Sıhhat Bakanı Koca: Daha fazla istihdam pahalandırılacak

Vitra

New member
Sıhhat Bakanı Koca: Daha fazla istihdam pahalandırılacak Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun diyaliz teknikerlerinin takım meseleleri ile ilgili sorusuna, “İlerleyen süreçte, KPSS ile yapılacak sıhhat işçisi alımlarında anılan branşta daha fazla işçi istihdamı talebi planlamalarımızda değerlendirilecektir” karşılığını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, diyaliz teknikerlerinin takım problemini ve sertifikası olmayan bireylere takım verildiği tarafındaki tezleri, hazırladığı soru önergesiyle Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya sormuştu.

‘Sertifika, diploma yerine geçmemektedir’

Sıhhat Bakanı Koca, sertifikasız işçi savı ile ilgili soruya, şu cevabı verdi:

“Bakanlığımız Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kararlarına nazaran sıhhat alanında lise, ön lisans ve lisans seviyesinde eğitim alarak mezun olan şahıslar sertifikalı eğitim programlarına müracaat yapabilirler. Bakanlığımız Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği; Sertifikalı Eğitim Programı, mezuniyet daha sonrası; aşikâr bir hususta özel bilgi ve maharete dayalı yeterlik kazandırmak emeliyle sıhhat alanında düzenlenecek örgün yahut uzaktan eğitim programını tabir etmektedir.

Sertifikalar lise, meslek yüksekokulu ve üniversite diplomasına denk olmayıp, diploma yerine geçmemektedir. Sıhhat alanında rastgele bir eğitimi olmayanların sertifika alarak sıhhat alanında çalışması mümkün değildir”

Koca teşekkür etti

Bakan Koca, Tanrıkulu’nun 24 bin mezunu olan kısma niye yalnızca 20 kişilik takım açıldığına ve bir çalışanın 3 aygıta baktığına ait sorusuna ise şu cevabı verdi:

“1 Şubat 2021 tarihi prestijiyle bakanlığımıza bağlı sıhhat tesislerinde diyaliz (sağlık teknikeri/sağlık teknisyeni) branşında 1415 sıhhat çalışanı etkin olarak bakılırsav yapmakta olup, 1109’ü sıhhat teknikeri (ön lisans) unvanında bakılırsav yapmaktadır.

Takıma ve/veya konuma yerleştirme süreçleri, adayın KPSS puanına nazaran tercileri doğrultusunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca merkezi olarak yapılmaktadır. Sıhhat işçisi alımı ile ilgili duyurular Sıhhat Bakanlığı ve ÖSYM internet sayfalarında duyurulmaktadır.

KPSS ile diyaliz (sağlık teknikeri) branşında 2018 yılında 275 sıhhat işçisi, 2019 yılında 174 sıhhat işçisi ve 2020 yılında 195 sıhhat işçisi alımı planlanmış ve ÖSYM tarafınca ilan edilerek yerleştirme süreçleri yapılmıştır.

Önümüzdeki periyotlarda, ilerleyen süreçte, KPSS ile yapılacak sıhhat çalışanı alımlarında anılan branşta daha fazla işçi istihdamı talebi planlamalarımızda değerlendirilecektir”

Bakan Koca’nın, cevabının sonunda, “Konuya gösterilen ilgiye teşekkür ederim” tabirlerini kullanımı dikkat çekti.

ANKA