Seçimi kaybederse Erdoğan koltuğunu bırakır mı?

Vitra

New member
Seçimi kaybederse Erdoğan koltuğunu bırakır mı? Yazının başlığı şu anda ülkede en epey sorulan soru diyebilirim. Açıkça söyleyeyim, beni nazarann tanıyan her insanın birinci sorusu bu oluyor:
Seçimi kaybederlerse bırakırlar mı?
Benim kuşkum yok. Erdoğan seçimi kaybederse hükümeti bırakır.
Peşine ikinci soruyu yapıştırıyorlar; ya çevresi! Etrafı bırakmaması için baskı yapar mı?
Niçin yapsınlar diye soruya soruyla karşılık veriyorum.
Soran; onlar da iktidarın kesimi. Erdoğan giderse onlar da koltuklarından olacaklarını, bir elleri yağda bir elleri balda hayatın biteceğini biliyorlar diyor.
Gülüyorum; kim onlar?
Soran; Bırak Allah aşkına diyor kim olacak ki; danışmanlar, üst seviye bürokratlar, valiler, kamu kuruluşlarının idare heyeti üyeleri, eski yeni milletvekilleri, kamudan iş alan müteahhitler.
Bıraktırmazlar mı diyorum?
Soran; direnelim diyebilirler, seçime hile hurda karıştı numarası yapabilirler, kimi sandıklardaki oyların çalındığını tez ederek iptal edebilirler, kararı lehlerine çevirebilirler kelamlarıyla kaygısını dillendiriyor.
Sahiden yaparlar mı?
Bir sav: AKP, İstanbul seçimlerini birtakım müteahhitleri baskısı kararı iptal ettiği söylenir.
DEVA Partisi Genel Lideri Babacan da bu sıkıntıyı değindi. Onun görüşü şu.
Diyor ki; muhalefet açık oyla kazanırsa bir şey yapamazlar. Ucu ucuna olursa kırk türlü oyun olabilir. İstanbul’da olduğu üzere .
Yani punduna getirip seçimi yenileyebilirler mi?
İstanbul’da denediler, seçmenin tobayanı yediler. tekrar denerler mi?
Olabilir!..
Babacan’a katılıyorum. Oylar başa baş giderse, Millet İttifakı’nın adayı kıl hissesi önde olursa kırk türlü oyundan birini deneyebilirler.
Zira daha evvel denediler.
Zira YSK ( Yüksek Seçim Heyeti) artık siyasi bir kurum oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı üzere Saray’ın buyruğuna girdi.
YSK’ya inanç sıfır…
2017 referandumu kırılma noktasıydı. YSK, sandıklar kapanmadan itiraz var nedeni öne sürülerek mühürsüz oyları da geçerli saydı.
Edirne’den Kars’a, Hakkari’den İzmir’e kadar, her yerde…
YSK bugüne kadar hangi sandıklarda mühürsüz oy kullanıldığını açıklamadı. Muhalefete nazaran iki milyon mühürsüz oy sisteme sokuldu.
Hatırlayın… Muhalefet şaşkınken ne yapacağını bilemez biçimdeyken Cumhurbaşkanı ‘ atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek noktayı koydu.
YSK İstanbul seçimini de iptal ederek siyasete bulaştığını gösterdi. İstanbul seçiminin iptali başlı başına skandaldır. YSK’nın intihar ettiğinin dokümanıdır.
Birebir oyunu yapabilir mi?
Kuvvetle mümkün. Babacan’ın sonuç farklı olmalı derken YSK’nın her an hür türlü sonucu alabileceğine dikkat çekiyor. Fark açık olursa YSK’nın da elinden bir şey gelmez!
Gelelim kaybetseler de iktidarı vermezler sorununa.
Telaşlı muhalifler…
Telaşlı seküler topluluk..

Gün uzunluğu bu mevzuyu konuşuyor. Hatta kesin kararla konuşuyorlar; kesin vermeyecekler diyorlar.
Pekala, kaybederlerse iktidarı devretmeyecekleri propagandasını yapan kim?
Taraftarlarını korkutmaya çalışan muhalefet mi?
Hayır.
Tam karşıtı, onlar ‘hiç bir sorun yok, kazanırsak iktidarı devralırız’ diyor. Telaşları gidermeye çalışıyor.
bu biçimde kaybederlerse iktidarı bırakmazlar söylentisini yayan kim?
Kim olacak iktidar yanlıları!..
Muhalefete oy verirseniz kaos olur, işinizden gücünüzden olursunuz, iktisat batar, bugünleri ararsınız diye kaygı salıyorlar.
İktidar yanlısı müellifler kara propagandaya başladı bile. İmamoğlu seçilirse ve yetkimi son güne kadar kullanacağım derlerse ne yaparlarmış!
Parlamenter sisteme dönüş tezi çökermiş!
Meclis’te 360 vekilli bulamazlarsa Anayasa’yı değiştiremezler parlamenter rejime geçemezlermiş.
Kaos olurmuş.
Başları karıştırma yazıları. AKP giderse tufan olur korkutmaları.
Niçin kaos olsun ki.
hiç bir şey olmaz. Millet İttifakı’nın adayı beş/altı puan farkla kazanıp Meclis’te de 360’ı bulurlarsa işler rahat olur. Tereyağından kıl çeker üzere olur.
Kıl hissesi olursa biraz meşakkatli olur. Lakin kaos olmaz.
Kara propagandaya aldırmayın…