Sempati eksikliğinden: doktor hastayı ameliyat etmeyi reddediyor

Smug

Active member
Lenzburg AG’den 18 yaşındaki Valentina yürümeye başlayan çocuk öğretmeni olarak çalışıyor ve yaklaşık bir yıldır bilek ağrısı çekiyor, “20min” bildirdi. Uzun bir aramanın ardından nihayet sebebini belirleyebilen ve gerekli ameliyatı planlamak için onunla konuşan bir el cerrahı buldu.

Valentina’yı şaşırtacak şekilde, görüşmeden sonra doktorun yazdığı bir e-posta aldı: “Pek iyi anlaşamadığımız ve doktor-hasta ilişkisinin optimal olmadığı izlenimine sahip olduğum için, bu prosedürü en yakın zamanda yaptırmak istiyorum. Bu yüzden ameliyat olmaya karar verirseniz başka bir el cerrahı bulmanız gerekir.”

Valentina’nın ailesi perişan durumda

“20min”e göre Valentina, doktorun e-postasıyla neyi kastetmiş olabileceğini bilmiyor. “Bununla ne demek istediğini tam olarak anlamıyorum” diyor. “Her zaman çok kibar oldum ve sadece birinin bana yardım etmesini ve acının geçmesini istiyorum.”

Valentina’nın annesi Bojana da şöyle diyor: “Kızım utangaç ve son derece terbiyeli. Haberi çok kişisel aldı. Bunun için çok üzüldüm ve yanlış bir şey yapmadığına dair ona güvence verdim.” Doktor en azından yanlış anlaşılmaya neyin sebep olduğunu açıklamalıydı. “Ayrıntılı bir gerekçemiz yok” diyor. “O mektuptan sonra ben de onunla bir daha iletişim kurmak istemedim.”

Bunun yerine, şimdi Valentina ile yeni bir doktor arıyor. “[Valentina] muhtemelen birkaç hafta daha acıya katlanmak zorunda kalacak. Durum hepimiz için çok zor” diyor Bojana.

avukatlar öyle diyor

“20dk”, yasaya göre özel bir hastanede çalışan doktorların sözleşme özgürlüğü ilkesine dayanarak tedaviyi veya ameliyatı reddedebileceğini bildiriyor. Bu, özellikle fazla çalışma, mesleki nitelik eksikliği veya fatura ödeyemeyenler nedeniyle güven eksikliği olduğunda geçerlidir.

Tek istisna, doktorların acil yardım sağlamadıkları için yargılanabilecekleri acil durumlardı. Valentina’nın durumunda, en iyi ihtimalle, belirtilen nedenlerden biri nedeniyle tedaviyi iptal etmediğini doktoruna kanıtlaması koşuluyla, tazminat talepleri ileri sürülebilir.