Son dakika haberi: Ersun Yanal’dan özeleştiri! “İflas ettik”

Sarr

Active member
Yanal, maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında, son haftalarda oyunlarının karşılığı puanları alamadıklarından yakındı.

Ekipte genç oyuncuların bulunmasının, gençleri kazanmaya devam etmenin değerli olduğunu aktaran deneyimli teknik adam, yaş ortalaması olarak ligin en genç ekiplerinden olduklarını belirtti. Bu durumun kendileri için risk olduğunu lisana getiren Yanal, bu riskleri aldıkları için keyifli olduklarını kaydetti.

Türkiye’nin Avrupa’nın en yaşlı ve en hayli transfer yapan liglerinden birisi olduğuna dikkati çeken Yanal, “Bunu karşılayacak ekonomik güce sahip değiliz. Türk futbolunun geldiği nokta ortada. İflas ettik. Bu iflasın kararında sonuç odaklı değil sonuçlara odaklı davranmak gerekiyor. Sonuçlar derken skor alışılmış ki değerli lakin genç oyuncular, geleceğin denetim altına alınması ve yönetilebilir bir ekip yaratmak.” dedi.

Antalya’nın dünyanın futbol merkezlerinden biri olmaya aday olduğuna işaret eden Yanal, “Antalya kenti yılda 2 bin kadronun geldiği değerli bir merkez. Tertip mahareti çok yüksek. Bu fırsatları ve imkanları kullanabilecek idare formu bize büyük bir yarar sağlar. Biz idare konseyi ile yaptığımız planlamada bu riskleri alıyoruz. Bu riskleri alırken de genç oyuncularımızı kazanmak için efor sarf edip Antalya’mızın geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz. Ekonomik takviyenin ekip ortasında yükselebileceği bir ortam ile sürdürülebilir ekonomik sistem yaratmak kolay bir iş değil. Bunu hem sonuç birebir vakitte süreçle yönetmek pek sıkıntı.” diye konuştu.

“Benim mesleğim, yaptıklarım belli”

Bütün bu süreçlerin yanında ekibin alana çıkıp oynaması ve kazanmasının da gerektiğini anlatan Yanal, şunları kaydetti:

“Bugün kazandık ve futbolcularımızın kendilerine olan itimadı arttı. Haftaya da kazanıp umarım itimadı daha da arttırırız. Uygun oynamadığımız oyunları bu türlü skora çevirmemiz gerekiyor. Antalya kenti vakti, konjonktürü, fırsatı tepmemeli. Bu talihi güzel kullanmalı. Bütün gruplar güç durumdayken Antalyaspor’a olağanüstü takviye veren yapı vardı, terk etti. Yeni bir idare var. Anlayışı çağdaş ve yaklaşımları gerçek. Antalya kentinin bunu ıskalayacağını düşünmüyorum. Grubumuzu daha kaliteli bir hale getirmek lazım. Yeni sonuçlarla geçinmek bize önemli ziyan verir. Bundan da kaçınmak lazım.”

Bir gazetecinin “Taraftar istifaya davet etti. Maç sonu da tribüne çağırdı. Barışma oldu.” formundaki yorumu üzerine Yanal, “Barışma falan yok ya. Küs değiliz ki. Küs olduğun vakit barışırsın. Çok sıradane indirgememek lazım. Benim mesleğim, yaptıklarım muhakkak. Tamam Ersun Yanal masraf Mehmet gelir. Tahlil bu değil. Sorun yok. Bunların düzeleceğini düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Takımlarında fazlalıkları olduğunun altını çizen Yanal, performansı beklentilerinin altında kalan futbolcular olduğunu, devre içinde planlama yapacaklarını, bu futbolcuları elden çıkarmak yerine öbür ekiplerde oynatıp, bir daha kadroya kazandırılabileceğini kaydetti.

Güzel bir takım oluşturduklarını ve bu kadroyu kullanmanın vakit alacağını aktaran Yanal, ufak çaplı daha kompakt bir kadro oluşturmaları gerektiğini kelamlarına ekledi.

İrfan Buz: “Farklı bir galibiyet alabilirdik”

Öznür Kablo Yeni Malatyaspor Teknik Yöneticisi İrfan Buz ise Antalyaspor karşısında fazlaca değerli bir karşılaşmaya çıktıklarını söylemiş oldu.

Deplasmanda fazlaca fazla gol durumuna girmelerinin değerli olduğuna dikkati çeken Buz, “Futbolcular elinden gelen her şeyi yaptı. Genel manada bu biçimde bir skoru hak ettiğimizi düşünmüyorum. Farklı bir galibiyet alabilirdik. Çok üzgünüz. Deplasmanda bu kadar net durumlar yakaladığınız vakit atmanız gerekiyor. Maçın hakkı bu değildi. Vakit zaman futbolun ortasında bu kısmetsizlikler oluyor. Bunu da kırmak zorundayız.” halinde konuştu.