Son dakika haberi: Başakşehir maçı daha sonrası Fenerbahçe’ye eleştiri! ‘Tuhaf bir çaresizlik var’

Sarr

Active member
F.BAHÇE’YE ELEŞTİRİ! ‘ÇARESİZLİK VAR’

Fenerbahçe, Spor Toto Üstün Lig’in 24’üncü haftasında Medipol Başakşehir’i konuk etti. Heyecan dolu müsabaka turuncu-lacivertlilerin galibiyetiyle sonuçlandı. Kritik uğraş daha sonrası spor yorumcuları değerlendirmelerde bulundu. İşte Fenerbahçe – Başakşehir maçı daha sonrası yapılan yorumlar…

LİDER İHTİMAM YORUMLADI

Fenerbahçe’nin alanında 1-0 kaybettiği Medipol Başakşehir gayretini Başkan İtina NTV’de kıymetlendirdi. İşte Özen’in yorumları: “Fenerbahçe, 90 dakika boyunca daima geri sayıyor. Kum saati dönüyor maç başlarken ve ruhsal olarak giderek daha aşağıya gidiyor. Bunu bugüne özel olarak söylemiyorum, uzun vakittir bu bu biçimde.”

‘TAŞLAR YERİNE OTURMUYOR’

“Fenerbahçe’nin konutunda kaybetmesi sürpriz sayılmaz. Bizim ligimizin son periyoduna bakacak olursak. Başakşehir’e ve Emre Belözoğlu’nun tesirlerine bakarsan sürpriz bir sonuç değil. Fenerbahçe açısından ligin en organize 3 kadrosundan birine karşı mağlup olmak izah edilebilir. Başakşehir de dönem başında krizdeydi. Teknik adam değişikliği yaşandı ve çabucak olumlu tesirlerini gördük. Başakşehir’de olan antrenör tesiri, niye Fenerbahçe’de olmuyor? Aslında Fenerbahçe’de çalışan teknik yöneticiler makus teknik adamlar değil fakat bir türlü taşlar yerine oturmuyor. Fenerbahçe’de kim, hangi oyuncular formda diye sorunca 4-5 isim sayamıyoruz.”

‘PSİKOLOJİK MAHZURLAR OLDUĞUNU GÖRÜYORUM’

“Fenerbahçe’de geriden oyun kurmada külfet yok, bilhassa Szalai ve Kim geldikten daha sonra ıstırap az fakat orta saha ve kaleye yakın durumda oyun kurmada badire yaşanıyor. Fenerbahçeli futbolcular, gayret ediyorlar, ellerinden geleni yapıyorlar fakat manzara organize değil. Birbirine bağlanamıyor bir türlü Fenerbahçeli oyuncular. Bilhassa top Fenerbahçe’deyse, geriye düşmüşse yahut 0-0 uzamışsa temas kopuyor Fenerbahçe’de. Bu önemli bir sorun var. Performansın önünde önemli ruhsal mahzurlar olduğunu görüyorum. Bu vakit zaman Pereira devrinde, Zeki Murat Göle ve İsmail Kartal devrinde de bu biçimde.”

‘CANLI DEĞİL TAKIM’

“İki kadro içindeki fark şuydu; Başakşehir, savunmada, hamlede, top kendisindeyken, top rakipteyken birbirlerine bağlı 11 kişi blok halinde hareket edebildir, bu bir tertip başarısıdır. Fenerbahçe’de herkes gayret ediyor bulunmasına karşın, imaj organize değil ayrıyeten ruhsal olarak canlı değil grup.”

‘TUHAF BİR ÇARESİZLİK VAR’

“Emre Belözoğlu geldi, tabandaki bir gruba birkaç hafta daha sonra kimlikli bir oyun oynatabildi. Ligdeki öteki kadrolarda da bunu gördük. Birtakım kadrolara dokunuş yapılabiliyor ancak Fenerbahçe’ye bu dokunuş yapılamıyor. Ben eminim İsmail Hoca da oyundan mutlu değil, yapmak istedikleri bunlar değildi lakin tuhaf bir çaresizlik var Fenerbahçe’de, ben ismini koyamıyorum.”

‘SENKRON SORUNU GÖZÜKÜYOR’

“İrfan ve Mesut Özil… Tamam, biri büsbütün yoktu, başkası de 45 dakika oynadı ancak birkaç tane oyuncu kurucusu olsa bile 11 oyuncu birbirine bağlayabilecek üzere durmuyor Fenerbahçe. Bir ahenk, senkron sorunu gözüküyor. Gördüğüm şey önemli bir uyumsuzluk. Oyuncular çaba ediyorlar yoksa.”

TÜMER METİN KIYMETLENDİRDİ

Fenerbahçe’nin 1-0 kaybettiği Medipol Başakşehir uğraşını Tümer Metin Tivibu Spor’da kıymetlendirdi: “Hala Fenerbahçe’nin oyununu ileri taşıyacak bir santrfor eksikliğini Başakşehir maçı üzerinden de gördüğümüzü tabir edelim. Oyuncu almak, transfer, yanlış yapılmış takımın tezahürü kararı oluşan durumlar kolay değil.”

‘İSTENİLEN PERFORMANSI SERGİLEYEMİYOR’

“Maçı izlerken de mevcut takımın maça isyan etmesi gerektiğini söylemiş olduk. Umut, ümit vadeden oyuncuların da performansı açısında Fenerbahçe’nin dertli olduğunu görüyoruz. Giren, çıkan isimler bir türlü istenilen performansı sergileyemiyor. Oyuncuların yapabilecekleri şeyleri yapmamasını da ortasında bulunulan psijokolik durumla yanlışsız orantılı olduğunu söylüyorum.”

‘BİR İLERİ İKİ GERİ’

“Ligdeki bütün kadrolar Fenerbahçe ve Galatasaray haricinde, o denli ya da bu biçimde ligde 4-5 maçlık seri yakaladılar. Fenerbahçe ve Galatasaray bu serileri, oyun ritmini bir türlü bulamadılar. Bir ileri iki geri devam ediyorlar.”

‘YA KADROYU YENİLEYECEKSİNİZ YA DA…’

“Amerika’yı bir daha keşfetmeye gerek yok. Ya kadroyu yenileyeceksiniz, ya da mevcut takım üzerinden yeni bir oyun planı belirleyeceksiniz, Fenerbahçe’de ikisi de yapılamıyor dönem başından bu yana. Hoca sirkülasyonunun da yaşandığı bir ekipte, her gelen hocanın yeni bir şey istediği grupta, oyuncuların da performansının bir tık üst çıkmadığı bir durumda bu tip dönemler çok olağan karşılanabilir.”

‘GİDİŞAT PEK DÜZGÜN DURUMDA DEĞİL’

“Fenerbahçe’yi güç günler bekliyor. Bence Ali Koç’u güç günler bekliyor. Çok uzun vakittir, neredeyse Kadıköy’deki maçların ikinci yarısının 10. dakikasında istifa sesleri… Oyuncu, teknik adam, idare etkileniyor. Güya gidişat pek güzel durumda değil Fenerbahçe’de.”

‘YENİDEN İNŞA EDİLMESİNİN GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

“Fenerbahçe için durum güzel değil, ne önerirsin derseniz; yorumlarda, zahmetli durumlar için teşhislerde bulunuyoruz, bu takım mühendisliğinin ivedilikle bir daha inşa edilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Öbür türlü de düzeleceği kanaatinde değilim.”

METİN TEKİN YORUMLADI

Fenerbahçe’nin 1-0 kaybettiği Medipol Başakşehir müsabakasını Metin Tekin, NTV’de kıymetlendirdi: “Teknik erkeklerin kenardan oyuna bakışı olarak değerlendireceksek Emre Belözoğlu’nun istediği her şey oldu maçta. Farkı daha da açabilirlerdi.”

‘KAZANDIKLARI MAÇLARIN ALTINI ÇİZİYORUZ’

“Emre Belözoğlu’nun maç evvel senaryosunda epeyce az değişiklikle maçta istediği her şey oldu. İsmail Kartal ise değiştirdikçe daha makus oldu, değiştirdikçe daha makus oldu Fenerbahçe. 20 puan fark oldu, kolay söylüyoruz ancak sıra dışı bir durum. Çok enteresan oldu puan farkları. Biz evvelce 3 İstanbul ekibinin kaybettiği maçların altını çizerdik, artık kazandıkları maçların altını çiziyoruz. O kadar az kazanabiliyorlar ki, oyunları aslına bakarsanız hiç kazanamıyorlar.”

‘TEPKİ VEREMEDİ, KONUM ÜRETEMEDİ’

“İkinci yarı fazlaca yetersiz bir Fenerbahçe izledik. Oyunu alamadı, reaksiyon veremedi, konum üretemedi. Fenerbahçe’de bir Kadıköy yenilgisi.Çok enteresan bir lige devam ediyoruz. Dönem başından beri ben İrfan Can’ın alanlarla değil, topla oynayabileceğini söylüyorum. Alanlarla oynamak, koşu özellikleriyle oynamayı gerektirir, hayır. İrfan Can top ve teknik özellikleriyle oynar. Niçin orta alanda düşünülmedi, ben bunu kendi adıma anlayamıyorum. Onun işi top ve oyun aklıyladır. O yüzden futbolcu olmuştur İrfan Can.”

‘BOŞVERMİŞLİK OLMAZ’

“Futbolcuda boşvermişlik olmaz, fazlaca kolay değildir bu. Çok uç örnekler bunlar. Boşvermişlik ve umursamazlık olmaz. Yapamadıkça oyundan kopmalar olabilir, oyunda geriye gitmeler olur, ruhsal boyutunda bunlar vardır.”

BURADA ORANLAR ÇOK DAHA YÜKSEK