Son dakika – Aykut Kocaman: “Avrupa ile aramızdaki makas açıldı”

Sarr

Active member
Medipol Başakşehir Teknik Yöneticisi Aykut Kocaman, Trabzonspor’la oynanan ve 0-0 sona eren hazırlık maçının akabinde çabayı kıymetlendirdi.

Müsabaka daha sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kocaman, kuvvetli kadro durumlarını devam ettireceklerini söylemiş oldu.

Birinci hazırlık maçlarını oynadıklarını belirten Kocaman, “Bugünkü oyunda bizim ismimize olumlu ya da olumsuz şeyler söylemek gerçek olmaz. Bizim ismimize dönemin birinci hazırlık maçıydı. Yeterli oyun ya da makûs oyun diye bir nitelendirme yaparsam kendi oyuncularıma haksızlık olur. Ağır idmanlardan daha sonra ayaklar fazlaca ağır olur. Maçta da bunun zorluklarını gördük. Benim adıma olumlu şeylerin biraz daha fazla olduğu bir oyun olarak gözüktü. güçlü grup durumunu bıraktığımız yerden devam ettireceğiz ve bir adım üstüne gideceğiz üzere görünüyor. Bu sene, mesleğine olumlu bakan oyuncu sayımız hayli fazla. Şayet onları 3’üncü bölgede biraz daha değerlendirebilirsek olumlu şeyler olabilir üzere gözüküyordu idmanlarda.” sözlerini kullandı.

Sakaryaspor ve Panathinaikos ile planlanan hazırlık maçlarının iptal olduğunu aktaran tecrübeli çalıştırıcı, “Malatyaspor ile temas kurduk hem onlar birebir vakitte bizim ismimize âlâ bir maç olacak üzere gözüküyor. Üç gün daha sonra Beşiktaş ile oynayacağız. Ölçü belirlemek için son derece yeterli maçlardan birisi olacak. Kasımpaşa, Hatay ve akabinde Kasımpaşa maçları var. Dönem içerisinde üstte olma dileği olan kadrolarla oynayacağız. Bunlardan bir tanesi de biziz. Kendi adıma ölçü yapabilmek için yeterli göstergelerin olacağı maçlar olarak gözüküyor.” halinde konuştu.

Kocaman, fiziki olarak azamî düzeye ulaşmalarının 1,5-2 ay süreceğini söylemiş oldu.

Türk kadroları ile Avrupa kadrolarının içindeki farkın büyüdüğünü vurgulayan Kocaman şunları kaydetti:

“Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da gözüktü ki artık dünyada ezber oyununa döndü iş. Baskı, oyun oynatmama ve topu aldığında da ezber oyunu var. Biz de kendi ismimize, Türkiye’deki şartlar ortasında bunu biraz daha yapabilirsek kendimizi, geçen yılın son 7 maçında bıraktığımız manzaraya taşıyabiliriz. Nerelere hakikat dönüşebileceğini kestirmek kolay olmuyor zira materyalimiz insan. Genel imajlar şu anda daha uygun olacağını gösteriyor. 10-12 yıldır ben Avrupa ile aramızdaki makasın açıldığını söylüyorum. Bunu yalnızca Avrupa ülkelerinin ileriye gitmesiyle değil bizim geriye gitmemizle açıklıyordum. Bu futbol nizamında, bu fikir yapısıyla buraya yanlışsız gitmemiz kaçınılmazdı. aslına bakarsan düşen bir kalite var. Bu kalitenin düşüşünü biraz daha etkileyecek bir düzensizlik durumu var. Öte yandan biz düzensizliği ve kaosu fazlaca sevdiğimiz için bunu tahminen bir süre daha sonra avantaja çevirebiliriz.”

Kocaman bu sene bir daha tribünlere dönecek olan taraftarların ehemmiyetine dikkati çekerek, “13 aylık bir ortanın akabinde futbolun içine şubat ayında girdim. Televizyon seyrederken de kenarda izlerken de taraftarsızlık hakikaten feci bir şey. Futbolda şayet olmazsa olmaz tek şey, futbolcular. Fakat futbolu oynamaya başladıktan daha sonra en kıymetli öge ise taraftarlar. Taraftarların da dönecek olması, işi iddia edilirliğin biraz dışına çıkararak kaliteyi arttırma zorunluluğuna götürebilir üzere gözüküyor.” tabirlerini kullandı.