Şansal Büyüka: Bırakın oynasınlar

Sarr

Active member
ŞANSAL BÜYÜKA İLE DOBRA DOBRA

Son haftalarda dikkatimi çekti, yanılıyor muyum diye etrafımda küçük bir araştırma da yaptım. Bizim yıllardır, “Oyunu epeyce kesiyorlar, her şeye faul çalıyorlar” dediğimiz hakemler, güya son iki-üç haftadır, eskisi kadar düdük çalmıyorlar, eskisi kadar maçları kesmiyorlar, tempoyu, suratı düşürmüyorlar. Mümkün olduğunca oynatmaya çalışıyorlar.
Daha geride kalan hafta ekiplerimizin Avrupa kupalarında oynadığı maçları gördük. Bu maçları yöneten Avrupalı hakemler bilhassa orta alanda ve ikili çabalarda hayli bariz olmadıkça faul çalmadılar. İkili temaslarda daima oynattılar.
Bakıyorum birebir manzara güya bizim hakemlerde de başladı. Kulüp liderleri, teknik yöneticiler, medya hakemleri baskı altında tutmasa, tahminen daha da yürekli maç yönetecekler.
Son hafta Antalya-Trabzon maçında Zorbay Küçük, Beşiktaş-Kayseri maçında, daima eleştirdiğimiz lakin bu kez hakkını teslim etmek zorunda olduğumuz Ali Şansalan, Malatya-Alanya maçında Yasin Kol, yönettikleri maçları mümkün olduğunca oynatmaya çalıştılar, kolay düdük çalmadılar. Geride bıraktığımız hafta bu anlayışa uymayan tek hakem, Sivas-Galatasaray maçını yöneten Ümit Öztürk oldu. Bilhassa birinci yarıda her konumda çaldı.
Oyun sıkça durmazsa, kalite kâfi seviyeye gelmese bile, maçın heyecanı, temposu, suratı ve sürekliliği artıyor, ortaya seyir zevki yüksek maçlar çıkıyor, “sahte sakatlar”, hakem her konuma çalmayınca eskisi kadar yatmıyor.
Üstün Lig’in her hafta oynanan 10 maçını da son derece titiz izlemeye çalıştığım için, yanıldığımı düşünmüyorum.
Hakemlerde daha az düdük çalma konusunda önemli bir atılım var. Kâfi mi, olağan olarak yetmez fakat başlangıç için bu bile uygun… Aman devam… Amaçlı ve planlı baskılara kulaklarınızı tıkayın. Az çalın, hayli oynatın.

Trabzon’un iki tesellisi
– Trabzonspor kaç maçtır sallanıyor ancak kalitesi ve oyun gücü ile kazanıyordu. Lakin bu kez karşılarında evvel oynatmayan daha sonra harika oynayan bir Antalyaspor buldular.
– Abdülkadir Ömür’ün yokluğu, Nwakeme’nin çabucak sakatlanıp çıkması, atak gücünü ve gol yaratma maharetini olumsuz etkiledi.
– Trabzonspor orta alanını ayakta tutan ve sakatlıktan yeni dönen Bakasetas’ın çabucak hemen gerçek çizgiyi bulamayışı, oyun kalitesini önemli manada düşürdü.
– Trabzonspor 27 maç daha sonra yenilmesine karşın hala iki tesellisi var. Birincisi, mağlubiyete karşın rakiplerinin puan olarak epey oldukca önündeler. İkincisi, fazlaca düzgün oynayan, galibiyeti hak eden, hürmet duyulacak bir ekibe kaybettiler.

En aklı başında insan bile…
Galatasaray-Fenerbahçe bayan futbol kadrolarının, “Kadına şiddet” konusunda farkındalık yaratmak ismine oynadıkları maç akşamı bedelli dostum Serdar Güzelaydın’ın doğum günü yemeğindeydim. Eski lider Dursun Özbek’in de oturduğu Galatasaray yüklü bir masadaydık. Galatasaraylı iş insanı Kayhan Çolakel maçtan geldi, “7-0 kaybettik. Berbat oldu. Bizimle dalga geçerler” dedi. Kayhan’a, “Olur mu, bu maçın sonuçtan evvel öbür iletileri var” dedim.
Lakin masadan kalkmadan, Kayhan haklı çıktı. Fenerbahçe’nin bir devir TÜSİAD başkanlığı yapan yöneticisi Erol Bilecik‘in “Cincon” ile başlayan ve Galatasaray’la, sonuçla dalga geçen açıklaması geldi.
Bu açıklamaya şaşırdım. Bu yöneticilik nasıl bir iş ki, en aklı başında insanları bile şaşırtıp, yoldan çıkartabiliyor.

Usta ayaklar
– Figuierdo (Gaziantep)
– Zajc (Fenerbahçe)
– Serdar Gürler (Konya)
– Diouf (Hatay)
– Pinares (Altay)
– Guilherme (Konya)
– Batshuayi (Beşiktaş/ 2.golü)
– Mame Thiam (Kayseri/ 2.golü)

En aklı başında insan bile…
Galatasaray-Fenerbahçe bayan futbol ekiplerinin, “Kadına şiddet” konusunda farkındalık yaratmak ismine oynadıkları maç akşamı bedelli dostum Serdar Güzelaydın’ın doğum günü yemeğindeydim. Eski lider Dursun Özbek’in de oturduğu Galatasaray yüklü bir masadaydık. Galatasaraylı iş insanı Kayhan Çolakel maçtan geldi, “7-0 kaybettik. Makûs oldu. Bizimle dalga geçerler” dedi. Kayhan’a, “Olur mu, bu maçın sonuçtan evvel diğer iletileri var” dedim.
Lakin masadan kalkmadan, Kayhan haklı çıktı. Fenerbahçe’nin bir devir TÜSİAD başkanlığı yapan yöneticisi Erol Bilecik‘in “Cincon” ile başlayan ve Galatasaray’la, sonuçla dalga geçen açıklaması geldi.
Bu açıklamaya şaşırdım. Bu yöneticilik nasıl bir iş ki, en aklı başında insanları bile şaşırtıp, yoldan çıkartabiliyor.

Tenkit toplayanlar
– Murat Paluli (Göztepe): Bu kadar kolay penaltı yapılır mı?
– Okan Koçuk (Giresun): O golü nasıl yedin Okan?
– Zeki (Giresun): Taca itirazdan sarı kart, haftaya cezalı… İnanılmaz…
– Malatya stoperleri: Altı gol yerken, çarşıda-pazarda mı dolaşıyordunuz?
– Ramazan (Kayseri): Sakatlanan Onur’un yerine girdi, dublörü bile olamadı.
– Gustavo (Fenerbahçe): Sağa pas-sola pas-geriye pas… Yetti artık…

Alkış alanlar

– Serdar Gürler (Konya): İki gol ve göz kamaştıran futbol…
– Lobjanidze (Hatay): Suratın ismi… Maça girdi, oyunu ve kararı değiştirdi.
– Michalak (Konya): Bir öteki uçurtma… Karagümrük savunmasının başı döndü.
– Doğukan (Antalya): Meslek maçı oynadı.
– Giray Vural (Antalya): yıllar daha sonra, gerçek Giray Vural üzere…
– Batshuayi (Beşiktaş): Geç oldu, güç oldu lakin sonunda oldu.
– İtimat (Beşiktaş): Daha fazlasını hak ediyor.
– Figiueredo (Gaziantep): 45 metreden gol atmak her babayiğidin harcı değil…

Altın başlar
– Hayrodinoviç (Kasımpaşa)
– Thiam (Kayseri)
– Larin (Beşiktaş)
– Pohjanpalo (Ç.Rize)
– Emre Akbaba (Alanya)
– Babacar (Alanya)

Terim’i de yakarsınız Galatasaray’ı da…
Milliyet’te Nevzat Dindar’ın haberinde okudum. Galatasaray’da bundan daha sonra TFF ve hakemler ile ilgili Fatih Terim konuşacakmış. Yanlış karar… Fatih Terim’i de yakarsınız, Galatasaray’ı da… Ekip, hocasız çıktığı son 3 maçta 2 birliktelik, 1 mağlubiyet alıp, tam 7 puan kaybetti. Siz hala “Fatih Terim konuşsun” diyorsunuz. Yanlış kez yanlış…

Avrupa ve lig
– Fatih Terim’in Avrupa kupalarındaki karnesi; 10 üstünden 10…
– Fatih Terim’in Üstün Lig karnesi; 10 üstünden en çok 5…
– Niçin bu biçimde? Anlayan var mı?

Dükkânı kapat!
– Trabzonspor’la puan farkını 9’a indireceğin, Galatasaray’la 9’a çıkaracağın maçı kaybediyorsan, dükkânı kapat…
– Fenerbahçe’de yan pas-geri pas-ağır atak hortladı. Geçmiş olsun…
– Gustavo ile Kim Min Jae baş başa verdiler, Fenerbahçe’yi mağlup ettiler.
– Crespo bizi affetsin. Günahına girdik. Adam Fenerbahçe’nin en yeterlisi…
-Serdar bir maçta 3 değil, isterse 13 gol atsın, Fenerbahçe’nin santrforu değil…

Sumudica’nın balonu patladı
– Malatyaspor’da Sumudica’nın balonu iki maçta patladı. Birinci iki maç hayli düzgün, gerisi hayal kırıklığı…
– Malatya’nın savunma göbeğinde üç stoper Sadık, Wallace, Semih var. Alanya bu göbekten 6 attı, 6 gol de kaçırdı.
– Galatasaray son Lazio maçında 121 km. koştu. Bir Türk ekibinin bugüne kadar 121 km. koştuğunu duymadım, görmedim, okumadım.
– Antalya-Trabzon maçının hakemi Zorbay Küçük yorumculara “tartışmalı pozisyon” talihi vermedi.
– Antalya’nın hocası Nuri Şahin, Türk antrenörlüğünün yeni kıymetlerinden biri olabilir mi?
– Erol Bulut, Fenerbahçe’den gönderilmesinin karşılığını Gaziantep hocası olarak alanda verdi.
– Sivas-Galatasaray maçının hakemi Ümit Öztürk her durumda faul çaldı, Guates-Diagne çabasında penaltıyı çalamadı.

İnanç buhranı
Beşiktaş’ta bir İnanç buhranı var. Bu kadroyla, hocayla falan ilgili değil… İtimat Yalçın ile ilgili… Oynadığı her maçta gol ya da goller atıyor, asistler yapıyor, doğal olarak kimi vakit pas geçiyor. Buna karşın oynamak için kâfi vakti bulamıyor… İnanç Yalçın hem kendi ismine, hem kadronun faydasına epey daha fazla mühlet almalı…

Kolay değil olay
Antalyaspor’u bu kadar uygun, bu kadar canlı, bu kadar istekli ve süratli hiç görmedim. “Kolay”a teslim olup kaybetmediler, “Olay” yaratıp, 27 maçtır yenilmeyen Trabzonspor’u mağlup etmeyi başardılar. Muhteşem oynadılar. Kolayı bıraktılar, olay yarattılar.

Kim bu Palut?
Konyaspor’un yıldız oyuncusu yok, sıradışı futbolcusu yok. Hocası İlhan Palut, “kuvvetli oyun” diye diye bu biçimde bir ekipten, ligin doruğuna yerleşen bir kadro yarattı. Hatay’ı lige çıkardı, Göztepe ile Muhteşem Lig’le tanıştı, artık Konyaspor ile gösteri yapıyor. Nereden çıktı, kim bu İlhan Palut?

Biri palavra desin!
Ankaragücü‘nün eski efsane lideri merhum Cemal Aydın, koma halinde kaldırıldığı hastanede sedyeden düşürülmüş. duyar duymaz inanamadım. Birileri bana, bu haberin palavra olduğunu söylesin.