Şansölye Scholz’un yeni yıl konuşması: “Biz de değişmeliyiz”

Smug

Active member
Sevgili yurttaşlarım!

Ülkeyi dolaşırken birçok yaşlı insan bana şunu söylüyor: “Her şeyi hiç bu kadar yoğun bir şekilde, bu kadar hızlı bir şekilde art arda yaşamamıştım.”
– Corona yarılanır tamamlanmaz Rusya, Avrupa’nın ortasında amansız bir savaş başlattı.
– Kısa bir süre sonra Rusya başkanı gaz kaynağımızı kapattı.
– Ve sonbaharda Hamas’ın İsrail’e yönelik acımasız terör saldırısı da yaşandı.

“Dünyamız daha huzursuz ve zorlu bir hale geldi”

Ne kadar acı, ne kadar kan dökülüyor. Dünyamız daha çalkantılı ve daha sert hale geldi.
Neredeyse nefes kesici bir hızla değişiyor.

Bu yüzden bizim de değişmemiz gerekiyor. Bu çoğumuzu endişelendiriyor.
Bu da bazıları için memnuniyetsizliğe neden oluyor. Bunu dikkate alıyorum. Aynı zamanda şunu da biliyorum: Biz Almanya olarak bunu aşacağız.

Bir yıl önce nerede olduğumuzu hatırlıyor musun? Pek çok uzman yüzde üç, dört, beş ekonomik gerileme öngörmüştü. Birçoğu fiyatların artmaya devam edeceğinden korkuyordu. Elektrik kesintileri ve soğuk evlerle ilgili endişeler vardı. Olaylar farklı çıktı. Enflasyon düştü. Ücretler ve emekli maaşları artıyor. Bu kış doğalgaz depolama tesisleri ağzına kadar dolu.

Ekonomik krize direndiğimiz için işler farklı gelişti. Çünkü enerjiden tasarruf ettik ve zamanında önlem aldık. Hepimiz – birlikte. Ayrıca karşı rüzgarlarla da başa çıkabiliriz. Bu, zamanımızın zorluklarını küçültmez. Ancak bu bize bunlarla başa çıkabilme cesaretini veriyor.

“Ülkemiz çok uzun zamandır yıprandı”

“Almanya’da sen değilsen bunu kim yapabilir?” – Avrupa’da ve dünyanın her yerinde etrafımızdaki birçok kişi bana bunu söylüyor. Ve bunda bir şey var. Almanya’da daha önce hiçbir zaman bu kadar çok kadın ve erkek bugün olduğu kadar işe girmemişti. Bu bizim refahımızı sağlar. Bu bize geleceğe güçlü yatırım yapma fırsatı veriyor. Ve biz de bunu yapmak zorundayız.

Bugünlerde trenle seyahat eden ya da harap bir köprünün önünde trafik sıkışıklığına yakalanan herkes, ülkemizin çok uzun zamandır yıpranmaya maruz kaldığını anlıyor. İşte bu yüzden şimdi yatırım yapıyoruz: düzgün yollara ve daha iyi demiryollarına.

– Temiz enerji tedariği ve daha iyi iklim koruması.
– İyi işlerde – Almanya’nın her zaman dünya lideri olduğu ekonomik sektörlerde. Tıpkı bilgisayar çipleri veya pil üretimi gibi, yetişmemiz gereken endüstrilerde olduğu gibi.

“Ülkemizi ayakta tutanları rahatlatıyoruz”

Federal Anayasa Mahkemesi’nin Kasım ortasında verdiği geniş kapsamlı karar göz önüne alındığında, bunların hiçbiri daha kolay olmadı. Aklımızdaki projelerin tamamını hayata geçiremeyeceğiz. Ancak aynı zamanda şu da doğru: Gelecek yıl geleceğimize rekor miktarda yatırım yapmaya devam edeceğiz. Sonuç olarak her gün kalkıp işe giden herkesin üzerindeki yükü hafifletmeye devam ediyoruz. Ülkemizi ayakta tutanlar.

Yarından itibaren Almanya’daki çalışanlar 15 milyar euro daha az vergi ödeyecek. Bu, normal gelire sahip dört kişilik bir ailenin gelecek yıl 500 Euro’dan fazla ekstra paraya sahip olacağı anlamına geliyor. Bu yılki vergi indirimiyle birlikte bu, 1.600 avronun üzerinde bir rakama denk geliyor. Buna ek olarak, daha yüksek çocuk yardımları, barınma yardımları ve son fakat bir o kadar da önemlisi, az kazananlar için sosyal güvenlik katkı paylarında indirim var: paket teslimatı veya süpermarket raflarının stoklanması. Çocuklarını önceden okula götürüp, işten sonra ev işlerini yapanlar. Onlar hakkında her gün gazetede okumazsınız. Ama onların başarılarının görülmesi ve tanınması benim için önemli.

“Avrupa’da ve dünyanın her yerinde dostlarımız var”

Sevgili yurttaşlarım! Böyle zamanlarda bile güvenebileceğimiz şeyler var. Bizi güçlü kılanlar: Avrupa’da ve dünyanın her yerinde dostlarımız var. Almanya ve Avrupa’da güvenliğimizi nasıl sağlayabileceğimiz konusunda her gün koordineli olarak çalıştığım ortaklar.

Avrupa Birliği bizi güçlü kılıyor. AB tek bir bütün olarak hareket ettiğinde 400 milyondan fazla vatandaş için hareket ediyor. Sekiz, hatta gelecekte on milyar insanın yaşadığı bir dünyada bu gerçek bir pounddur. Bu nedenle Avrupa’nın gelecek yıl yapılacak Avrupa seçimlerinden birlik içinde ve daha güçlü çıkması çok önemli. Çünkü Rusya’nın kıtamızın doğusundaki savaşı bitmedi! Ortadoğu’daki silahlı çatışmalar da öyle. Ve gelecek yıl ABD’de başkanlık seçimleri yaklaşıyor ve bu seçimler muhtemelen geniş kapsamlı sonuçlar doğuracak; burada Avrupa’daki bizler de dahil.

Noel’den kısa bir süre önce, yedi yıllık çıkmazın ardından, biz Avrupa Birliği olarak Avrupa iltica sisteminde geniş kapsamlı bir reform üzerinde anlaştık. Gelecekte Avrupa’nın dış sınırlarını daha iyi kontrol edebileceğiz. Federal polis de komşu ülkelerimiz ile olan sınırlarda kontrollerini artırdı. Bu işe yarıyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde bu sınırları geçen insan sayısında gözle görülür bir düşüş yaşandı.

“Söz sahibi olmak ve söz sahibi olmak değerli bir varlıktır”

Demokrasimiz de bizi güçlü kılar. Cesur kadın ve erkeklerin burada, Almanya’da özgür seçimler için mücadele etmesi çok da uzun zaman önce değildi. Bu, 35 yıl önce Doğu Almanya’da barışçıl devrimin başladığı zamandı.

Söz sahibi olmak ve söz sahibi olmak değerli bir varlıktır. Buna doğru yol hakkındaki tartışmalar da dahildir. Adil uzlaşmalar için verilen mücadele de; geçen haftalar ve aylardaki yüksek sesli tartışmaların bazıları olmasa da yapabilirdim. Ama gerçek şu ki: Doğru yol tartışılmadan demokrasi işlemez. Birbirimizle konuşmak yerine birbirimiz hakkında konuşursak hiçbir şey daha iyi olamaz.

Bizi güçlü kılan uzlaşma isteğimizdir. Birbirimize olan bağlılığımız.

Tıpkı şu anda korkunç sel ve sonuçlarından muzdarip olan Almanya’nın birçok yerinde olduğu gibi. Elbette yardım edeceğimiz ve bu zor zamanlarda yalnız bırakmayacağımız tüm etkilenenleri düşünüyorum. İtfaiye teşkilatından ve Bundeswehr’den tüm kadın ve erkeklere, THW’den, kurtarma hizmetlerinden ve sellere karşı tüm güçleriyle mücadele eden birçok gönüllüye teşekkür etmek istiyorum. Bağlılığınız için hepinize çok teşekkür ederiz!

Sevgili yurttaşlar, ülkemizde herkese ihtiyaç duyulduğunun farkına vararak güçleniyoruz: üst düzey araştırmacıdan geriatri hemşiresine, polisten paket teslimatçısına, emekliden genç stajyere.
Eğer bunun farkına varabilirsek, birbirimize bu saygıyla davranırsak o zaman gelecekten korkmamıza gerek kalmaz! O halde 2024 yılı ülkemiz için güzel bir yıl olabilir. Her ne kadar bu yeni yılın arifesinde bazı şeyler bugün sandığımızdan farklı gelişse de.

Tüm kalbimle size ve sevdiklerinize sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yeni yıl diliyorum!