Sebzeli Kırmızı Mercimek Yemeği

Sarr

Active member
Sebzeli Kırmızı Mercimek Yemeği Tanımı İçin Materyaller

• 1 su bardağı kırmızı mercimek(ben organik kırmızı mercimek kullandım)
  • 4 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet orta uzunluk kuru soğan
  • 1 adet orta uzunluk patates
  • 1 adet havuç
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Su ölçüsünü yemeğin kıvamı bozulmasın diye azar azar ek ederek devam edeceğiz
  • 8-10 kısım maydanoz
  • Damak zevkiniz kadar tuz ve baharatlar(karabiber, köri vs)
Sebzeli Kırmızı Mercimek Yemeği Tanımı Yapılışı

Bakliyat yemeklerinde her vakit dikkat ettiğim bir şey ortasındaki fıtık asidi çıkarmak için fermente etme olayıdır. Şayet sizin de bünyeniz benim üzere gaz yapma sorunu yaşıyorsa bu kademeyi es geçmeyin derim. Birinci 24 saat buzdolabında suda bekleyerek, daha sonraki 24 saatte de suyun içine elma sirkesi koyarak toplamda 48 saat fermente ediyoruz. daha sonrasında ise bu gazı çıkmış suyu süzüp haşlıyoruz. Ben her seferinde uğraşmamak için 1 kg kadar fermente edip bölüp dondurucuya atıyorum. Kullanacağım vakit kolaylık oluyor. (eğer uğraşmak istemezseniz 1 saat ılık suda bekletin mercimekleri. )bu ayrıntıdan daha sonra tanımımıza geçebiliriz
☺
sağlıklı ayrıntıları paylaşmadan geçemiyorum tahminen sıkmışımdır sizi????.

1. Soğanları yağımızla birlikte tencereye alıyor ve kavurmaya başlıyoruz.
  2. Çok fazla öldürmeden epey az su ek edip salçamızı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
  3. Salçamızın soğanla özleştiğin den emin olduktan daha sonra patates ve havuçları koyuyoruz.
  4. Az bir suyla soteler üzere pişiriyoruz. Artık yavaş yavaş küçük küçük su ek etmeye başlıyoruz karışımımıza.
  5. Patates ve havucun mercimekle eş vakitli pişkin olması için sert yumuşak içindeyken suda bekletip yumuşattığımız süzdüğümüz mercimeklerimizi katıyor ve özleşene ve tüm gereçler eşit yumuşayana kadar pişiriyoruz.
  6. İstek ettiğiniz kadar tuz koyabilirsiniz ölçü yazmadım damak zevki farklı olur diye.
  7. Ocağın altını kapatıp kıyılmış maydanozları ekleyip karıştıralım ve güzelce yemeğin deminin oturmasını bekleyelim 10 dakika kadar.
Afiyet olsun????.