Şenol Çorlu: Mesut’un yerine Arda’yı tercih ederdim

Sarr

Active member
Fenerbahçe forması altında 2 sefer şampiyonluk yaşayan senelerca kulübe altyapıda hizmet eden Şenol Çorlu Ajansspor’a açıklamalarda bulundu.

“103 GOLLÜK REKOR ASKIDA KALDI”

-Fenerbahçe’de iki şampiyonluk yaşadınız. Bunlardan biri de 1988-1989 döneminde 103 gollük şampiyonluktu. O gol rekoru tekrar kırılır mı?

Kırılır alışılmış. Kırılmaması için bir sebep yok. Lakin maalesef daha düzgün imkanlara sahip olunmasına karşın ülkü bir takım kurulamadı. Daha doğrusu yönetilemedi. Bu niçinle o muvaffakiyet hâlâ askıda kaldı.

“GERİYE DÜŞSEK BİLE KAZANACAĞIMIZA İNANIYORDUK”
-O dönem ekip halinde gol rekoru için özel bir uğraş sarf ettiniz mi?

Ortadan uzun vakit geçti. Ancak şu biçimde bir havamız vardı; her maçı kazanabiliriz inancına sahiptik. Çok önemli bir özgüvenimiz vardı. Bu alana ziyadesiyle yansıyordu. kimi vakit mağlup duruma düşsek bile endişelenmiyorduk. Maçı lehimize çevirecek yetenekte oyunculara sahiptik.

“GOLLERİM GALATASARAY’A DENK DÜŞÜYORDU”
-Galatasaray derbilerinde genelde boş geçmezdiniz.

Bunun sebebi ben de bilmiyorum. (Gülüyor) Ama hoş bir tesadüf oluyordu. Galatasaray maçları bizim için kıymetliydi. Onlar da bize karşı farklı motive olurlardı. Gollerim de Galatasaray’a denk düşüyordu.

“SADECE PEREİRA VE ADVOCAAT’TAN İLGİ GÖRDÜK”
-Biraz da günümüze gelelim. 2006’dan beri Fenerbahçe’nin altyapı ünitelerinde bakılırsav yaptınız. Şimdiye kadar en epey hangi teknik adamdan ilgi gördünüz?

En hayli Vitor Pereira’dan ilgi ve alaka gördük. Dick Advocaat için de birebir şeyleri söyleyebilirim. Ancak onun haricindeki hocalar maalesef istediğimiz üzere olmadı.

-Anlaşılan Aykut Kocaman, Ersun Yanal ve İsmail Kartal üzere yerli hocalardan dayanak görmediniz.

İsim zikretmek istemiyorum. Onların olduğu periyot ilgiden yoksunduk.

“GENÇLERDE DÜNYA ŞAMPİYONU OLDUK”
-Yöneticilerden size gerekli ilgiyi gösteren oldu mu pekala?

Ömer Temelli vardı. Şu anda idarede asbaşkanlık yapıyor. bir daha Hüseyin Topbaş vardı. Onlar bizimle yakından ilgilendiler. esasen bizim 1996-1996 nesli kendi yaş kategorisinde dünya şampiyonu olmuştu. Şu an o futbolcular hâlâ liglerde oynuyorlar. O grupların kurulmasında Ömer Beyefendi ile Hüseyin Bey’in hayli katkıları oldu. Lider Aziz Yıldırım’ı da unutmamak lazım.

“ÇOCUKLARA ‘FENERBAHÇELİ MİSİN’ DİYE SORARIZ”
-Altyapıya oyuncu alırken kriterleriniz neydi? Bir röportajınızda, ’Önce Fenerbahçeli olmalı’ demişsiniz.

Fenerbahçeli olmak öncelikli kriterimiz değil. Çocuğun birinci olarak atletik ve teknik özelliklerine bakarız. Bütün o kriterler olduktan daha sonra laf içinde sorarız; ’Fenerbahçeli misin’ diye. Zira ondan sonrasındaki senelerda karşıt bir duruma düşmemek için Fenerbahçelilik de değer arz ediyor.

“ALTYAPI BİR KÜLTÜRDÜR”
-Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’a nazaran niye Fenerbahçe’den genç futbolcuları A Kadro’da goremiyoruz?

Bu bir kültür olağan. A Grup’ya gelen hocalarımız biraz daha gençlere ehemmiyet verirlerse oyuncu çıkar. örneğin şu anda Arda Güler çıktı. Fakat daima oynatmak lazım. Oynatamazsanız kiralık vermek zorunda kalırsınız. O da beğenilen bir durum değil. Büsbütün baştaki teknik adamın vizyonu ve niyetiyle alakalı.

“KİMSE GENÇLERİ OYNATIP BASKI ALTINA GİRMEK İSTEMİYOR”
– Fenerbahçe taraftarı genç oyuncuları ekiplerinde görmek istemekle birlikte onlara karşı sabırsız güya.

Genç futbolcunun oynadığı maçlarda şayet istediğiniz skoru almamanıza karşın baskıya dayanırsanız ve bu süreklilik arz ederse bunda başarılı olursunuz. Ama kimse o baskıyla karşı karşıya kalmak istemiyor. Herbiçimde o yüzden tercihlerini ergenlerden yana kullanmıyorlar.

ARDA GÜLER’İ KİM ALDI?
– Arda Güler, transfer edildiğinde siz nazaranvde miydiniz?

bakılırsavdeydim lakin Arda Güler’i şu anki idare aldı. Yani Tahir Karapınar hoca tarafınca Gençlerbirliği’nden transfer edildi.

-Şu an Fenerbahçe’deki bakılırsaviniz nedir?
Aktif bir vazifem yok. Lakin kulüpteyim. Danışmanlık üzere işleri yönlendirmeye çalışıyorum.

“ARDA GÜLER’İN KORUNMAYA DEĞİL OYNAMAYA GEREKSİNİMİ VAR”
-İsmail Kartal’ın ’Arda Güler’i kollamak ve korumak zorundayız. Onu oynatmak için maçlara bakılırsa hareket ediyoruz.’ formundaki tabirlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İsmail Hoca’nın kollamaktan neyi kast ettiğini bilemiyorum. O düzeye gelmiş bir futbolcunun korunmasına gereksinimi yok. Futbolcu kendi kendini korur. Kıymetli olan ona inanmak ve daima misyon vermek. Ancak İsmail Hoca’nın kanılarına de hürmet duyuyorum.

-Siz olsaydınız Arda’yı her maçta oynatır mıydınız?

Şayet ona güveniyorsanız olağan ki oynatırsınız, niçin oynatmayacaksınız?

“MESUT ÖZİL O HALİYLE NASIL OYUNA GİRDİ?”

-Arda Güler’in Trabzonspor karşısında birinci 11’de oynamadığını görür görmez şaşırdınız mı?

Arda Güler tercihi âlâ hoş de Mesut Özil’in oyuna girmesini anlayamadım. Yani idmanlarda o adar fit mi ki maçta alternatif olarak düşünülüyor onu anlayamadım. Oyuna girer girmez ne kadar zayıf olduğu belirli oldu. Mesut’u kullanmak yerine ben olsam Arda’yı tercih ederdim. Lakin artık ben olsam sen olsan sıkıntısı değil. Sonuçta bir teknik adam var. Onun görüşlerine de hürmet duymak zorundayım. Fenerbahçe 10 kişi ile üzerine düşünenin en uygununu yaptı. Daha yeterli bir kurguyla tahminen de maçı kazanabilirdi. Sanki Osayi Samuel ve Pelkas ile daha süratli bir çizgi yapılabilir mi diye kendi kendime düşündüm.