Son dakika Galatasaray haberleri – Spor müellifleri Galatasaray-Göztepe maçını kıymetlendirdi: ‘Bu kadar saçmalayan bir futbolcu, kadroya katkısı yok’

Sarr

Active member
MAKÛS DÜN DOSTLARI – ŞANSAL BÜYÜKA / MİLLİYET

Galatasaray ile Göztepe bu ligin sarı-kırmızılı iki grubu… Haftalar süren uzun kriz periyotlarından geçerek bu maça çıktılar. Maç başladığında, “Madem renkdaşız, makûs gün dostluğu yapalım” dediler. Allah’ı var, konut sahibi olarak birinci makus gün dostluğunu Galatasaray yaptı. Birinci yarı biterken, Göztepe‘ye bir gol ikram etti. Luyindama‘nın kaptırdığı topla başlayan, savunmanın ofsaytı bozması ile devam eden ve Muslera‘nın yetişemeyeceğini bilmesine karşın ceza alanı dışına çıkmasıyla ikram edilen bir gol…

‘MUSLERA ATILMAKTAN KURTULDU’

İşin ilginci; Bu golde ceza alanı haricinde bulunan Muslera, topun ağlara gidişini önlese, ceza alanı haricinde elle müdahele ettiği için kırmızı kart gorecek. Gol geldi, Muslera atılmaktan kurtuldu, fakat Galatasaray tam da devreye girerken, yenik duruma düştü. Hani demişler ya, “Kırk katır mı, kırk satır mı” diye… Tam da bu olmalı…

‘İKRAM EŞİTLENDİ’

Göztepe, renkdaşının ikramına ikinci yarının başında karşılık verdi. Kaleci İrfan Can birinci yarıda harikulade bir ikram yapmış ancak Galatasaray bu fırsatı elinin karşıtıyla itmişti. Bu sefer Halil’in ceza alanı haricinden şutunu İrfan Can, bacak içinden yumurtlayınca, ikram yarışı eşitlendi.

‘SAYGI DUYULACAK BİR GOL’

Aslında birinci ikram Galatasaray‘ı, ikinci ikram Göztepe’yi bozdu. Buna karşın tempo ve heyecan açısından makus maç olmadı. Lakin Galatasaray kadrosunda nitekim derin kasvetler var. Bu savunma ile olmaz. Bu orta alan fazlaca etkisiz… Atakçılar süratli mı, telaşlı mı aşikâr değil… Morutan‘ın attığı gole kadar bütün göstergeleri sıfırın altındaydı. Lakin o denli bir galibiyet golü attı ki, alınteri, marifet, yaratacılık, devamlılık hepsi ortasındaydı ve hürmet duyulacak bir goldü. Morutan kalabildiği kadar maçta kalmalı ve müddet almalı…

‘AĞIR AĞABEYLERİN İMZALARI VARDIR’

Berkan’ın, Halil‘in, Kerem’in, gençlerin uygun maçlarından biri değildi. Hatta Cicaldau‘nun… Bunlar ismi üstünde, genç oyuncular… Kanları kaynar, epeyce kaynayıp buhar olup uçmasınlar. Saha içi – saha dışı itinayla korunmaları lazım… Galatasaray gençlik aşısının dozunu fazla kaçırdı. Yan tesiri uzun sürüyor. Keşke bu kadronun ortasında bir-iki usta olsaydı… Unutmayalım, Galatasaray ne vakit şampiyon olduysa, o takımlarda “Ağır Abi”lerin imzaları vardı.

‘İLK KERE BU KADAR MOTİVE’

Fatih Terim‘e katılıyorum… Galatasaray gerilerden gelip hayli şampiyonluklar kazandı. Lakin bu takım, o takımlar üzere mi? Bu Fatih Hoca, o şampiyonluk periyotlarının Fatih Hocası mı? Lakin şunu kesinlikle söylemeliyim; Fatih Hoca‘yı fazlaca uzun müddet daha sonra bir maça bu kadar motive gördüm. Umarım devamı gelir…

GALATASARAY NEFES ALDI / OSMAN ŞENHER – MİLLİYET

Ne palavra söyleyeyim, Alanya ve Kayseri kayıplarından daha sonra dün gece Göztepe karşısında fırtına üzere bir Galatasaray bekliyordum. Hele birinci yarı o denli futbol oynadılar ki, nitekim üzüldüm. Kime üzüldün derseniz de; üstüne basa basa söyleyeyim taraftara üzüldüm. Pazar akşamı çoluğunu çocuğunu meskende bırakıp maça gelmişler. Koca bir 45 dakika futbol ismine hiç bir şey görmediler. Yalnızca Luyindama’nın saçmaladığını, ekibine gol yedirdiğini, bu biçimde bir futbolcuya hocanın nasıl forma verdiğine şaşırıp kaldılar

‘TAKIMA EN UFAK BİR KATKISI YOK’

Luyindama üzere saçmalayan bir futbolcu daha vardı, o da Feghouli. Ne oldu bu çocuğa bilmiyorum. Grubuna en ufak bir katkısı yok. Güya başından futbolu silmiş. Ben hocanın yerinde olsam bu futbolcuları kazanacağım diye uğraş vermem. Kulübede bekleyenler var, o formayı giymek için içleri yanıyor. Sonuçta ikinci yarıya başlarken Alpaslan ve Diagne’nin oyuna girişi bile az bir süreliğine de olsa grubu rahatlattı.

‘CICALDAU VE BERKAN FAAL OLMALILAR’

Hele buna, Luyindama üzere saçmalayan Göztepe kalecisi İrfan Can da yardımcı olunca, evvel birliktelik, sonrasındasında da Morutan’ın iki defans oyuncusunu ipe dizer üzere geçip attığı kusursuz gol geldi. Üç puan olağan ki uygundur. Makûs futbol oyna, üç puan al. Fakat dönüp baktığın vakit Morutan gol atmasına karşın mevcut futboluyla tesirli olamıyor. Cicaldau ile Berkan orta alanda daha etkin olmaları lazım. Hem arkadaşlarına asist yapacak birebir vakitte rakip kaleye isabetli şutlar çekecekler. Dilerim ilerleyen haftalarda bunu başarırlar.

‘KEREM’İN ÇOK YOLU VAR’

Kerem Aktürkoğlu o eski parlamalarını yapamıyor. Sakın bana kimse, “Marcao ile olan hengamesinden etkilendiği için yeterli oynayamıyor” demesin! Genç bir futbolcu fakat daha fazlaca yolu var, kendisini toparlaması gerekiyor. Van Aanholt, futbol çizgisini daha tam oturtamadı. Bir bakıyorsun bir maç tavan yapıyor, bir daha sonraki maçtaysa varlığı yokluğu aşikâr değil.

‘HALİL KAYIPLARI OYNADI’

Halil Dervişoğlu birinci yarı kayıpları oynadı. Hele bir durum oldu ki, kaleci İrfan Can topu Halil’in ayağına verdi. Madem Galatasaray forması giyiyorsun bu biçimde o konumu gole çevireceksin. Diagne girdikten daha sonra Halil biraz hareketlendi, bir de kalecinin yanlışından gol attı. Lakin Galatasaray için bu futbol yetmez. Göztepe ise canla başla gayret etti. Maçı birliktee de bitirebilirlerdi. Kalecilerinin kusuru niçiniyle şanssız bir gece yaşadılar.

YENİ ÜYE OLANLARA 10 TL ARMAĞAN