Son dakika Fenerbahçe haberi – Frankfurt’ta ortalığı karıştıran karar! ‘Bunun izahı yok, kural yanılgısı…’

Sarr

Active member
GECEYE DAMGA VURAN OLAY

UEFA Avrupa Ligi D Kümesi birinci hafta maçında Fenerbahçe, deplasmanda karşılaştığı Eintracht Frankfurt ile 1-1 birliktee kaldı. Temsilcimizin, adeta rakibini elinden kaçırdığı son anlar geceye damga vurdu.

FENERBAHÇE 90+1’DE PENALTI KAZANDI

Son dakikalara girilen ve 1-1 devam eden müsabakanın 90+1. dakikasında Eintracht Frankfurt kalecisi Kevin Trapp, Fenerbahçe forması giyen Dimitris Pelkas’ı ceza alanı ortasında düşürdü ve karşılaşmanın hakemi penaltı noktasını gösterdi.

PENALTIDA TOP KALECİDEN SEKTİ

Hakemin penaltı sonucu daha sonrası topun başına geçen Yunan futbolcu, meşin yuvarlağı Alman file bekçisine nişanladı lakin daha sonrasında Trapp topu denetim edemedi.

GOL GEÇERLİ SAYILMADI

Kaleciden dönen topu tamamlayan Mergim Berisha, Fenerbahçe’yi 90+2. dakikada 2-1 öne geçirdi fakat hakem golü iptal etti. Berisha’nın penaltı atışı esnasında ceza alanı içerisine erken girdiği sebebi öne sürülerek VAR uyarısı daha sonrası gol geçerli sayılmadı.

BAŞLAR KARIŞTI

Dimitris Pelkas’ın kaçırdığı lakin Mergim Berisha’nın kaleciden dönen topu tamamlayarak gole çevirdiği penaltının yenidenlanmayarak direkt iptal edilmesinin akabinde biroldukça futbolseverin başı karıştı.

DENİZ ÇOBAN’DAN ‘KURAL HATASI’ AÇIKLAMASI

Ancak penaltı durumu sırasında Eintracht Frankfurt futbolcusu da kural gereği girmesi yasak olan ceza alanı yayına adım atıyor. Bu konum da kural kusuru tartışmalarını alevlendirirken eski hakem ve Fanatik Gazetesi muharriri olan Deniz Çoban hususa açıklık getirdi. İşte Çoban’ın değerlendirmesi;

‘BU KUSURUN İZAHI YOK’

‘Dün akşam oynanan Fenerbahçe maçın son dakikalarında yaşananlar, Türkiye’de bir lig maçında yaşanmış olsa bugün kural yanlışı tartışmaları yaşanıyor olurdu. Bu düzeyde bu biçimde bir maçta yapılan bu yanılgının izahını ben bulamadım.’

‘FRANKFURTLU OYUNCULAR DA GİRDİ’

‘Ceza alanına ve ceza alanı yayına erken girenler yalnızca Fenerbahçeli oyuncular olsaydı, karar yanlışsız diyebilirdim. Fakat Fenerbahçeli oyuncuyla bir arada ceza alanına ve ceza alanı yayına erken giren Frankfurtlu oyuncular da var.’

KURAL NE DİYOR?

IFAB Kural Kitabı, gol ile neticelenmeyen bir penaltı vuruşu öncesindeki ihlal için şunu söylüyor; ‘Bir penaltı vuruşunda ceza alanına ve ceza alanı yayına her iki gruptan da vuruş yapılmadan giren oyuncular var ise, vuruşun gol olup olmadığına bakılmaksızın, penaltının yineı gerekir.’

MİSLİ.COM’DA CANLI İZLE VE OYNA