Son dakika haberi: Deniz Çoban, Galatasaray – Trabzonspor maçının hakem kararlarını yorumladı! ‘VAR devreye girmeliydi’

Sarr

Active member
DENİZ ÇOBAN YORUMLADI! ‘VAR DEVREYE GİRMELİYDİ’

Galatasaray, Spor Toto Muhteşem Lig Ahmet Çalık Dönemi’nin 23’üncü haftasında Trabzonspor’u konuk etti. Heyecan dolu müsabakanın akabinde Trabzonspor alandan 2-1 üstün ayrıldı. Kritik karşılaşma boyunca hakem Atilla Karaoğlan’ın kararları tartışıldı. Çabanın akabinde beIN Sports hakem yorumcusu Deniz Çoban tartışmalı konumlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. İşte Deniz Çoban’ın Galatasaray – Trabzonspor maçının hakemi Atilla Karaoğlan’ın kararları hakkında yaptığı yorumlar…

‘FAUL İÇİN YETERLİ’

“Atilla Karaoğlan, bilhassa maçın birinci yarısında durumların epeyce içine girdi, burada da epey içine girmiş üzere gözüküyor. Bu konumda görme bahtı yok fakat genelde oyuncuların koşu, şut ve pas yolunu kapattı. Bugünki en büyük eksilerinden birisi oydu. Düdük çalabilirdi fakat net sarı kart olurdu diyemiyorum. Küçük bir darbe var, faul için kâfi.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘NET BİR SARI KART’

“Hiç kuşku yok ki net bir sarı kart. Denetimsiz bir atılım, neredeyse tekme diyeceğimiz bir boyuta ulaşmış. Maçın 4. dakikası. İster 30. saniyede olsun, ister 90+7’de olsun her biçimde cezalandırılması gereken bir hareket. Gergin bir oyunda oyunu bozup, atmosferi yükseltecek, ortamı da gerecek bir hareket. Buna asla müsaade etmemek gerekirdi.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

“EN BÜYÜK KUSURU KOŞARAK GİTMESİ’

“Maçın gidişatı açısından kritik anlarından bir tanesi. Aslına Atilla Karaoğlan, yeterli bir yerde duruma yakalanmış. Önü açık, görme talihi var ancak niye koşarak takip ediyor anlayamıyorum. O top oraya geldiğinde, birisi ayağına aldığında bir aksiyon olacak… Bülent hocamın tabiriyle kamerayı sallamaması, durması lazım. Tahminen dursa yakalayacak. En büyük kusuru koşarak gitmesi. Nereye gidiyor, daha fazla ne kadar yaklaşacak?” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘HİÇ KUŞKU YOK’

“bundan evvelki durumda fazlaca yakındı ancak ona karşın nazaranmedi. Çok yakın olmak, epey âlâ görmek manasına gelmiyor. Benim açımdan hiç kuşku yok. Üst üste gelmiş, ayağı gösteren birfazlaca açı var. Galatasaraylı oyuncu, ayağını çekmeye çalışıyor, çekemiyor.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘VAR MÜDAHALESİ GEREKİRDİ, PENALTI’

“Hakemlere verilmiş bir talimat vardı. Ucundan az basarsa ‘Faul değil’ demediler, ‘Kart göstermeyin’ dediler. Tahminen kartın rengini tartışırız. O başka bir şey lakin burada penaltının olduğu hayli net. Net bir penaltı verilmemiş Galatasaray lehine. Hakem vermedi, VAR’ın müdahale edip bu penaltıyı verdirmesi gerekirdi. Penaltı ve birlikteinde sarı kart olduğunu düşünenlerdenim.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘ARADA BİR YERDEYİM’

“Sarı-kırmızılı oyuncuda bir arka niyet göstergesi yok. Oyuncu büsbütün koşu adımında. Top için çaba ederken kazayla bir basma olduğu konusunda hemfikirim ancak oyuncuya ziyan veriyorsun. Ayakkabının tarafınca oyuncunun hassas bir bölgesine basıyor. Güç transferi tam gerçekleiyor mu? Bastığı anda çekiyor, ayak da yeteri kadar esniyor. Sarı mı, kırmızı mı? Ortada bir yerdeyim.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘SARI KART GEREKİR’

“UEFA’nın hoş bir kriteri var. Sarı mı olur, kırmızı mı olur? diye aradaysak niyet ögesine bakacağız. Âlâ niyetten bir kuşkumuz yok. Hakikaten kazayla basıyor. En azından benim fikrim o. O yüzden kırmızıya hayır demezdim fakat ben sarı kartın kâfi olduğunu düşünüyorum. Sarı kart gerekir.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘TARTIŞMASIZ BİR PENALTI’

“emsalsiz bir penaltı. Hakemin yeri düzgün fakat görmedi. VAR müdahalesi hakikat, sarı kart yanlışsız. Tıpkı maç içerisinde 16 dakika daha sonra olan bir durum. Birincisinden tek farkı, biraz daha ayakkabının üzerine yanlışsız basıyor olması. Sonuçta ikisi de birebir tesirde, birebir kararı doğuracak bir basma. Biri değerlendirildi, biri değerlendirilmemiş oldu.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘PENALTI YOK’

“Top, savunma oyuncusunun yeni kurala eklenen koltuk altı hizası denilen yerine temas ediyor. Öteki taraftan düşünsek takviye olan ele gelen bir top. Benim açımdan hiç bir biçimde penaltı yok. Net bir devam olması lazım, hakem de devam ettirdi.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘SARI KART’

“Çok net bir sarı kart.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘UMUT VADEDEN ATAĞI BÖLÜYOR’

“Oyuncunun umut vadeden atağını bölüyor. Net bir sarı kart.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘NET SARI KART’

“Birincisi net sarı kart, ikinci tam taktik faulün tanımı. Marcao, stoper ve gelmiş baş vurmak için gelmiş. Eksik yakalanmışlar, ekip süratli çıkıyor, artta yeri boş. Bütün eforu rakibini durdurmak.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘TAKTİK FAUL OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR’

“Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi maçında yapmıştı galiba. Durdurdu, iki tane sarı kart verdi. Bunu yapsaydı doğruyu yapardı demiyorum lakin birincisi hayli net bir sarı kart. Oyun durduğu vakit sarı kart gerekirdi. İkinci de taktik faul olarak kıymetlendirilebilir lakin ikisinden birini değerlendirmesi gerekirdi.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘KART DA HOŞ OLURDU’

“Oyuncu, kayarak gelen ve kendisi için bir tehlike yaratacak oyuncunun üzerinden atlamak istiyor, atlarken istikrarı bozuluyor ve düşüyor. Burada temasın olmaması, oyuncunun faul yapmadığı manasına gelmez. Faul gerçek karar. Süratli bir atağı kesmek için taktik emelli yapalıyor, umut vadeden atağı engelliyor. Sarı kart da hoş olurdu.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘CENTİLMENCE DEĞİL’

“Yaptığı centilmence değil lakin Marcao, daha sonradan düzensizliğin ortasında kalmıyor ve kendini ayırıyor. Bakasetas’ı da burada olayı gerenler içinde görüyorum. Marcao’nun sarı kartı gerçek, Bakasetas da kart gösterebilirdi.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘KARTLIK BİR İHLAL YOK’

“Kartlık bir ihlal yok lakin oyuncu düşerken Marcao ucuz kurtulmuş. Ayağıyla kalçası içinde dizi sıkışıyor. Kartlık bir durum olmadığını düşünüyorum.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

‘GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

“Çok pak bir müdahale değil. Yunus’un sarı kartı var. İkinci sarı kart için tartışılmaması, herkes için açık bir karar olması bekleniyor. O pencereden bakınca faul kâfi, ikinci sarı karta gerek olmadığını düşünüyorum.” (Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.)

BURADA ORANLAR ÇOK DAHA YÜKSEK