Sektörel Yeni Gelişmeler | Demir çelik: Güç tedarikinde yaşanan meseleler dalda belirsizlik yaratıyor.

Smug

Active member
Global ham çelik üretimi, en büyük çelik üreticisi pozisyonunda olan Çin’in üretimindeki düşüşün tesiriyle 2021 yılının son ayında da gerilemeye devam etti. 2021’in tamamında global ölçekte üretim yıllık bazda %3,7 yükseldi. Yurt ortasında ise ham çelik üretimi geçen yılın Aralık ayında da artmaya devam ederek, kesintisiz yükselişini Haziran 2020’den bu yana sürdürdü. Yurt ortasında üretim, 2021’de yıllık bazda %12,7’lik artışla 40 milyon tonu aşarak tarihi yüksek düzeyde gerçekleşti.

İç pazarda mamul çelik tüketimi Ocak-Kasım periyodunda %12,9’luk artışla 30,5 milyon ton düzebir daha yükseldi. İç tüketim yılın son çeyreğinde inşaat ve otomotiv kesimlerinde yaşanan sakinliğe bağlı olarak yavaşlarken, yurt içi cirolardaki gerçek düşüş de devam etti. İhracattaki olumlu gelişmelerin tesiriyle yurt dışı gerçek cirodaki yükselişin ise sürdüğü izlendi.

Demir cevheri fiyatlarındaki aşağı taraflı seyir 2021 yılının son iki ayında da devam etti. Kelam konusu gelişme, üretim maliyetlerindeki artış baskısını bir ölçü hafifçeletti. birebir vakitte, dünyanın en büyük çelik tüketicisi olan Çin’de artan talebi karşılamak maksadıyla çelik üretiminde beklenen artışın, demir cevheri meblağlarının tarafını bir daha üst çevirebileceği öngörülüyor.

Güç tüketimi yüksek olan çelik bölümünün sebep olduğu karbon salınımını azaltmaya yönelik çalışmaların, ilerleyen periyotta global çelik pazarını şekillendirecek en değerli faktörlerden biri olacağı düşünülüyor. Bu kapsamda yapılacak çalışmalar, bölümün ana ihraç pazarı olan AB’ye olan ihracatın sürdürülebilmesi açısından da büyük değer taşıyor. Ayrıyeten, son günlerde yurt ortasında yaşanan ve süreksiz nitelikte olduğu belirtilen doğal gaz ve elektrik kesintilerinden kaynaklanan meselelerin, yüksek güç ihtiyacı sebebiyle bölümdeki üretimi kısmen olumsuz etkileyebileceği bedellendiriliyor.

iktisat.isbnak.com.tr