Son dakika – Diyarbakır’da yetişen futbolcular, yurt dışı kamplarına gdolayılecek

Sarr

Active member
Türkiye’de merkezi Mersin’de bulunan Inter Akademi Türkiye’nin ikincisi, Diyarbakır’da açıldı. Inter Akademi Koordinatörü Hüseyin Kılavuz ve birlikteindeki heyet, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Seyrantepe TOKİ yerleşkesinde kayıt, ön izleme ve seçmeleri takip etti.

6-16 yaş ortası çocukların eğitim bakılırsaceği akademide, yabancı antrenörler, tabip, diyetisyen ve lisan eğitim hocaları da bulunuyor. Burada seçmeleri geçtikten daha sonra, akademide muvaffakiyet elde eden genç atletler, hem yurt içi, tıpkı vakitte yurt haricinde kamplara dahil edilecek. Yaz boyunca sürecek olan akademide, başarılı atletlerin beraberinde İtalya’nın esaslı futbol kulüplerinde olan Inter’e, seçmelere gdolayılecek.

“ÖNCE GÜZEL İNSAN, daha sonra ATLET YETİŞTİRİYORUZ”

Inter Akademi Türkiye Koordinatörü Hüseyin Kılavuz, Mersin’den daha sonra birinci açılan futbol okulunun, Diyarbakır’da olduğunu söylemiş oldu. Kılavuz, “15 vilayette açılacak. Lakin evvel Diyarbakır oldu. ‘Önce yeterli insan, daha sonra atlet yetiştiriyoruz’ sloganımız var. Bu slogana uygun olarak buraya geldik. Yaz kamplarının hazırlıklarını yapmaya geldik. İtalya’dan yabancı hocalarımız gelecek. Onlar gelmeden, Diyarbakır’ı izlemeye geldim. Burada tesisleşme yapılacak yerleri gezdik. Hedefimiz, İtalya Inter Kulübü’nde sportmenlerin aldığı futbol eğitimini Türkiye’de yaptırmak. Çocuğun İtalya’da bulunmasına gerek yok. İdmanların hepsi burada olacak” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN GENÇ NÜFUSUNUN YÜZDE 40’I DİYARBAKIR’DA”

Inter Akademi Diyarbakır Koordinatörü Abdulmütalip Süer ise, burada Avrupa’nın en büyük kulüplerinden olan Inter’in alt yapı pozisyonundaki futbol okulunu açtıklarını belirtti. Süer, “Öncelikli amacımız, yeterli bir insan, birey yetiştirmek. daha sonra dünya liglerinde, yeterli yerlerde oynayacak atletler yetiştirmek. aslına bakarsanız üst seviye bir eğitim veriyoruz, hocalar ve hizmet var. Diyarbakır’ı seçmemizin bir sebebi de, Türkiye’nin en genç nüfusunun yüzde 40 oranla en yüksek olduğu tek kent olması. Burada yeni Cengizler, Çağlarlar ve Ardalar üzere, hayli yeterli çocuklar çıkarmak gayesindeyiz. Bunların önünü açmak ve bu ortamı yaratmak istiyoruz. Şuan kendi tesisimizi yapıyoruz. Bunu yaparken, eğitimlerimizin yurtdışı ve yurtiçi kamplarıyla uğraşıyoruz. Seçmeler yapıyoruz. Bunları devam ettireceğiz” diye konuştu.

Atletler ise, evvel A Ulusal Futbol Ekibi’nde forma giymek, ondan sonrasında muvaffakiyet elde etmek için bu akademiye katıldıklarını söylemiş oldu.