydı halbuki…

Öbür ülkenin haricinde, Türk vatandaşlığı bulunanları bir kenara bırakalım ve soralım; bu türlü alt yapılardan yükselen kaç yabancı var piyasada? Haydi bunun yanıtı da bizden olsun, sıfır…

BÜYÜK TENKİTŞansal Büyüka acı gerçeği deklare etti! ‘Çakıldık, gidiyoruz! Artık hayal’Haberi Görüntüle

Lider Elmas ne yapar?

Galatasaray genel heyet üyeleri, çok şuurlu isimlerden oluşur. Hesap-kitap da bilirler, hesap sormayı da… Sarı-kırmızılılardaki tenkit ve görüşler, genelde daima nokta atışıdır. bakılırsav verir lakin bunun layığıyla yapılmasını ister.

İşte Burak Elmas, bu gerçekle karşı karşıya… Mali açıdan makûs, idari açıdan daha da makûs… bu biçimdesi bir durum içerisinde genel şuranın karşısına çıkacak Elmas…

Ligde mahrum, Avrupa’da mahrum, kupada hiç mahrum. Fatih Terim’i gönderip, Torrent’i getirmişsin. Katalan teknik adam, 1.1 puan ortalamasıyla yerlerde sürünüyor. Aldığın transferler para etmiyor. Son getirdiğin Pulgar, ayakta bile duramıyor.

ORTALIK KARIŞTIAli Koç ve Burak Elmas rest çekti: Bize söyleyin biz de bilelimHaberi Görüntüle

Tüm bunları alt alta koyduğunda, Galatasaraylı, Galatasaray kongre üyesi, bu idareye nasıl bir oy verecek?

Aslında, Burak Elmas, 2019’da kendi kelamlarıyla bir ibranın ya da ibrasızlığın münasebetlerini o kadar uygun bir biçimde özetlemiş ki;

“Dursun Özbek periyodunu idari olarak ibra etmedim. Mustafa Cengiz’in birinci devrini mali ve idari ibra ettim. Son devrini mali ibra ettim ve idari olarak ibra etmedim. İdari ibra sonucumı seçime gitsin diye değil, başkanlığını beğenmediğim için etmedim. Benimle yaşadığı hadiselerde palavra söylemiş olduği için, şampiyon kadrosu forvetsiz bıraktığı için, Fatih Terim düşmanlarına gerekli tutumu koymadığı için, devre ortası transferi son ana bıraktığı için, topluluk içine sert, Galatasaray düşmanlarına yumuşak davrandığı için ve daima gereksiz biçimde bağlantı kusurları yaptığı için ibra etmedim. Benim ferdî sebeplerim net. Beğenen beğenir beğenmeyen beğenmez.”

Galatasaray genel şurasında oy kullanacaklar, 26 Mart Cumartesi günkü kongrede rövanşist bir yaklaşımla değil, uyarmak gerektiği için ibra etmeyecektir. Yani, “Git” demezler lakin oylarıyla “Kendine gel” derler.

Fakat Lider Burak Elmas’ın, “Geçmişte olan kimi liderler üzere yapmam. İbra üzere bir tehlike görmüyorum, ibra edilmezsem giderim” kelamı, kendini ne kadar bağlar onu bilemem.

BOMBA PATLADIBeşiktaş’ta yeni teknik adam gece yarısı muhakkak oldu! Kontrat gönderildi, İstanbul’a geliyorHaberi Görüntüle